Hamilton: Chybu jsem neudělal, může za to auto

Duo Mercedesu odstartuje do Velké ceny Abú Zabí 2013 z druhé řady. Nicu Rosbergovi se znovu podařilo pokořit v kvalifikaci týmového kolegu, který v jejím závěru vylétl mimo trať. AKTUALIZOVÁNO
Hamilton: Chybu jsem neudělal, může za to auto

Lewis Hamilton si v průběhu kvalifikace na Velkou cenu Abú Zabí 2013 dělal choutky na pole position. Její první část sice vyhrál, ale v rozhodujícím kole Q3 dostal smyk a vyjel mimo trať. Tím zároveň pohasly veškeré Britovy naděje na vítězství v sobotním klání a Hamilton se tak musí spokojit až se čtvrtým místem za svým týmovým kolegou Nicem Rosbergem.

"Něco se stalo a auto kvůli tomu zatočilo vpravo," popisuje závěr kvalifikace ze svého pohledu mistr světa z roku 2008. "Projížděl jsem zrovna šikanou, když k tomu došlo. Snažil jsem se tomu zabránit, ale ani se to nepohlo, takže prostě asi něco odešlo."

Čtvrté místo na startovním roštu bude podle pilota mít velký dopad na jeho šance na vítězství v nedělním závodě. "Tohle je na předjíždění hodně těžký okruh, takže být včele znamená všechno.  Doufejme, že se nám podaří dobře odstartovat a možná se nám podaří i bojovat o stupně vítězů. Jsem hlavně vděčný, že jsem se nepropadl ještě níž," dodal Hamilton.

Na boj o vítězství nepomýšlí ani ze třetího místa startující Nico Rosberg. "Jsme ´nejlepší z těch ostatních´, což je tento víkend naším cílem. Občas se navíc dostáváme blízko Red Bullu," komentoval situaci v rozložení sil mezi týmy Němec. "Pohár konstruktérů je to, o co nám teď jde. To, že jsme zablokovali druhou řadu na startu, zatímco Lotus a Ferrari jsou vzadu, je pro nás dobré."

Toto Wolff si výkon týmu pochvaluje stejně jako Nico Rosberg. "Nico dneska odvedl svělou práci, Lewis byl před tím smykem o čtyři desetiny rychlejší, než jaký byl jeho do té doby nejrychlejší čas. Na příčunu technické závady na voze, která to zavinila, se samozřejmě pozorně podíváme," ujistil fanoušky.

Šéf týmu Ross Brawn jen pár hodin po skončení kvalifikace přichází s objasněním příčiny Hamiltonova incidentu. Na jeho voze došlo k poškození zavěšení kola, konkrétně pak k selhání funkce vidlice, která kolo drží. Tým se domnívá, že je schopen závadu odstranit, aniž by svého jezdce vystavil penalizaci za porušení pravidel parc ferme. V Mercedesu však panuje obava, že k technické závadě mohlo dojít kvůli Hamiltonově častému najíždění na obrubníky. Plánuje tedy důkladně analyzovat všechna data a v případě nutnosti pak doporučit svým jezdcům, aby se v závodě obrubníkům vyhýbali. 

Další článek: Střed pole: Gutiérreze poškodil tým, vyslal ho na trať ve špatnou dobu

18:19 | Nico Rosberg řekl na Sky Germany, že Toto Wolff šel za Christianem Hornerem, aby se omluvil, ale Horner omluvu nepřijal.
18:18 | Lewis Hamilton po závodě navštívil týmového lékaře. Cítil únavu a mírné závratě.
17:54 | Kromě Bottase dostal penalizaci pět míst pro Spa také Lance Stroll.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace Hamilton (1:15.419)
Neděle 1. srpna 2021
Závod Ocon