Hamilton dal do závodu srdce i duši, Maldonada z kolize neobviňuje

McLarenu se ve Valencii vůbec nedařilo. V závěru závodu Hamilton kolidoval s Maldonadem a musel ze závodu odstoupit. Button si oproti startu polepšil o jediné místo, skončil osmý. AKTUALIZOVÁNO
Hamilton dal do závodu srdce i duši, Maldonada z kolize neobviňuje

Posledních pár kol letošní Velké ceny Evropy vypadalo jako výstřižek z noční můry fanoušků Lewise Hamiltona. Pilot se držel na krásném druhém místě hned za lídrem závodu Fernandem Alonsem, když najednou jeho pneumatiky začaly ztrácet přilnavost.

Hamiltona tak okamžitě předjel Kimi Räikkönen se svým lotusem a po chvilce si na něj troufl i Pastor Maldonado s williamsem. Venezuelanův předjížděcí manévr však vyústil v kolizi mezi oběma jezdci. Hamilton z ní vzešel s masivně poškozeným monopostem, ze závodu tak musel odstoupit.

Brit však svého soka neobviňuje. "Měl jsem po pneumatikách. Vůbec nevím, kde bych býval skončil," popisuje Hamilton.

Na otázku, zda by bývalo nebylo lepší Maldonada před sebe prostě pustit, Brit odpověděl: "Nikdy nenecháte lidi, aby vás předjeli. Musíte bojovat o každou pozici, kterou můžete mít."

Pastor Maldonado ihned po skončení závodu Hamiltona obvinil z toho, že mu při předjíždění nenechal dostatek místa. Hamilton se ke kolizi vyjadřovat nehodlá. "Abych byl upřímný, vůbec nevím, co se stalo. Najel jsem do zatáčky, ale už jsem z ní nevyjel," popisuje.

Dodává však: "Do některých věcí prostě vložíte své srdce i svou duši. Když pak nedosáhnete výsledků, o které jste usilovali, je to velmi těžké.  To je ale život," povzdechl si mistr světa z roku 2008.

Dnešní neúspěch stál Hamiltona vedení v šampionátu. Teď si musí jezdec zvykat na průběžné třetí místo se ztrátou třiadvaceti bodů na Alonsa.

"Mnoho věcí to mění, dneska jsme ztratili hodně bodů, ale naštěstí pro nás několik dalších, kteří rovněž bojovali, včetně Sebastiana, také nedokázali bodovat," říká Hamilton. "Dělá nám to ale některé věci složitější," doplňuje.

Kriticky by se také mohl jezdec postavit ke své pokažené zastávce v boxech, Brit se však svého týmu zastává: "Myslím, že jsme při prvním pitstopu udělali nejrychlejší zastávku za celou sezonu. Při tom druhém jsme ale měli trošku smůlu," říká.

Co ale Hamilton kritizuje, to je dnešní forma vozu. "Dneska jsme tedy byli hodně mimo. Máme před sebou spoustu práce, kterou musíme udělat. Musíme se pokusit najít rychlost, protože dneska jsme se hodně trápili."

O něco lépe dopadl ve Velké ceně Evropy Hamiltonův týmový kolega Button. Z devátého místa na startu vykouzlil osmé místo v cíli. Získal sice jen jednu pozici, úplně nespokojený však není.

"Na předvídání to byl opravdu těžká závod," říká Button. "Měl jsem děsivý start, myslím, že jsem byl po startu čtrnáctý. Měl jsem prostě smůlu."

"Měli jsme vymyšlenou strategii, ale zdálo se, že se nikdo nedokáže starat o pneumatiky. Vypadalo to, že když jste na to pořádně tlačili, zničili jste si pneumatiky a jen jste si je zajeli vyměnit za nové. To byla ta správná cesta. Normálně by tomu tak nebylo, protože se tady nedá předjíždět," vysvětluje Brit.

Další článek: Vettel se s výsledkem již smířil, tým udělal pro vítězství maximum