Hamilton byl jako jeden z mála proti omezení používání DRS

Většina jezdců chtěla omezit používání DRS během celého závodního víkendu z důvodu bezpečnosti, výjimkou byl Lewis Hamilton. ANKETA
Hamilton byl jako jeden z mála proti omezení používání DRS

Je to jedna z největších změn ve sportovních pravidlech, letos budou jezdci smět aktivovat DRS po celý víkend jen na vybraných rovinkách, zatímco loni to bylo v trénincích a kvalifikaci možné kdykoliv.

"Jezdci to požadovali už jistou dobu, abychom DRS používali v kvalifikaci jen na stejných místech jako v závodech," komentoval Mark Webber. "Nedávalo to moc smysl pro týmy, jezdce a fanoušky, abychom jezdili v pátek a v sobotu s otevřeným DRS. Zvyšovalo to riziko, a když to dokážeme zvládnout lépe, tak proč ne?"

Jezdci sami přiznávali, že jak se v kvalifikacích a trénincích snažili otevírat zadní křídlo co nejdříve na výjezdech ze zatáček, občas to vedlo k chybám, případně až nehodám. Většina proto chtěla, aby po celý víkend platilo omezení. Nikoliv Lewis Hamilton.

"Já osobně ho raději používám všude. Ale všichni jezdci ho chtějí používat méně, což je v pořádku," řekl nový pilot Mercedesu, přičemž ale vyjádřil obavy ze sníženého přínosu DRS: "Jezdil jsem s DRS a moc velký rozdíl to nebyl. Používal jsem ho na cílové a zadní rovince (v Jerezu), a moc velký rozdíl to nebyl."

Důvodem pro menší efektivitu DRS je skutečnost, že vzhledem k omezenému používání po celý víkend už nebude mít takový vliv na čas na kolo, takže týmy už nemají motivaci hnát svá řešení na hranice možností, jak v oblasti vývoje, tak s nastavením vozu.

Ještě loni znamenalo DRS v kvalifikaci zrychlení o několik desetin sekundy, takže inženýři navrhovali zadní křídla tak, aby DRS snižovalo přítlak a odpor vzduchu co nejrychleji, což je vedlo až k hranicím nestability přítlaku zadního křídla.

"Dá se říct, že teď máte o něco menší motivaci věnovat úsilí maximalizaci výhod zapnutého DRS na úkor stability," potvrdil technický šéf Lotusu James Allison. "Ale i tak je tu přínos v čase na kolo, pořád je tu tlak, abyste měli křídlo na hraně, což je těžké."

Stejně tak už týmy nebudou mít takovou motivaci přizpůsobit nastavení nejen převodových poměrů s cílem maximalizovat rychlost při otevřeném DRS.

Další článek: Ricciardo jezdil s F1 na solných pláních v Argentině

Témata článku: ,

Aktuality

9:44 | Podle předpovědi by mohlo v pátek v Melbourne pršet. Další dny by měly být bez deště... 
27. března | ¡ʞǝǝʍ ǝɔɐɹ s,ʇI 
27. března | Stefano Domenicali v Portugalsku (kde byl na závodě MotoGP) uvedl pro místní Sport TV, že chce radikálně změnit formáty víkendů: "Jsem pro zrušení tréninků, které jsou pro inženýry velkým přínosem, ale veřejnosti se nelíbí." 
26. března | Za chvíli začíná závod NASCAR s Buttonem a Icemanem z Austinu.... (Nova Sport 3). 

GP Austrálie 2023

Pátek 31. března 2023
1. trénink 03.30–04.30
2. trénink 07.00–08.00
Sobota 1. dubna 2023
3. trénink 03.30–04.30
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 2. dubna 2023
Závod 07.00