Grosjean: Byl jsem dost chytrý na to, abych vyhledal odbornou pomoc

Romain Grosjean je rád, že se loni rozhodl pro pomoc psycholožky, aby lépe zvládal tlak na okruzích formule 1 i mimo ně.
Grosjean: Byl jsem dost chytrý na to, abych vyhledal odbornou pomoc

Loni měl Grosjean mnoho nehod a někteří soupeři ho za to hlasitě kritizovali. Výsledky scházely a dostavily se až letos, zejména v druhé polovině sezóny, kdy podával velmi dobré výkony. Za přeměnou stojí pomoc psycholožky.

"Myslím, že jsem začal proto, že jsem byl dost chytrý, abych věděl, že potřebuji pomoc," vysvětloval pro Espn. "Není to známka slabosti, je to spíš silná stránka, protože vždy můžete být lepší, a proto s ní pořád pracuji i teď."

"Občas jsem chtěl tancovat rychleji, než hrála hudba, jako letos v Monaku, ten víkend jsem zkazil, protože jsem chtěl jezdit moc rychle na to, jak jsme na tom byli. Je to o dělání správných věcí ve správnou chvíli, zvládání tlaku a stresu, když přijde, a vědění proč a jak."

"Sledování reakcí lidí kolem vás vám pomůže se udržet v klidu. Je to také o připravenosti stát se číslem 1 a mistrem světa, což nakonec není snadné."

A jak přesně mu psycholožka pomohla? "Děláme toho spolu hodně. Je zvyklá pracovat s vrcholovými sportovci, pracují s ní francouzští olympionici. O čem hovoříme, záleží na vaší náladě a věcech, na kterých potřebujete pracovat."

"Setkáváme se jednou týdně a povídáme si, trochu o sebedůvěře, také trochu o nevěnování moc velké pozornosti tomu, co si myslí ostatní. Je to velmi specifické, ale těžko říct, co přesně zabírá."

A protože se chce Grosjean dál zlepšovat, spolupráci s psycholožkou nemá v plánu ukončit. "Myslím, že s ní budu ještě nějakou dobu pokračovat, protože zlepšovat se můžete pořád a dělá to ze mě lepšího člověka doma a lepšího jezdce na trati. Takže mi to hodně usnadňuje život!"

Další článek: Brawn si dá čas do léta, nevyloučil práci mimo formuli 1