Hamilton a Button budou mít práci s volantem snazší

Jezdci McLarenu nemají obavy, že by za jízdy nezvládali obsluhovat zadní křídlo a KERS. K lepší ergonomii volantu pomohli inženýři.
Hamilton a Button budou mít práci s volantem snazší

V letošní sezóně budou jezdci za jízdy ovládat systém na rekuperaci kinetické energie a nastavení křídla, což dělali i v roce 2009. Jenomže tehdy bylo nastavitelné přední křídlo a moc se nevyužívalo. Zadní křídlo budou jezdci letos používat hojně především v kvalifikacích.

"Pro týmy je náročné ta zařízení pro nás udělat co nejjednodušší," komentoval Lewis Hamilton. "Naši inženýři přišli s několika dobrými nápady a používá se to celkem snadno, opravdu. OK, pod plným plynem v kvalifikačním kole může být používání KERS a křídla dost těžké, ale v závodech by to mělo být snazší."

Na prezentační verzi letošního monopostu MP4-26 McLaren použil volant, který se svými ovladači shoduje s tím loňským (viz. obrázek dole), takže do testů a závodů určitě nasadí jiný. Chybí totiž tlačítka právě pro KERS a zadní křídlo.

Lépe se budou všechny systémy vozu ovládat také Jensonu Buttonovi, protože při návrhu nového auta už mohl tým vycházet z jeho požadavků.

"Cítím se mnohem víc doma, ve voze jsem níž, je to pohodlnější," potvrdil. "Cítím se víc jako součást vozu. Ještě jsem v něm samozřejmě nejel, ale mám dobrý pocit. Představuji omezující faktor, protože jsem jako jezdec vysoký. Ale jsem rád, že má přání byla vyslyšena."

Zatímco používání KERS je omezeno jeho kapacitou pro každé kolo, zadní křídlo budou jezdci v kvalifikacích a trénincích používat neomezeně, takže jeho tlačítko budou mačkat často. V závodech už jen na nejdelší rovince a pokud budou těsně následovat vůz před sebou.

"Uvidíme, jaké to bude se zadním křídlem, nedozvíme se to před prvním závodem," řekl Button. "Můžete ho aktivovat, jen když ztrácíte méně než sekundu. A je velmi těžké se přiblížit na jednu sekundu už kvůli tomu, jak funguje přítlak. Letos bude méně přítlaku, takže se možná budeme moci více přiblížit a předjíždění bude snadnější. Nevím."

Jak vypadaly volanty s KERS a nastavitelným předním křídlem v roce 2009, si můžete prohlédnout ZDE.

Klepněte pro větší obrázek

Další článek: Výfuky nového auta budou vypadat jinak, přiznal McLaren

19:53 | Leonardo da Vinci Jára da Cimrman Antonio Felix da Costa Ten posledně jmenovaný se stal šampiónem formule E.
19:52 | Mattia Binotto nesouhlasí s Vettelem, že by byla strategie špatná. Podle Binotta ovlivnily Vettelův závod hodiny po startu.
17:16 | Zajímavé: Racing Point musí před sportovní komisaře. Podle technického delegáta FIA jsou brzdové kanálky stejné jako ty v předešlých závodech a porušují sportovní pravidla.
11:51 | Po kolizi jezdců Premy vyhrál závod F2 poprvé v kariéře Juki Cunoda.

GP 70. výročí F1

Pátek 7. srpna 2020
1. trénink Bottas (1:26.166)
2. trénink Hamilton (1:25.606)
Sobota 8. srpna 2020
3. trénink Hamilton (1:26.621)
Kvalifikace Bottas (1:25.154)
Neděle 9. srpna 2020
Závod Verstappen