Grosjean dojel v Indianapolis druhý, první vítězství v IndyCar slaví VeeKay

Romain Grosjean první pole position v IndyCar v premiérové vítězství neproměnil, smutnit však určitě nemusí. V Indianapolis odjel povedený závod, který okořenil pódiem.

Pětatřicetiletý Francouz udržel po startu závodu na Grand Prix verzi závodiště v Indianapolis vedení a začal si budovat náskok před druhým Jackem Harveym, který se dostal před Josefa Newgardena.

Harvey dlouho bojoval o stupně vítězů pro tým Meyer Shank Racing, po problémech v boxech a defektu však z boje o čelo vypadl.

Grosjean mezitím kroužil v monopostu týmu Dale Coyne Racing na první příčce až do 43. kola, kdy mu mechanici v boxech nasadili tvrdší černě označenou směs pneumatik.

Na té byl francouzský závodník pomalejší a krátce po opuštění boxové uličky prohrál souboj s Nizozemcem Rinusem van Kalmthoutem, který v USA závodí pod pseudonymem Rinus VeeKay.

Dvacetiletý vicemistr série IndyLights ze sezony 2019 byl ve druhé polovině závodu jasně nejrychlejší na trati a vybudoval si téměř devítisekundový náskok na čele. VeeKay dokázal uhájit první příčku i po posledním pit stopu 25 kol před koncem a dojel si pro první vítězství kariéry v IndyCar.

Van Kalmthout se stal prvním nizozemským vítězem závodu IndyCar od roku 2007, kdy bývalý pilot F1 Robert Doornbos zvítězil na kanadské trati Mont-Tremblant. Mezi prvními gratulanty byl kromě jeho rodičů také šéf VeeKayova týmu Ed Carpenter, který se s Holanďanem potká za 14 dní přímo na trati během Indy 500.

Romain Grosjean absolvoval po startu z pole position čistý závod, který zakončil na druhém místě. Francouz tak slaví první stupně vítězů v IndyCar po svém teprve třetím závodě.

Pikantním okamžikem byla chvíle, kdy Grosjean o kolo předjel Juana Pabla Montoyu. Kolumbijec se soustředí primárně na seriál sportovních vozů IMSA WSC a v IndyCar je jeho cílem již pouze Indy 500. Grand Prix Indianapolis se Montoya zúčastnil v rámci příprav na legendární závod.

Za Grosjeanem dojel třetí Alex Palou. Španěl tak po vítězství v Alabamě vybojoval v této sezoně druhé stupně vítězů a v šampionátu je druhý o 13 bodů za vedoucím Scottem Dixonem. Ten dojel v sobotu devátý.