Hamilton se obává startu ze špinavé stopy, Button chaosu v první zatáčce

U McLarenu vládnou po kvalifikaci na Velkou cenu USA 2012 smíšené pocity. Hamilton se dostal nečekaně blízko k Vettelovi a odstartuje druhý, Buttona zradila technika.
Hamilton se obává startu ze špinavé stopy, Button chaosu v první zatáčce

Velké překvapení skrývala kvalifikace na Velkou cenu USA pro oba piloty McLarenu. Pozitivně naladěný po ní odchází však jen jeden z nich, a to Lewis Hamilton. Mistr světa z roku 2008 absolutně nečekal, že bude moci konkurovat Red Bullu. Nakonec však jeden z nich porazil a na druhý ztratil pouhých 109 tisícin sekundy.

"Mám opravdu velkou radost ze svého kola," zněla první pokvalifikační slova sedmadvacetiletého Brita. "Ve druhé části kvalifikace jsem viděl, že byli o dost rychlejší, o nějakou sekundu či devět desetin sekundy. Nevěděl jsem, kde bych ten čas získal. Šel jsem do třetí části kvalifikace a tlačil jsem na to, jak to jen šlo, a získal jsem ho."

"Nejvíc času jsem našel v posledním sektoru. Zajel jsem dvě kola ihned po sobě a překvapivě to druhé bylo rychlejší. V tomhle kole jsem byl na hraně úplně všude. Myslím, že jsem ztratil něco kolem desetiny v poslední zatáčce – získal jsem něco při vjezdu do ní, ale ztratil to při výjezdu. Pořád mám ale opravdu velkou radost z toho, kde jsem," radoval se.

Hamilton se však strachuje kvůli startu ze špinavé stopy: "Nemám příliš velké obavy kvůli první zatáčce, víc mě znepokojuje špinavá strana trati. Ve třetím tréninku jsem odsud zkoušel start a je to opravdu kluzké. První zatáčka je tak široká, že si nemyslím, že se v ní něco může stát."

O poznání zklamanější odchází z dnešního austinského klání starší z pilotů McLarenu. Pro Jensona Buttona kvalifikace na Velkou cenu USA skončila už v její druhé části, kdy ho donutila odstoupit technická závada, nejspíše na škrtící klapce v motoru.  Největší starosti Britovi dělá to, že se po startu z dvanáctého místa zaplete do chaosu, který během prvního kola na Okruhu Amerik vznikne. Podobnou věc už Button zažil při letošní Velké ceně Koreje, kdy byl během prvního kola ze závodu vyřazen.

"Bude to dlouhý den," říká Button. "Nemyslím si, že by předjíždění tady bylo tak jednoduché. Myslím, že to bude ještě zábavné odpoledne. Zatáčka číslo jedna je při startu ze středu pole ošidnou částí. Tohle tu už bylo před pár závody (GP Koreje, pozn. redakce), pro mě to neskončilo dobře. Uvidíme, co budeme moci udělat. Doufejme, že tady pro americké fanoušky předvedeme skvělou show."

Button však přiznává, že příčina jeho dnešního odstoupení ještě zcela jasná není. "Opravdu zatím nevím, co to je za problém. Zkoumáme data," popsal. "Maximální rychlost byla pravděpodobně okolo 100 km/hod, takže jsme problém měli." Mistr světa z roku 2009 však ujišťuje fanoušky, že potíže s nespolehlivostí McLaren řeší. Připomíná také, že technická závada se pokaždé týká jiné části vozu, žádná souvislost mezi nimi prý není.

Diskuze (7) Další článek: Soutěž o model helmy Ayrtona Senny má svého vítěze
10:50 | Podle novináře Erika van Harena je převodovka Maxe Verstappena v pořádku a nebude potřebovat výměnu.
20:45 | Druhý závod F2 vyhrál Piastri.
20:32 | Red Bull zdá se zvažoval žádost o přezkum situace ze třetího tréninku, kdy měl Hamilton ignoroval dvojité žluté... nakonec ale nic podávat nebude.
20:11 | Gasly dostal varování za zdržení Sainze.

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink Hamilton
2. trénink Hamilton
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink Verstappen
Kvalifikace Hamilton
Neděle 5. prosince 2021
Závod 18.30