Grosjean si polepší, v IndyCar přestupuje k Andrettimu

Už po první nováčkovské sezoně změní Romain Grosjean v zámořském formulovém seriálu IndyCar tým. Francouzský pilot bude od příštího roku závodit pro slavnou stáj Andretti Autosport.
Foto: IndyCar
Grosjean si polepší, v IndyCar přestupuje k Andrettimu | Foto: IndyCar

Rodák z Ženevy otevřel v USA novou kapitolu své kariéry po dekádě strávené ve formuli 1. Ve své premiérové sezoně v IndyCar získal Grosjean už tři pódia a o čtvrté bude moci bojovat v neděli v ulicích Long Beach, kde se koná poslední grand prix roku.

Závěrečný závod sezony už může Grosjean absolvovat s čistou hlavou bez obav o budoucnost, jeho služby si totiž pro příští rok zajistil tým Andretti Autosport.

„Jsme nadšení z toho, že můžeme Romaina uvítat v rodině Andretti Autosport. Už před svým příchodem do IndyCar měl skvělou pověst a sledovat jeho výkony v nováčkovské sezoně v šampionátu bylo prostě úžasné,“ uvedl v tiskové zprávě šéf týmu Michael Andretti.

„Z jeho bohatých zkušeností bude těžit celý tým i další naši jezdci. Jsme rovněž nadšení z toho, že bude pokračovat i naše partnerství s DHL. Jedná se o jedno z nejdéle trvajících a nejúspěšnějších partnerství v celém paddocku a my se těšíme na další společně dosažené úspěchy na trati i mimo ni,“ dodal osmapadesátiletý syn legendárního Maria Andrettiho.

Monopost Andretti Autosport v barvách DHL mají z posledních sezon fanoušci silně spjatý s osobou Ryana Huntera-Reaye, šampiona sezony 2012 a vítěze Indy 500 z roku 2014. Čtyřicetiletý rodák z Dallasu však po této sezoně Andrettiho po 12 letech opustí a v barvách DHL tak bude od příští sezony závodit Romain Grosjean.

DHL bude primárním partnerem Grosjeanova monopostu v 11 ze 17 závodů roku 2022.

„Z přestupu k Andretti Autosport mám velkou radost. V příští sezoně budu pilotovat vůz DHL #28 a závodit pro takový tým, jako je Andretti, je pro mě velká čest. To jméno zná ve světě motorsportu každý,“ rozpovídal se po oznámení podpisu smlouvy bývalý pilot „královny motorsportu“, kterého cituje web motorsport.com.

„Jsem šťastný a pyšný na to, že budu závodit pro tento tým. Navíc jsem hrdý na to, že bude reprezentovat DHL. Barvy této společnosti znám z motorsportu již velmi dlouho a já už nemůžu být pyšnější, že takto velkou společnost budu reprezentovat v IndyCar. Doufám, že společně budeme velmi úspěšní, takový je každopádně můj cíl.“

„Také bych chtěl poděkovat týmu Dala Coyna, který mi dal příležitost přestoupit do IndyCar,“ nezapomněl Grosjean ve svém vyjádření ani na stáj, která mu otevřela cestu z F1 do USA.

Podle informací webu motorsport.com došlo k prvnímu kontaktu mezi Francouzem a Andrettim poté, co Grosjean získal pole position a následné druhé místo v závodě na grand prix verzi závodiště v Indianapolis v polovině května.

I když Grosjean v této sezoně vynechal oba oválové závody v Texasu a nejel ani bodově dvojnásobně hodnocené Indy 500, stále si před Grand Prix v Long Beach zachovává šanci na zisk titulu nejlepšího nováčka. Na trojnásobného šampiona australských Supercars Scotta McLaughlina z týmu Penske ztrácí 20 bodů.

Ilott míří do IndyCar na plný úvazek

Letos debutoval ke konci sezony, příští rok už nevynechá ani jeden ze 17 závodů na klasických okruzích, oválech a městských tratích. Řeč je o Callumu Ilottovi, britský člen juniorské akademie Ferrari podepsal pro sezonu 2022 smlouvu u týmu Juncos Hollinger Racing.

„Dobře vím, co mají Ricardo Juncos a Brad Hollinger v plánu pro příští sezonu a také vím, čeho můžeme dosáhnout během zimních testů.  Proto cítím, že v sezoně 2022 budeme v silné pozici. Chtěl bych také poděkovat akademii Ferrari za to, že mi umožnila chopit se této příležitosti,“ uvedl Ilott pro motorsport.com.

Dvaadvacetiletý rodák z Cambridge letos v barvách Juncos-Hollinger absolvoval už dva závody v Portlandu a na trati Laguna Seca, kde obsadil pětadvacáté, respektive dvaadvacáté místo. Na sezonní i karierní maximum v IndyCar bude útočit v neděli při finále sezony v Long Beach.

Další článek: Verstappen: Jet v mokré kvalifikaci bylo zbytečné

Témata článku: ,