Grosjean oslavil v Long Beach čtvrté pódium v IndyCar, jeho krajan zničil záhon

Romain Grosjean podruhé ve své kariéře pilota zámořské série IndyCar zavítal na slavný městský okruh v Long Beach. A po loňském neúspěchu si v Kalifornii tentokrát spravil chuť. Díky třetímu místu oslavil už čtvrté pódium po svém odchodu z formule 1.
Foto: IndyCar
Grosjean oslavil v Long Beach čtvrté pódium v IndyCar, jeho krajan zničil záhon | Foto: IndyCar

Pilot žlutého monopostu v typických barvách DHL, které u Andretti Autosport proslavil především Ryan Hunter-Reay, prožil v IndyCar zatím nejlepší závod sezony 2022. Romain Grosjean vybojoval v Long Beach druhé místo poté, co v závodě na trati vyzrál i na úřadujícího šampiona Alexe Paloua.

V závěru pak francouzský pilot pomýšlel i na zisk vítězství, jenomže k útoku na Josefa Newgardena ve voze stáje Penske se již Grosjean nedostal. Závod v posledním kole zastavil výjezd safety caru poté, co jiný ex-pilot F1 Takuma Sato opřel svoji formuli o bariéru z pneumatik.

Přesto byl ženevský rodák po závodě spokojený. A po právu. Potřetí v IndyCar na pódiu vystoupil na druhý nejvyšší stupínek a navíc získal první stupně vítězů pro svého nového zaměstnavatele po přestupu od týmu Dala Coyna k Andrettimu. V rozhovoru po Grand Prix pak Grosjean hodnotil svůj meziroční progres na amerických městských tratích.

„Řekl bych, že v loňském roce, s výjimkou St. Petersburgu, jsem se na městských tratích pokaždé kvalifikoval do nejlepší šestky, takže jsme byli pokaždé velmi rychlí. Ne vždy jsme ale zvolili nejlepší strategii, nebo jsme někde prostě neměli štěstí. A loni to v Long Beach prostě byla moje chyba, s autem jsem skončil ve zdi,“ rozpovídal se Grosjean po nedělním druhém místu pro web motorsport.com.

„Letos už ale vím, že musím řídit trochu odlišně. Snažím se myslet na konečné umístění v šampionátu, proto prostě nemůžu pořád držet plynový pedál na podlaze. Třeba v St. Pete jsem měl během závodu problémy s nestabilitou přední části vozu, proto jsem k závodu přistoupil opatrněji,“ připomněl Francouz první závod letošní sezony, ve kterém obsadil páté místo.

„Dnes jsem věděl, že budu chtít protáhnout úvodní stint na červené sadě pneumatik a podle toho jsem také řídil. Auto ale bylo dobré a dodalo mi sebevědomí. Pořád věřím, že bychom několik věcí mohli řešit lépe, ale ano, loni jsme několikrát měli více smůly. Třeba v Nashvillu jsem si vážně věřil, bohužel jsme ale doplatili na velké množství žlutých vlajek.“

Ve své debutové sezoně v barvách týmu Dala Coyna vynechal Grosjean většinu oválových závodů a obsadil patnácté místo v šampionátu. Letos však francouzský pilot, nyní už ve službách Andretti Autosport, absolvuje všechny závody v kalendáři a může tak dostát svému zmíněnému cíli – bojovat o co nejlepší umístění v celkovém pořadí. Po třech závodech je zatím šestý.

Ne každý Francouz však odjížděl z Long Beach spokojený. Někdejší vítěz Indy 500 Simon Pagenaud se v závěru závodu pokusil ve slavné pasáži u fontány s delfíny zaútočit na Takumu Sata (v té chvíli ještě pokračujícího v závodě), ovšem neuspěl. Po kontaktu se roztočil a skončil v květinovém záhonku, který místní zahradníci pečlivě vyšlechtili do motoristického motivu šachovnice.

Po jedné z nejslavnějších Grand Prix amerických IndyCar jsou zklamaní i vítěz kvalifikace Colton Herta a švédský bývalý pilot F1 Marcus Ericsson. Oba bojovali o pódium, oba skončili po vlastních chybách.

Skvělé období naopak prožívá Josef Newgarden. Americký pilot ve službách Rogera Penskeho oslavil v Kalifornii po triumfu v Texasu už druhé vítězství v řadě a vede šampionát se 118 body. O pět bodů méně má nyní druhý Scott McLaughlin. Úřadující šampion Alex Palou dojel v neděli třetí za Grosjeanem a stejná pozice mu patří i v celkovém pořadí.

Sezona IndyCar bude pokračovat 1. května na trati Barber Motorsports Park v Alabamě.

Další článek: Jezdcům vadí pomalý safety car od Astonu. Je jako želva, rozčiloval se Verstappen

Témata článku: ,