Grosjean skončil druhý v Long Beach, třetí Ericsson vede šampionát IndyCar | Foto: Andretti Autosport

Foto: Andretti Autosport

Grosjean skončil druhý v Long Beach, třetí Ericsson vede šampionát IndyCar

Zámořská formulová série IndyCar měla v ulicích kalifornského Long Beach na programu už třetí závod sezony 2023. Na dohled od Tichého oceánu se slavná Grand Prix skvěle vydařila týmu Andretti Autosport, který oslavil vítězný double.

Poprvé v aktuální sezoně se z vítězství radoval vítěz kvalifikace. Těm v úvodních podnicích nepřálo štěstí. Romain Grosjean startoval z pole position v St. Petersburgu, v závodě ale skončil po kolizi se Scottem McLaughlinem. Na oválu v Texasu pro změnu po startu z prvního místa havaroval Felix Rosenqvist, v Long Beach už to ale kvalifikačnímu vítězi vyšlo na triumf. Ten nedaleko Los Angeles získal Kyle Kirkwood.

Čtyřiadvacetiletý pilot stáje Andretti Autosport využil nejlepšího možného postavení na startovním roštu a ve svém dvacátém závodě v IndyCar v kariéře získal premiérové vítězství. Američan strávil ve vedení celých 53 kol, přesto se jeho triumf nerodil snadno. Kirkwooda na trati zbrzdil Agustin Canapino a do čela se na čas dostal Josef Newgarden. Díky overcutu při druhém pit stopu se ale rodák z Jupiteru na Floridě dostal zpět na první příčku.

V závěru pak Kirkwood udržel vedení před Romainem Grosjeanem a Marcusem Ericssonem.

„Je to úžasné, tohle byl skvělý den. Vlastně jeden z nejklidnějších závodů za poslední dva roky, ale bylo z toho vítězství,“ hodnotil GP Long Beach ze svého pohledu pilot týmu Andretti pro televizi NBC.

„Cítil jsem, že to vítězství opravdu potřebuji. Je to pro mě velká úleva, o tom není pochyb. Nevím, jak celému týmu poděkovat. Od kvalifikace už jsme na náš vůz ani nesáhli, fungoval prostě skvěle. Vážně klobouk dolů před celou sestavou týmu,“ chválil Andrettiho mechaniky a inženýry Kirkwood po premiérovém triumfu.

Pro závěr závodu se očekával tlak na Kirkwooda ze strany jeho týmového kolegy od Andrettiho Romaina Grosjeana. Jenže francouzský bývalý pilot F1 absolvoval svůj poslední pit stop kolo před Kirkwoodovou zastávkou v reakci na pit stop Newgardena. Po posledních zastávkách už nebyla vyhlášena žlutá fáze, a proto se musel Grosjean soustředit také na šetření paliva v nádrži. Z toho důvodu nemohl na maximum využít „push-to-pass“ tlačítko a k útoku na Kirkwooda se už nedostal.

„Zaprvé musím pogratulovat celému týmu, získali jsme první dvě místa a ještě Colton Herta skončil čtvrtý. Bylo to úžasné, vážně dobrý víkend,“ rozpovídal se Grosjean po závodě pro motorsport.com.

„Kyle odvedl skvělou práci v kvalifikaci a poté i v závodě. Neudělal přede mnou žádnou chybu, nedal mi žádnou příležitost.“

„My jsme měli výbornou strategii, odvedli jsme dobrou práci, naše auto bylo vážně rychlé. Ale kvůli celkovému vývoji závodu jsem musel v posledním stintu opravdu hodně šetřit palivo. Zbývalo mi k využití ještě 188 sekund ‚push-to-pass‘, které jsem ale nesměl využít,“ dodal Francouz, který oslavil druhé místo poté, co předcházející dva závody sezony po nehodách nedokončil.

Novým lídrem šampionátu IndyCar je po neděli v Long Beach Marcus Ericsson, který na čele vystřídal mexického pilota McLarenu Patricia O’Warda. Švéd ve službách stáje Chipa Ganassiho dojel v Kalifornii třetí a navázal tak na osmé místo z Texasu a především na triumf ze St. Petersburgu.

Sezona bude pokračovat 30. dubna závodem v Barber Motorsports Parku v Alabamě.

Doporučujeme

Články odjinud