Grosjeanův zákaz startu byl varováním, FIA má v hledáčku další jezdce

Derek Warwick stojí coby jeden z pravidelných stewardů za rozhodnutím svých kolegů ze Spa vyloučit Grosjeana z GP Itálie. Další podobné tresty můžou následovat.
Grosjeanův zákaz startu byl varováním, FIA má v hledáčku další jezdce

Grosjean nesmí tento víkend startovat v Monze a Warwick vnímá jeho trest také jako varování pro ostatní. "Myslím, že by si všichni jezdci měli uvědomit, že zákaz startu v jednom, dvou, třech nebo čtyřech závodech není pro ně nemožný," uvedl v rozhovoru pro Autosport.

"Pokud se stane něco, co bude považováno za nebezpečné, tak si myslím, že by se stewardi měli zachovat stejně jako ve Spa, kde se rozhodli naprosto správně."

Postartovní nehody jsou ve formuli 1 relativně časté a málokdo si myslí, že by Grosjean najel na Hamiltona úmyslně. Tvrdý trest přišel proto, že měl Francouz podobných problémů už několik.

"Romain je skvělý jezdec, rychlý, dobrý závodník, když zvládne první kolo. Ale měli jsme 12 závodů a z toho myslím v sedmi měl nehody v prvním kole. Bylo to správné (zákaz startu). I když se podívám jen na Spa samotné, zasloužil si tuto penalizaci, když vezmete v úvahu ještě vše ostatní, tu penalizaci si zasloužil."

Warwick varoval, že stejně tvrdě hodlá FIA postupovat i proti případným dalším hříšníkům. "Doufejme, že se z toho ostatní poučí, co by se jim mohlo přihodit. Myslím, že nikdo z jezdců, a je mi jedno, kdo to je - Lewis Hamilton, Fernando Alonso nebo Sebastian Vettel - není v situaci, že by nemohl dostat zákaz na jeden nebo dva závody."

Říkal to už Grosjeanův šéf Boullier, pro závodního jezdce je zákaz závodění tím nejtvrdším trestem, protože vzhledem k jejich příjmům pro ně pokuty nebývají tak problematické.

A co bude dál? Podle Warwicka je ve startovním poli pár jezdců, kteří si o podobnou penalizaci koledují. Sice odmítl uvést konkrétní jména, ale není těžké si odvodit, že jedním z nich je určitě nejtrestanější pilot letošní sezóny Pastor Maldonado.

"Všichni chceme vidět rychlé jezdce. Hovořit do kamery nebo mít potřebnou formu nebo jiné věci, které máte umět jako Grand Prix jezdec, to může kdokoliv. Ale být rychlý, to nedokáží všichni. My tohle nechceme nikomu brát."

"Proto je tak vzrušující sledovat Lewise Hamiltona, je rychlý, má velké nasazení a je kontroverzní. Všechny tyto věci u GP jezdce chceme. Ale jsou tu jiní jezdci, kteří jsou stejně rychlí, ale dělají chyby."

Další článek: GP Itálie 2012

20:46 | Po Ericssonovi uspěl v Detroitu McLaren. Pato O'Ward vyhrál po startu z 16. místa.
11:27 | Osmihodinovka v Portimau odstartuje v neděli ve 12:00. Přímý přenos vysílá Eurosport 2 od 15:00 do 18:30, závěr závodu poté nabídne Eurosport 1 od 18:30 do 20:30. Komentují Jiří Šlégl a Martin Straka...
23:36 | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
12. června | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00