Gribkowsky půjde do vězení, žalobci označují Ecclestona za spolupachatele

Mnichovský soud poslal Gerharda Gribkowskyho na osm a půl roku do vězení za trestnou činnost související s prodejem formule 1.
Gribkowsky půjde do vězení, žalobci označují Ecclestona za spolupachatele

Soud uznal Gribkowskyho vinným z daňového úniku, zneužití důvěry zaměstnavatele a přijetí úplatku. Toho všeho se dopustil v roce 2005, když v roli šéfa řízení rizik banky BayernLB na Ecclestonův požadavek zajistil, aby banka prodala svůj podíl ve formuli 1 společnosti CVC.

Po měsících vyšetřování a dokazování se Gribkowsky k těmto činům minulý týden přiznal, ale odsouzen by byl téměř jistě v každém případě. Ecclestone sice potvrdil, že peníze Gribkowskymu poslal, ale pořád tvrdí, že to nemělo souvislost s prodejem formule 1. Brání se, že byl vydírán, Gribkowsky mu měl hrozit, že mu bude dělat problémy u britských daňových úřadů.

Nakonec byl ale Gribkowsky odsouzen za přijetí úplatku, ne za vydírání, což otevírá cestu i pro stíhání šéfa formule 1 za uplácení. Hlavní žalobce Christoph Rodler přímo řekl, že "Ecclestone nebyl vydírán, je spolupachatelem v případu uplácení. Ecclestone peníze nerozdává, on je generuje, proto je uplácení jediným vysvětlením."

Čas ukáže, jestli se někdo odhodlá formálně obžalovat přímo Ecclestona, zatím se tak nestalo, stále je jen vyšetřován.

Další článek: Mám obavy a měli bychom je mít všichni, řekl Montezemolo zaměstnancům Ferrari