Hamilton: Nikdy to nebylo nebezpečně těsné, mezeru jsem měl pod kontrolou

Lewis Hamilton si ve Velké ceně Maďarska dojel pro své druhé letošní vítězství a umazal tak velkou bodovou ztrátu v šampionátu. Týmový kolega Jenson Button skončil šestý. AKTUALIZOVÁNO
Hamilton: Nikdy to nebylo nebezpečně těsné, mezeru jsem měl pod kontrolou

V posledních třech závodech dokázal sedmadvacetiletý pilot McLarenu vybojovat pouhé čtyři body. Jeho ztráta na Fernanda Alonsa v šampionáu činila před dnešním závodem již dvaašedesát bodů. Šance na titul se tak Hamiltonovi začínaly pomalu, ale jistě vzdalovat. V GP Maďarska si Brit připsal pětadvacet bodů za vítězství a díky umístění soupeřů se mu podařilo ztrátu smazat na sedmačtyřicet bodů.

I když je zatím v šampionátu na průběžném čtvrtém místě, nehodlá se Hamilton boje o titul vzdát ani náhodou. "Tenhle víkend ukazuje, že je všechno ještě ve hře," upozorňuje rozradostněný Hamilton. "Fernando nemá ještě dostatek bodů. Pokud budeme pokračovat tímto stylem, dostihneme ho."

"Potřebujeme konzistenci a musíme ještě ve spoustě oblastí vylepšit auto. Jsem si ale jistý, že to zvládneme."

Z dnešního úspěchu má Hamilton obrovskou radost, je prý hodně důležité zahájit letní pauzu úspěchem. "Je příjemné odcházet na letní pauzu s tím, že víme, že jsme vyhráli. Je to skvělý pocit."

Mistr světa z roku 2008 také přiznává, že za svou dnešní výhru vděčí hlavně startu z pole position: "Tito kluci (Räikkönen a Grosjean) byli hodně rychlí. Kdyby se kvalifikovali vpředu, nebylo by možné je předjet."

Druhým dechem však popírá, že by jeho vítězství dnes bylo vážněji ohroženo. "Nikdy to nebylo opravdu těsné. V určitých zatáčkách jsem jim dovolil, aby se přibližovali tak, aby mohl (Räikkönen) mít problém s pneumatikami. Jen jsem se ujišťoval, že si šetřím rychlost do posledního sektoru, takže jsem měl v posledních třech zatáčkách dostatečnou mezeru," vysvětluje.

Týmový kolega Button má radost i za Hamiltona: "Nejdříve bych chtěl velmi pochválit Lewise a celý tým Vodafone McLaren Mercedes. Fantastická práce, kluci! Pro mě byl dnešek, řekl bych, o něco více frustrující, než byl pro Lewise."

"Držel jsem tempo s lídry. Ve skutečnosti dokonce i po první zastávce v boxech jsem stále ještě viděl lídry, takže jsme očividně stále ještě byli celkem blízko. Potom jsme se rozhodli přestoupit na strategii tří pitstopů. Po své druhé a třetí zastávce jsem ale bohužel narazil na provoz, což mi věci hodně ztížilo. Provoz, ve kterém jsem uvízl, jel o něco pomaleji, než bych býval jel já, kdybych měl před sebou volnou trať," stěžuje si Brit.

Šéf týmu Martin Whitmarsh je z Hamiltonova vítězství doslova uchvácen: "Lewis jel celé odpoledne s obrovskou vyrovnaností a výsledkem bylo pečlivě vybojované vítězství pod stálým tlakem. Skvěle odstartoval z pole position, potom ovládal závod s mistrovskou autoritou. Celou dobu vyvažoval potřebu zajíždět rychlá kola a naléhavé žádosti šetřit svoje pneumatiky."

Další článek: Lewis Hamilton si v Maďarsku připsal letošní druhý triumf

13:29 | Sport 1 bude vysílat ženskou W Series, která se letos jede ve vybraných víkendech F1. Poprvé v rámci GP Štýrska.
20:46 | Po Ericssonovi uspěl v Detroitu McLaren. Pato O'Ward vyhrál po startu z 16. místa.
13. června | Osmihodinovka v Portimau odstartuje v neděli ve 12:00. Přímý přenos vysílá Eurosport 2 od 15:00 do 18:30, závěr závodu poté nabídne Eurosport 1 od 18:30 do 20:30. Komentují Jiří Šlégl a Martin Straka...
12. června | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00