Hamilton: Máme nejlepší tým ve formuli 1, brzy budeme zpět nahoře

V Malajsii se to ale nestane.
Vzhledem k tomu všemu, co bylo řečeno o rychlosti vozu, jaké byly vaše pocity před nedělním závodem?
Lewis Hamilton: "Seděl jsem na roštu a říkal jsem si: ´Měl bych jít do první zatáčky v klidu, s trpělivostí, je to dlouhý závod... nebo bych měl do toho jít naplno a snažit se před první zatáčkou předjet co nejvíce vozů?´ Nakonec jsem se rozhodl být opatrný. Věděl jsem, že v první zatáčce pravděpodobně dojde k problémům a nechtěl jsem se toho účastnit. Pak jsem na to šlápl a už jsem celý závod neubral."

Vaše nasazení bylo vidět prostřednictvím palubních kamer, měl jste pár horkých chvil, hlavně na výjezdu z deváté zatáčky.
LH: "Ano, devátá zatáčka byla jedna z mých nejlepších. Vůz se tam celkem držel, takže jsem si věřil při přidávání plynu a krocení zadní části vozu. Na jiných místech to nebylo tak snadné. V každé zatáčce jsem měl tak čtyřikrát nebo pětkrát pocit, že ztratím kontrolu nad vozem. Tlačil jsem na to velmi tvrdě a věděl, že to přijde, čekal jsem na to, měl jsem s tím starosti. Věděl jsem, že vůz bude klouzat a že se s ním budu muset prát, abych ho dostal zpět pod kontrolu. To se dělo v každé zatáčce všech 58 kol, byl to pro mě vyčerpávající závod."

Myslíte si, že to byla jedna z vašich nejlepších jízd ve formuli 1?
LH: "Byl to jeden z mých nejneočekávanějších výsledků ve formuli 1, ano a myslím, že jedna z nejlepších jízd také. Jsem bojovník, v žádné fázi motoristické kariéry jsem se nikdy nevzdal, na trati i mimo ní, a minulý víkend to bylo to samé. Snažil jsem se jako blázen v každém kole závodu, sledoval jsem rozdíly a s týmem jsme přes vysílačku hledali všechny možné způsoby, jak bychom mohli zrychlit."

"Pro mě to byl fantastický výsledek, ale také brilantní týmové úsilí. Naše strategie byla perfektní, tým na boxové zdi hodně pomohl a všechno do sebe krásně zapadlo. Na papíře asi tento výsledek nevypadá tak dobře jako naše vítězství, ale dojet z 18. místa na roštu třetí, ve voze, který není tak dobrý jak by měl, to je mega úspěch."

Jaké jste si vzal z tohoto závodu ponaučení?
LH: "Naučil jsem se, že se nikdy, nikdy, nikdy nesmíte vzdát. Loni v Brazílii jsme ukázali, že bojujeme až do samotného konce a v Melbourne jsme to ukázali znovu. Když jsem v kokpitu, nikdy se nevzdám, chci tvrdě závodit a těším se, až se posuneme vpřed a budu znovu bojovat s těmi vpředu. V Melbourne jsme také získali lepší představu o tom, kdo přes zimu odvedl nejlepší práci. Musím znovu říct, jak velký respekt a obdiv mám pro Rosse Brawna a všechny ženy a muže u Brawnu GP."

"Přes zimu odvedli úžasnou práci, pracovali velmi tvrdě v obtížných podmínkách. Pro ně to musí být splněný sen, když s Jensonem a Rubensem obsadili první dvě místa. Zima pro ně musela být plná starostí, předtím měli také pár těžkých let, takže si tenhle úspěch opravdu zaslouží. Musel to být úžasný pocit, když vystoupil na pódium a mohl zamávat svému týmu."

"Na internetu jsem viděl fotku z pódia a vypadal opravdu, opravdu šťastně. Ukázali, jak je náš sport neuvěřitelný, jak může formule 1 být nepředvídatelná. Škoda, že jsem v neděli nemohl být na pódiu, abych slavil s ním."

Proč tolik věříte, že se Vodafone McLaren Mercedes dokáže vrátit na vrchol?
LH: "Protože jsme nezapomněli, jak se vyhrává. Jsme prvotřídní tým a i když zatím nejsme vpředu, v McLaren Technology Centre máme vše, co potřebujeme, abychom se vrátili na špičku co nejrychleji. Od stratégů, přes výrobní kapacity, management, mechaniky - všichni mají to, co je třeba pro vítězství v Grand Prix a šampionátu. Proto tolik věřím, že se brzy vrátíme dopředu. Myslím, že Vodafone McLaren Mercedes je nejsilnější tým ve formuli 1 a vím, jak tvrdě jsme soustředěni na vylepšení MP4-24. Proto tolik věřím, že se naše výkonnost zlepší."

Bude to vidět již tento víkend v Malajsii?
LH: "GP Malajsie je druhý bezprostředně následující zámořský závod a pro každý tým je těžké na voze dělat velké změny, když je tak daleko od továrny a má tak málo času. Co se týče techniky, Sepang je pro vůz formule 1 náročnější test než Albert Pak, takže nemůžeme očekávat stejný výsledek jako v Melbourne. Ale my máme v plánu úpravy a vylepšení na každý závod, takže doufám, že budou přínosné. Vím, že lidé doufají, že se rychlost našeho vozu změní ze dne na den, ale to se tento víkend nestane."

Tak kdy?
LH: "Aerodnymici a inženýři pracují bez přestávky ve Wokingu, abychom byli konkurenceschopní. Děláme obrovské kroky vpřed a věřím, že známky zlepšení přijdou spíše dříve než později."
Další článek: Toyota si chce v Malajsii udržet rychlost z Austrálie

0:37 | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00