Haas nemůže kvůli koronaviru nastartovat motor Ferrari ve svém voze

Týmy se chystají na novou sezónu. Přípravy ovlivňuje koronavirus.
Foto: Getty Images / RUDY CAREZZEVOLI
Haas nemůže kvůli koronaviru nastartovat motor Ferrari ve svém voze | Foto: Getty Images / RUDY CAREZZEVOLI

Pierre Gasly v neděli večer uvedl, že se nakazil koronavirem a je v izolaci. Už před časem došlo k odložení Grand Prix Austrálie a sezóna tak začne v Bahrajnu. Pokračující epidemie koronaviru však ovlivňuje i přípravu v továrnách.

Po odkladu prvního závodu došlo také k odkladu a přesunu testů – začnou 12. března v Bahrajnu. Reálně je to o 10 dní později, prakticky o něco méně, protože přeprava do Bahrajnu musí proběhnout letecky, což trvá déle. Přesto týmy dostaly pár dní k dobru.

McLaren poprvé nastartoval motor Mercedes ve svém voze

McLaren poprvé nastartoval motor Mercedes ve svém voze

Haas už má svůj vůz téměř hotový. „Na kola“ ho chce postavit v polovině února. Jakmile je první vůz pro testy hotový, tým v něm nastartuje motor. V případě Haasu tomu tak ale podle Auto Motor und Sport nebude.

Při nastartováni motoru jsou potřeba inženýři výrobce pohonné jednotky – v případě Haasu inženýři Ferrari. Kvůli omezením v cestování se však do Anglie nedostanou. Motor se poprvé nastartuje zřejmě až v Bahrajnu před začátkem testů.

Zcela bez zkušeností. Haas letošní jezdeckou sestavu hájí

Zcela bez zkušeností. Haas letošní jezdeckou sestavu hájí

Haas letos poprvé vyrábí své vozy v továrně v anglickém Banbury. Důvodem je skutečnost, že s novými pravidly homologace je potřeba převzít mnoho dílů z předešlého vozu, které už jsou v Anglii. Mnoho komponent pro vůz se ale vyrábí v Itálii – dodavateli jsou Ferrari a Dallara. „Letos je to z hlediska logistiky jednodušší, než posílat naše díly k montáži do Itálie,“ vysvětluje šéf týmu Guenther Steiner.

Klepněte pro větší obrázek
U každého týmu pracují inženýři od výrobce pohonné jednotky. Takhle se vloni loučil McLaren s kolegy od Renaultu. Foto: McLaren

Díly nejsou ani po brexitu problém. Horší je to s lidmi. Do továrny týmu se nedostane ani jeho šéf. Steiner se „zasekl“ v USA. Pokud by přiletěl do Velké Británie, musel by na dva týdny do karantény. Výjimky existují pro sportovce, takže zatímco Steiner se do továrny nedostane, Mick Schumacher ano – za pár dní ho čeká úprava sedačky. Následně dorazí také Nikita Mazepin.

Vývoj je složitější, než se čekalo

Od 1. ledna sice mohou týmy v tunelu vyvíjet vůz pro rok 2022, ale Haas na začátku roku stále pracoval na letošním voze. A zřejmě nebude sám. Změny pravidel v oblasti podlahy ovlivní celou aerodynamiku vozu.

Změny technických pravidel pro sezónu 2021: méně přítlaku a udržitelné materiály

Změny technických pravidel pro sezónu 2021: méně přítlaku a udržitelné materiály

Vývojové žetony tým ale neutratí. Technologický partner z Maranella pracuje na zadní části vozu, Haas upraví jen převodovku. Důvodem jsou finance ale i nedostatek času.

„Mohli jsme postavit nový nos, ale bylo příliš pozdě. Program v aerodynamickém tunelu byl zastaven příliš dlouho na to, abychom mohli mít nos připravený před termínem na konci září,“ vysvětlil Steiner. Týmy měly vloni termíny, do kterých musely nahlásit, na co žetony využijí.

Koronavirus ve F1

Měsíc Tým / Firma Osoba
Březen McLaren Mechanik
Červenec Racing Point Sergio Pérez
Říjen Mercedes Šest členů týmu
Říjen Renault Dva členové týmu
Říjen Racing Point Lawrence Stroll
Říjen Racing Point Lance Stroll
Říjen Racing Point Čtyři členové týmu
Listopad Williams Simon Roberts
Listopad Pirelli Mario Isola
Listopad Red Bull Jonathan Wheatley
Prosinec Mercedes Lewis Hamilton
Leden McLaren Lando Norris
Leden Ferrari Charles Leclerc
Leden Mercedes Toto Wolff
Leden AlphaTauri Pierre Gasly
Další článek: Pérez přiznal, že chtěl mnohokrát skončit se závodní kariérou

11:27 | Lewis Hamilton věnuje 20 milionů liber na založení nové charitativní nadace na podporu nedostatečně zastoupených skupin ve Velké Británii
26. července | Pirelli potvrdilo, že po Maďarsku proběhnou na Hungaroringu další testy 18palcových pneumatik. Zúčastní se jich Ferrari, McLaren a Mercedes.
25. července | Jak okomentovali kolizi mezi Hamiltonem a Verstappenem komentátoři napříč světem: odkaz
25. července | Roman Staněk vyhrál druhý závod víkendu Euroformule Open v Imole.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00