Haas podal protest proti Alonsovi a Pérezovi. Španěl penalizován

Haas po Velké ceně USA podal protest proti vozům Fernanda Alonsa a Sergia Péreze.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Haas podal protest proti Alonsovi a Pérezovi. Španěl penalizován | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Haas podal protest proti vozům dvou jezdců kvůli technickému porušení. Jednalo se o dva samostatné incidenty, ale podstata byla stejná – Haas si stěžoval, že oba vozy mohly pokračovat v závodě přesto, že byly poškozené. 

Pérez si poškodil přední křídlo při kontaktu s Bottasem v prvním kole, Alonso zase přišel o pravé zrcátko (zřejmě při nehodě se Strollem). Pokud je vůz poškozený do té míry, že to představuje riziko, měl by jezdec vidět černou vlajku s oranžovým kolem a zajet do boxů, k čemuž ani v jednom z uvedených případů nedošlo.

Kevin Magnussen dojel na devátém místě, Alonso na sedmém, Pérez na čtvrtém.

Pro Haas je situace o to pikantnější, že Magnussen viděl černou vlajku s oranžovým kolem letos třikrát – ve velkých cenách Kanady, Maďarska a naposledy v Singapuru.

Alonso dostal penalizaci

„Kus čelní bočnice (předního křídla) se oddělil,“ řekl Christian Horner. „V tu chvíli bylo křídlo konstrukčně bezpečné. Spolupracovali jsme s technickým delegátem FIA, abychom mu ukázali, že strukturálně je to v pořádku, a oni s tím byli spokojeni.“ Sportovní komisaři měli podobný názor. V případě Péreze byl protest zamítnut s tím, že vůz nebyl nebezpečný.

Ve 4 ráno našeho času však přišlo rozhodnutí, že Fernando Alonso dostane penalizaci 30 sekund. Pro jezdce Alpine to znamenalo propad ze 7. na 15. místo.

„Z důkazů vyplývá, že vůz číslo 14 jel nejprve po značný počet kol s třepotajícím se zrcátkem a poté, co zrcátko odpadlo, bez něj,“ uvedli stewardi.

„Jo Bauer (technický delegát FIA) uvedl, že třepotající se zrcátko bylo nebezpečné a mohlo se uvolnit a zasáhnout jiného jezdce a způsobit mu zranění. Proto to bylo nebezpečné. Pan Bauer dále uvedl, že vůz musí mít dvě zrcátka a že podle jeho názoru, který stewardi přijímají jako odborný, bylo nebezpečné řídit vůz s chybějícím zrcátkem.“

„Stewardi jsou hluboce znepokojeni tím, že vozu 14 nebyla navzdory dvěma telefonátům týmu Haas do Ředitelství závodu vyvěšena černá vlajka s oranžovým kolem nebo nebyl alespoň vyzván rádiem k nápravě situace.“

Další článek: Leclerc dotáhl stíhací jízdu na stupně vítězů

Témata článku: , , ,