Grosjean uznal, že před Räikkönenovým předjetím chyboval

Grosjean uznal, že před Räikkönenovým předjetím chyboval

Räikkönen a Grosjean se ve Velké ceně Koreje na Jeongamu prosadili na stupně vítězů. Zatímco Francouz se vepředu pohyboval po celý závod, Fin se probil z konce první desítky. AKTUALIZOVÁNO.

Jezdci Lotusu ve Velké ceně Koreje na Jeongamu doprovodili vítězného Sebastiana Vettela na stupně vítězů. Kimi Räikkönen dojel po startu z devátého místa druhý, Romain Grosjean strávil na druhé příčce velkou část závodu, ale v závěru prohrál souboj se svým týmovým kolegou a skončil třetí. Lotus tak zaznamenal své třetí letošní dvojnásobné pódium.

Räikkönen opět prokázal, že se i z konce první desítky umí probojovat na stupně vítězů. Svůj předjížděcí manévr, kterým se dostal před Grosjeana, považoval za téměř rutinní. "Udělal chybu v předposlední zatáčce a já měl dobrý nájezd. Myslím, že se párkrát pohnul směrem doleva. Slyšel jsem, že na rovince bude žlutá vlajka, takže jsem věděl, že mě nepředjede pomocí DRS. Rozhodl jsem se ho předjet a nebylo to příliš obtížné," zhodnotil mistr světa z roku 2007. "Druhé místo je OK a dobrý výsledek pro tým, ale jsme tu od toho, abychom vítězili. Probojovávat se dopředu ze špatné startovní pozice není ideální. Kvalifikace byla pro mě dost hrozná, ale těžko říct, jestli by lepší startovní pozice znamenala rozdíl. Sebastian byl rychlejší než my. Ne o moc, ale o trochu ano. A jeho pneumatiky byly čerstvější, myslím, že by ho bylo v každém případě těžké porazit."

"Lidé by mohli říkat, že jsme měli štěstí se safety carem, ale občas vám tyto věci pomohou a jiné jdou proti vám. Získali jsme nějaké pozice i předtím. Kdybychom neměli rychlost, nemohli bychom té situace využít. Nakonec můžete vidět, že jsme měli víc než tempo na to, abychom ostatní udrželi za sebou, takže myslím, že jsme si výsledek zasloužili," bilancoval Fin.

Grosjean sice po ztrátě pozice prostřednictvím týmového rádia diskutoval s týmem o možnostech Fina předjet zpět, ale nakonec uznal, že se o druhou příčku připravil vlastní chybou. "Bohužel pro mě a naštěstí pro Kimiho přišel safety car. Udělal jsem drobnou chybu, Kimi mě předjel, pak se objevily žluté vlajky a já nemohl použít DRS. Z rádiové komunikace jsem toho moc neslyšel. Byl jsem dnes rychlejší. Je to trať, kde se téměř nedá předjíždět," vysvětloval. "V patnácté zatáčce jsem se měl vyhnout nájezdu na astroturf (umělý povrch sousedící s tratí - pozn. red.) a nebylo by se o čem bavit. Byla to moje chyba, není to konec světa. Samozřejmě jsem žádal tým, aby mě nechal předjet Kimiho, měl jsem čerstvější pneumatiky, ale nechali nás závodit, což je naše filozofie fair play. Ve druhém a třetím sektoru ztrácíte přítlak a naše auta jsou svými výkony velmi blízko, takže je těžké předjíždět, ale musíme být spokojeni s dvojitým pódiem."

Francouz také zavzpomínal na souboj s Lewisem Hamiltonem z úvodu závodu. "Naše bitva s Lewisem byla dobrá a naše tempo bylo skvělé, ale dva výjezdy safety caru nám zničily možnost pokusit se bojovat o vítězství," myslí si.

Šéf týmu Eric Boullier je s výsledkem spokojen a bere ho téměř jako vítězství. Pochválil zaměstnance v továrně v Enstone za vývoj vozu s delším rozvorem, tým jezdící na závody za strategii a zastávky i oba jezdce za výjimečné výkony. O pódium chce bojovat i v dalších závodech.

Ředitel traťových operací Alan Permane nešetřil chválou na adresu obou jezdců. "Romain byl neuvěřitelně silný, nebýt safety caru, dojel by v klidu druhý. Kimi měl se safety carem štěstí a vytěžil z něj maximum, předtím prokázal, že se nikdy nevzdává. Využil jediné chyby svého týmového kolegy za celý víkend. Bylo to mezi nimi těsné, nechali jsme je závodit, což bylo správné rozhodnutí. Před Japonskem vypadá vše pozitivně," zhodnotil.

Ricardo Penteado z Renaultu byl z výsledku rovněž nadšený. Vysvětlil, že Grosjean startoval se stejným motorem, jaký měl v Singapuru. Výborně zacházel s palivem i pneumatikami. Pro Räikkönenův motor byla připravena bohatší palivová směs, která mu pomohla maximalizovat výkon.

Doporučujeme

Články odjinud