Hamilton chce, aby vedení F1 výběr tratí konzultovalo s jezdci

Vedení formule 1 by před přidáním nového okruhu do závodního kalendáře mělo zvážit názor jezdců, zda je podle nich velká cena v dané destinaci a na daném okruhu vhodná, myslí si pětinásobný mistr světa F1 Lewis Hamilton.
Hamilton chce, aby vedení F1 výběr tratí konzultovalo s jezdci

Hamilton souhlasí s přesouváním závodů na nové okruhy, podle Brita ale nemají všechny tratě stejný potenciál na dramatické závody.

Červnová Velká cena Francie na okruhu Paula Ricarda nepřinesla příliš zajímavý závod. Naopak v Rakousku a Velké Británii byli fanoušci svědky napínavých soubojů. Faktor v tomto hrají také současné vozy.

Podle Hamiltona však dobrý závod začíná na dobré trati a nikdo jiný než jezdci, nedokáže lépe posoudit, jak bude závod na dané trati atraktivní.

„Zřejmě nikdy v historii sportu nebyli jezdci součástí rozhodování, aby navrhli trať, my ale více než kdokoliv jiný víme, na kterých tratích můžeme předjíždět a na kterých ne,“ říká Hamilton.

„Nevím, kdo dělá ten výběr, do budoucna ale byly vybrány tratě, na kterých nebudou tak skvělé závody. Lidé se mě neustále ptají na mou nejoblíbenější trať a tato (Silverstone) je jednou z nich, protože na ní můžete jet za jiným jezdcem. A díky vysokým rychlostem je to pozoruhodné,“ dodává.

F1 se chce vrátit do Afriky. Kromě Kyalami se zvažuje Marrákeš

F1 se chce vrátit do Afriky. Kromě Kyalami se zvažuje Marrákeš

„A pak máme místa, kde nemůžete jet za jiným a je to jako jízda ve vláčku. Co byste preferovali? Mít závod v těchto zemích jen proto, abyste tam měli závod? Nebo chcete skvělé závody jako tyto? Pokud ano, musíme se podívat na různé možnosti v různých zemích.“

Příští rok se pojede nově závod na městské trati v Hanoji a F1 se vrátí na holandský Zandvoort. I přes historii okruhu se však jezdci obávají, že závod nebude zajímavý.

Hamilton proto doufá, že Asociace jezdců (GPDA) bude mít v budoucnu větší slovo při výběru nových lokalit nebo změnách současných okruhů. „Jsme tu, abychom pomohli zlepšit sport,“ dodává.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Norris zapůsobil na šéfa McLarenu svou vyzrálostí