Hamilton: Měli jsme zajet do boxů dříve, nebo nezajíždět vůbec

Mercedes podle Lewise Hamiltona špatně načasoval jeho zastávku v boxech v závěru Velké ceny Turecka formule 1, po které sedminásobný mistr světa ztratil dvě pozice.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Hamilton: Měli jsme zajet do boxů dříve, nebo nezajíždět vůbec | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Povrch okruhu v Istanbulu usychal velmi pomalu, v průběhu závodu se navíc déšť nad trať vracel. Jezdci proto zvládli na pneumatikách do přechodných podmínek odjet velmi dlouhý první stint. Vedoucí piloti začali k mechanikům zajíždět až kolem 36. kola.

Hamilton, který po penalizaci za výměnu motoru startoval až z 11. místa, se v úvodu závodu dostal na páté místo. Když jezdci před ním zajeli do boxů, posunul se na třetí pozici. Se stavem svých pneumatik byl dokonce tak spokojen, že zamítl žádost Mercedesu, aby zajel do boxů.

Ke konci závodu ale Mercedes povolal Hamiltona k zastávce znovu s varováním, že pokud nezajede do boxů, nevrátí se na trať před šestým Pierrem Gaslym.

Hamilton tak osm kol před cílem zajel do boxů a vrátil se před Gaslym. V posledních kolech se ale potýkal s drolením přechodné směsi pneumatik a nedokázal tak stáhnout Sergia Péreze a Charlese Leclerca, kteří se při zastávce dostali před něj.

Byl to zřejmě jeden z mých nejlepších závodů, řekl vítězný Bottas

Byl to zřejmě jeden z mých nejlepších závodů, řekl vítězný Bottas

Během mokrého závodu jezdci nemají povinnost zajet do boxů. Dokázal by Hamilton odjet celý závod na jedné sadě pneumatik? „Slyšel jsem, že Ocon to zvládl, takže si myslím, že by to zřejmě šlo,“ řekl Hamilton.

„Pneumatiky jsou sjeté, takže nevíte, jak daleko dojedete. Určitě tam tedy byla starost o životnost pneumatiky. Na konci jsem ale nebyl tak rychlý. Trápil jsem se, měl jsem malou přilnavost, ale nevím proč.“

Hamilton si myslí, že by udělal lépe, kdyby zajel k mechanikům dříve, nebo zůstal na trati až do konce závodu.

„S odstupem času si říkám, že jsem měl buď zůstat na trati, nebo zajet do boxů mnohem dříve. Protože když zajedete osm kol před cílem, tak nemáte čas projít fází drolení těch (přechodných) pneumatik na usychající trati.

„Pak jsem si tedy prošel celou touto klouzavou fází, kdy jsem téměř ztratil více pozic. Je to frustrující, ale je to tak, jak to je.“

Souboj Hamiltona a Péreze

Váš názor Další článek: Gasly se na startu ocitl mezi dvěma vozy a roztočil Alonsa
23:58 | Podle webu RACER bude Nico Hülkenberg v pondělí na okruhu Barber testovat vůz McLarenu pro IndyCar.
18. října | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
18. října | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00