Stewardi zamítli protest Haasu. Fanoušky na trati prověří Světová rada

Haas podal protest kvůli výsledkům Velké ceny Austrálie 2023.
Foto: Getty Images / Robert Cianflone
Stewardi zamítli protest Haasu. Fanoušky na trati prověří Světová rada | Foto: Getty Images / Robert Cianflone

Haas protestoval proti výsledkům závodu. Tým nebyl spokojen s tím, že FIA určila startovní rošt pro poslední restart (a dojetí do cíle) podle pořadí před předposledním restartem.

Tým si myslel, že pořadí pro finální restart by mělo být převzato z pořadí na druhé safety car čáře, nikoli z předchozího startovního roštu. Tam byl Hülkenberg před Norrisem.

Podle stewardů však byl předešlý startovní rošt posledním spolehlivým bodem, podle kterého bylo možné určit pořadí. Odvolali se na článek 57.3 Sportovních pravidel, který jim přikazuje postupovat právě tímto způsobem.

Určit pozici vozů na trati například podle údajů GPS by bylo podle stewardů nespolehlivé.

„Za daných okolností, na základě toho, co jsme slyšeli od zástupců FIA a od týmu Haas, jsme usoudili, že to v tomto případě ředitel závodu postupoval správně,
a proto jsme protest zamítli.“

Vyšetřován byl i pořadatel

Sportovní komisaři si předvolali také pořadatele závodu.

Na okruh dnes zavítalo 131 124 diváků. Celková návštěvnost byla 444 631, čímž překonala loňský rekord z okruhu Circuit of the Americas. 

Někteří fanoušci se ale dostali na trať příliš brzy. Svému inženýrovi to hlásil po projetí cílem například Lewis Hamilton.

Věc byla postoupena Světové radě motorsportu k dalšímu vyšetřování. Stewardi říkají, že promotér „souhlasil, že to byla nepřijatelná situace, která by mohla mít
katastrofální následky.“

U fanoušků nešlo jen o pohyb po trati, ale také o to, že se mohli dostat k vozu Hülkenberga na výjezdu ze druhé zatáčky, na kterém blikala červeně kontrolka ERS (hrozilo nebezpečí úrazu elektrickým proudem).

Pořadatel přislíbil, že situaci prošetří a to včetně postupu traťových maršálů. Závěry pak budou předány FIA.

Další článek: Gasly se vyhnul penalizaci i zákazu startu v závodě

Témata článku: ,