Hamilton si užívá atmosféru, kterou vytváří fanoušci na Zandvoortu

Lewis Hamilton z Mercedesu k radosti domácích fanoušků prohrál souboj s Maxem Verstappenem o pole position v kvalifikaci na Velkou cenu Nizozemska formule 1. Na svého soupeře v boji o titul nestačil o 38 tisícin sekundy.
Hamilton si užívá atmosféru, kterou vytváří fanoušci na Zandvoortu

V rozhovoru po kvalifikaci, který s nejlepšími jezdci vedl další nizozemský závodník Giedo van der Garde, Hamilton ocenil nizozemské fanoušky, kteří v průběhu rozhovoru bučeli.

„Chci jen vyjádřit velké díky všem oranžovým, nizozemským fanouškům, kteří jsou tady. Je to skvělý podnik, úžasná trať. Opravdu rád jezdím do této země a vážím si přivítání. Jsou tu skvělí sportovní fanoušci a miluji, jak je to tu skvělé. Opravdu si toho vážím,“ řekl Hamilton.

Po prvních pokusech v Q3 přitom Hamiltonovi patřilo až třetí místo se ztrátou 345 tisícin na Verstappena. Jak pilot Red Bull, tak sedminásobný mistr světa se ale dokázali zlepšit a Hamilton se Verstappenovi výrazně přiblížil.

„Max zajel skvělé kolo, já byl velmi blízko. Snažil jsem se ho dostihnout, kvůli ztracenému včerejšímu tréninku (ve druhém tréninku odjel Hamilton kvůli problémům s pohonnou jednotkou jen tři kola, pozn. redakce) to dnes bylo obtížnější, ale dal jsem do toho všechno, on ale odjel fantastické kolo a zaslouží si pole position.“

Jezdci se však shodují, že předjíždění bude na okruhu Zandvoort velmi obtížné. „Bude to těžké. Je to náročný okruh na předjíždění. Je to ale skvělé místo na závodění. Velkou roli bude hrát strategie. Bude tu ale takové publikum, už nějakou dobu jsme neviděli takové množství lidí. Doufám, že zítra nám trať pomůže udělat dobrý závod. Je to velmi, velmi obtížný okruh, kvůli čemuž je ale skvělý na řízení.“

Bottas ve druhé řadě

Za sebou bude mít Hamilton týmového kolegu Valtteriho Bottase. Ten v prvním pokusu v Q3 dokonce překonal Hamiltona, v závěru se ale už nezlepšil.

„Vůz se choval dobře, na Red Bull jsme ale neměli. Stále trochu ztrácíme v prvním sektoru, hlavně ve 2. a 3. zatáčce. Moje poslední kolo v Q3 nebylo nejlepší. V 11. zatáčce jsem chtěl až příliš a brzdil jsem moc pozdě,“ přiznal Bottas.

„Máme ale dva vozy v první trojce, což je důležité. Je to skvělá trať na řízení, hlavně klopené zatáčky a prostřední sektor, který je velmi rychlý. Předjíždění je obtížné, start a strategie ale nabízejí příležitosti. Jsem si jistý, že uvidíme skvělý závod.“

Další článek: Perná noc u Williamsu. V kvalifikaci bourali Russell i Latifi

18:02 | Kdo bude ve vedení po prvním kole?
17:13 | Ricciardo dostal napomenutí za zdržení Strolla v Q1.
15:29 | Víkend Lewise Hamiltona: Sražený mechanik v tréninku, kontakt se zdí a poškozené přední křídlo v kvalifikaci, hodiny v rychlém kole (možná poškozené zadní křídlo).
13:35 | V Soči přestalo pršet a objevilo se dokonce sluníčko. Start kvalifikace snad ve 14:00 dle plánu.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00