Gracia brání svoji zprávu o Bahrajnu, s pochopením se ale nesetkal

Prezident španělské federace motorsportu Carlos Gracia zůstává přesvědčený, že při psaní zprávy pro FIA o situaci v Bahrajnu postupoval správně. Organizace zabývající se lidskými právy mu to ale vyvrací.
Gracia brání svoji zprávu o Bahrajnu, s pochopením se ale nesetkal

Světová rada motorsportu vrátila v pátek GP Bahrajnu do kalendáře díky zprávě Carlose Gracii, která uváděla, že je v Bahrajnu "atmosféra naprostého klidu a stability" a že se "život v Bahrajnu znovu vrátil do normálu".

Sám Bernie Ecclestone ale připustil, že je Graciova zpráva zkreslená. Šéf formule 1 proto chce odsunout závod na Šakiru na konec sezóny, jelikož si není jistý, že bude možné ho uspořádat.

"Můžu hovořit jen o tom, co jsem viděl, a to byl naprostý klid," hájil se Gracia v rozhovoru pro list AS. "Měl jsem oficiální návštěvy a rozhovory, ale také jsem se prošel po ulicích a nákupních centrech. Vždy jsem měl pocit, že je vše naprosto v normálu. Lidé pracovali a nakupovali. Nic neupoutalo moji pozornost. Viděl jsem otevřenou vládu, která nabízí opozici možnost vyjádřit se."

Organizace Avaaz, která pořádá petici proti závodu v Bahrajnu, zveřejnila kompletní znění Graciovy zprávy a říká, že velmi jednostranná.

"Při čtení zprávy FIA o Bahrajnu si připadáte jako v říši divů," uvedl ředitel Avaazu Ricken Patel. "Zatímco falešná zpráva FIA říká, že nedošlo k porušování lidských práv, nejméně 31 bahrajnských občanů bylo zabito a další stovky mučeny a uvězněny."

"Formule 1 založila své rozhodnutí o závodu v Bahrajnu na této nebezpečně nezodpovědné zprávě a proti tomuto rozhodnutí se teď postavily týmy formule 1. Formule 1 se musí z Bahrajnu okamžitě stáhnout, jinak bude její pověst navždy poskvrněna."

Podle Patela se Gracia v Bahrajnu setkal jen s vládními činiteli a organizacemi, a nepromluvil si s lidmi ze skupin zabývajícími se lidskými právy. Jednou z nich je Bahrajnské centrum pro lidská práva, jehož pracovnice Maryam Al-Khavaja uvedla: "Nezávislí novináři a organizace pro lidská práva potvrzují, že bylo zabito nejméně 31 lidí od chvíle, kdy začaly protesty 14. února 2011. Více než 800 lidí bylo zatčeno, včetně 108 stálých zaměstnanců okruhu Grand Prix. Během včerejšího soudu se 47 zdravotníky, kteří byli zatčeni za ošetřování zraněných lidí během protestů, vyšlo najevo, že jsou zadržení mučeni."

Další článek: Ferrari věří, že dokáže odstranit své problémy s pneumatikami

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00