Hamilton nadšený z první pole position na Suzuce

Lewis Hamilton získal v kvalifikaci na Velkou cenu Japonska svou první pole position na okruhu v Suzuce a svou 71. v kariéře formule 1.
Hamilton nadšený z první pole position na Suzuce

Pilot Mercedesu a vedoucí muž průběžného pořadí šampionátu neměl v kvalifikaci soupeře. Ve všech třech částech kvalifikace byl nejrychlejší a dvakrát vylepšil dosavadní traťový rekord okruhu. Časem 1:27.319 o 332 tisícin porazil svého týmového kolegu Valtteriho Bottase.

Hamilton tím zaznamenal desátou letošní pole position. „Neuvěřitelné,“ řekl Brit. „Byl to skutečně dobrý den a každé kolo bylo skvělé.“

„Nikdy jsem tu v minulosti neměl skvělé vyvážení vozu, takže se mi nikdy v kvalifikaci nedařilo, konečně tedy správně vyvážit vůz byl od inženýrů skvělý počin.“

„Od mechaniků to bylo skvěle načasováno, vyjeli jsme na trať a zajeli časy, vůz je tady bláznivý. Tohle je poprvé (kdy je Hamilton v Suzuce na pole position), už mi docházely příležitosti, jak získat tuto pole position! Říkal jsem si 'musím zajistit, že to dnes dám'.“

Hamilton zároveň věří, že bude mít Mercedes na Suzuce v závodě dobrou rychlost.

„Na voze jsme tvrdě pracovali, aby si dobře vedl i v závodě. Tady je to vždy obtížnější, jakmile se dostanete do závodu, jelikož esíčka skutečně ničí pneumatiky. Ferrari budou přirozeně rychlá, stejně jako vždy, ale plán je udržet je za sebou.“

Bottas s penalizací

Druhý v kvalifikaci sice skončil jeho týmový kolega Bottas, kvůli výměně převodovky však finský pilot dostal již před kvalifikací penalizaci odsunu o pět pozic na roštu. Do závodu tak vyrazí ze čtvrté řady.

Bottas se spolu s Kimim Räikkönenem, který také dostal penalizaci za výměnu převodovky, rozhodl pro závod startovat na měkké směsi, zatímco jejich soupeři odstartují na super měkké směsi.

„Budu začínat na měkké sadě, takže si myslím, že máme šanci zkusit jinou strategii oproti všem vozům okolo. Snad se nám podaří získat pár pozic, předjíždění je na této trati velmi obtížné,“ řekl Bottas.

Bottas v posledním tréninku narazil do zdi. Do problémů se dostal také v první části kvalifikace, kdy nezvládl průjezd zatáčkou Degner 2 a jen těsně projel kolem bariéry z pneumatik.

V porovnání s minulým závodem v Malajsii ale mohl více věřit svému vozu.

„Vůz se tento víkend chová skutečně jinak než minulý týden,“ řekl Bottas. „Mohu mu více věřit a jet více přirozeně, což vždy přinese lepší výsledek. Nikdy bych neměl ztratit sebevědomí, to je v tomto sportu klíčové. Musím zkrátka pokračovat, držet se toho a ze všeho se něco naučit.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Hamilton nedal v Suzuce nikomu šanci a získal pole position

19:53 | Leonardo da Vinci Jára da Cimrman Antonio Felix da Costa Ten posledně jmenovaný se stal šampiónem formule E.
19:52 | Mattia Binotto nesouhlasí s Vettelem, že by byla strategie špatná. Podle Binotta ovlivnily Vettelův závod hodiny po startu.
17:16 | Zajímavé: Racing Point musí před sportovní komisaře. Podle technického delegáta FIA jsou brzdové kanálky stejné jako ty v předešlých závodech a porušují sportovní pravidla.
11:51 | Po kolizi jezdců Premy vyhrál závod F2 poprvé v kariéře Juki Cunoda.

GP 70. výročí F1

Pátek 7. srpna 2020
1. trénink Bottas (1:26.166)
2. trénink Hamilton (1:25.606)
Sobota 8. srpna 2020
3. trénink Hamilton (1:26.621)
Kvalifikace Bottas (1:25.154)
Neděle 9. srpna 2020
Závod Verstappen