Hamilton byl diskvalifikován, z pole positon odstartuje Maldonado

Sportovní komisaři rozhodli, že se Hamilton dopustil prohřešku proti pravidlům, když nedovezl svůj vůz po skončení kvalifikace zpět do boxů, a jeho první příčku mu odebrali. McLaren trest přijímá. AKTUALIZOVÁNO
Hamilton byl diskvalifikován, z pole positon odstartuje Maldonado

Podle technických pravidel musí mít každý pilot natankováno takové množství paliva, aby se mohl po zajetí svého posledního měřeného kola bezpečně vrátit zpět do boxů. Zároveň musí v nádrži jeho monopostu zbýt minimálně jeden litr paliva na technickou analýzu FIA.

Jedinou výjimkou, kdy smí pilot odstavit svůj vůz na trati, je zásah 'vyšší moci'. Jelikož se ale v tomto případě nejednalo o technický problém, nýbrž o pochybení samotného týmu, rozhodli se sportovní komisaři britského jezdce potrestat a z výsledku sobotní kvalifikace jej vyškrtli.

Hamiltonovi byl nicméně start ve Velké ceně Španělska umožněn. Do závodu vyjede z posledního místa na roštu.

"Komisaři obdrželi od vedení závodu zprávu, ve které se píše, že byl po skončení kvalifikace z vozu číslo 4 vyžadován vzorek paliva, vůz se však do boxů nevrátil poháněn vlastní silou, jak vyžaduje článek 6.6.2 Technických pravidel FIA formule 1."

"Komisaři byli vyrozuměni zástupcem týmu panem Samem Michaelem, který konstatoval, že vůz zastavil na okruhu z důvodu vyšší moci. Člen týmu nenatankoval do vozu dostatečné množství paliva, což vyústilo ve vynucené zastavení vozu na trati, aby tak bylo možné poskytnout požadované množství pro odebrání vzorku."

"Komisaři rozhodli, že toto je porušení článku 6.6.2 Technických pravidel FIA formule 1 a závodník je v souladu s tím vyloučen z výsledků kvalifikace. Nicméně, závodníkovi je povoleno odstartovat do závodu z konce startovního roštu," píše se v oficiálním vyjádření komisařů.   

Do Velké ceny Španělska tak z pole position odstartuje v kvalifikaci druhý Pastor Maldonado, kterého v první řadě doplní domácí Fernando Alonso.   

McLaren ústy svého šéfa rozhodnutí sportovních komisařů přijímá a nehodlá se proti němu odvolávat. Vzhledem k tomu musí stáj rovněž přehodnotit své zítřejší cíle. Místo útoku na vítězství se bude snažit minimalizovat ztráty. "Akceptujeme to, že komisaři nesouhlasí s naší interpretací zásahu vyšší moci. Teď je naším cílem získat zítra tolik bodů, kolik jen budeme moci," podotýká k celé věci Martin Whitmarsh.

Za zmínku rozhodně stojí, že to byl právě Hamilton, kvůli kterému byla v roce 2010 upřesněna pravidla týkající se opětovného návratu do boxů. Tehdy se stejná situace udála v kvalifikaci na Velkou cenu Kanady, když pilotovi McLarenu došlo palivo na zadní rovince poté, co si zajistil start z prvního místa. Před dvěma lety však byli komisaři shovívavější a Hamiltonovi pole position zůstala.

Další článek: GP Španělska 2012 - sobota