Häkkinen: Zklamání z Baku může Bottase posílit

Dvojnásobný světový šampion má za to, že by zklamání krajana z Ázerbájdžánu mohlo v konečném důsledku zocelit a učinit z něj lepšího jezdce.
Häkkinen: Zklamání z Baku může Bottase posílit

Už to vypadalo, že si Valtteri Bottas v Baku zajistí své čtvrté vítězství v kariéře a výrazně si vylepší v šampionátu jezdců. Využil fáze za safety carem (způsobenou kolizí red bullů), prodloužil svůj první stint na superměkké směsi pneumatik a ujal se vedení. 

Po restartu závodu se pilot Mercedesu držel na čele, ovšem tři kola před cílem najel na úlomky jednoho z vozů a prořízl si pravou zadní pneumatiku. 

Legendární Mika Häkkinen, mistr světa z let 1998 a 1999, se svým krajanem pochopitelně soucítí. Sám podobných nešťastných souher okolností zažil v průběhu kariéry hned několik. Zároveň ale radí, aby se Bottas svým zklamáním nenechal zbytečně zdrtit. Podobná smůla je zkrátka součástí závodění. 

„Když se vám nedaří, musíte si sednout a zjišťovat, zda jste vy nebo váš tým mohli udělat něco lépe. A pak se zkrátka posunout dál. Nakonec vás zklamání učiní silnějšími a jsem si jistý, že to bude i případ Valtteriho.

Pamatuju si, že mě taky poskytla podobná nehoda, tedy výbuch zadní pneumatiky. Třeba ve Spa nebo Hockenheimu. Byl jsem neskutečně naštvaný. Na začátku kariéry, kdy jsem měl na kontě jen hrstku úspěchů, bylo ještě těžší to skousnout. Chtěl jsem ukázat týmu a mechanikům, že jsem vítěz. Když ale trochu zestárnete, začnete k tomu přistupovat jinak.

Tak třeba na začátku roku byste si měli vzít čistý list papíru a sepsat věci, které se vám v průběhu sezony pravděpodobně přihodí. To máme zhruba tři nehody, dvě selhání motoru a třeba jeden defekt pneumatiky. Samozřejmě to nejsou žádné cíle! Ale může k tomu klidně dojít, sezona je dlouhá a nemá smysl se tím zbytečně zatěžovat,“ podotkl Häkkinen.

Foto: Getty Images / Boris Streubel

Další článek: Čtyři kola? Není třeba. Alonso dojel do boxů po dvou [videa]

20:20 | Toto Wolff řekl, že jeho komentáře, že by Mercedes mohl o jezdecké sestavě rozhodnout až v zimě, byl vtip... vystřelil si z opakovaných dotazů novinářů.
17:24 | Ve 20:30 začíná kvalifikace IndyCar... debutuje Kevin Magnussen. Ve 23:00 pak závod formule E z mexické Puebly.
14:06 | Po francouzských bagetách ve druhé zatáčce se dnes v Le Castellet servírují také traťové limity. V posledním tréninku bylo smazáno 10 časů.
11:11 | Týmy nejsou vůbec spokojené s bagetovými obrubníky ve druhé zatáčce. Pokud přes ně jezdec přejde, hrozí poškození vozu, což se stalo Bottasovi a Verstappenovi. Masi je však neoblomný a obrubníky zůstávají.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink Bottas (1:33.448)
2. trénink Verstappen (1:32.872)
Sobota 19. června 2021
3. trénink Verstappen (1:31.300)
Kvalifikace Verstappen (1:29.990)
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00