Souboj strategií. Verstappen v Austinu porazil Hamiltona o 1,333 sekundy | Foto: Getty Images / Chris Graythen

Souboj strategií. Verstappen v Austinu porazil Hamiltona o 1,333 sekundy

Velkou cenu USA 2021 vyhrál Max Verstappen před Hamiltonem a Pérezem. Jezdec Red Bullu navýšil náskok v šampionátu o dalších šest bodů.

Kvalifikaci na Velkou cenu USA vyhrál Max Verstappen. Z první řady vedle něj odstartoval Lewis Hamilton.

Druhá řada patřila Pérezovi a Leclercovi, třetí Sainzovi a Ricciardovi, čtvrtá Norrisovi a Gaslymu a pátá Bottasovi a Cunodovi. Bottas dostal penalizaci za šestý motor. Cunoda a Sainz jako jediní v první desítce a dokonce jako jediní vůbec startovali na měkkých pneumatikách.

Závod

Verstappen se po startu věnoval Hamiltonovi a tlačil ho směrem vlevo, ale Hamilton se dokázal dostat před něj.

Za jejich zády došlo k souboji mezi jezdci Ferrari a McLarenu. Skupinu vedl Leclerc před Ricciardem, Sainzem a Norrisem.

Verstappen zajel do boxů dříve než Hamilton – na konci 10. kola. Na trať se vrátil těsně za Ricciarda, kterého ale dokázal rychle překonat. Pérez a Leclerc poté zajeli také k mechanikům, a tak mohl Verstappen zajíždět rychlá kola. Hamilton zajel do boxů o tři kola později a přišel o první místo.

Fernando Alonso, který po penalizacích za nasazení nových komponent startoval z konce pole, sváděl souboje s jezdci Alfy Romeo. Nejdříve ho překonal Räikkönen a podle Alonsa po ostrém souboji s využitím únikové zóny, což si však sportovní komisaři nemysleli. O chvíli později se situace otočila. Alonso předjel Giovinazziho, ale pozici mu musel vrátit. Podruhé se už před něj dostal.

Alonso později stavěl potřetí, ale nakonec ze závodu odstoupil. Cíl neviděl ani jeho týmový kolega Ocon a také Pierre Gasly, který měl problémy už před startem, kdy se na jeho voze pracovalo.

Také při druhých zastávkách zajel Verstappen do boxů dříve než Hamilton – na konci 29. kola. Hamilton stavěl o osm kol později a začal Verstappena postupně stahovat. K útoku ale nedošlo a Verstappen si dojel pro vítězství.

Třetí byl Pérez, pro kterého to byl kvůli vysokým teplotám a nefungujícímu systému na pití náročný závod.

Bottas po penalizaci za šestý motor nedokázal po většinu závodu získávat pozice na trati. Až v samotném závěru předjel Sainze a dojel šestý.

Dobrý závod odjel Sebastian Vettel, který také startoval z konce pole a dojel 10. poté, co se Räikkönen dostal mimo trať a přišel o poslední bodovanou pozici.

Průběh

Cíl: Verstappen vyhrává Velkou cenu USA.

56/56: Verstappen odpovídá nejrychlejším prvním sektorem. Bottas jde před Sainze.

56/56: Je to pod 1 sekundou.

54/56: Nyní je Hamilton trochu blíže.

53/56: Räikkönen se dostal mimo trať a přišel o 10. místo. Na něj se dostal Vettel.

53/56: 1,8 s. Hamilton se nedokáže přiblížit Verstappenovi na DRS.

44/56: Na čele už jen 4 sekundy.

44/56: Sainz útočí na pátého Ricciarda. Za nimi je Bottas.

43/56: Mazepin, Räikkönen vidí černo-bílou vlajku. Ocon odstupuje kvůli technickým problémům.

43/56: Alonso je 13. Na Vettela ztrácí 6 sekund.

42/56: Na čele je to šest sekund.

41/56: Alonso potřetí v boxech... je 14., má střední pneumatiky a před sebou relativně blízko několik soupeřů.

38/56: Rozdíl je 9 sekund.

38/56: Hamilton v boxech.

35/56: Alonso opět mezi jezdci Alfy Romeo.

31/56: Pérez v boxech.

30/56: Sainz zkouší undercut na Ricciarda. Je v boxech. Ale hodně pomalá zastávka.

30/56: Verstappen v boxech. Vrací se za Pérezem.

29/56: Alonso v boxech.

28/56: Pérez si stěžuje, že mu nefunguje pití..

28/56: VSC končí... Verstappen má náskok 3,2 s.

28/56: VSC, úklid trosek z trati.

27/56: Alonso ztrácí 10 sekund na Icemana. Giovinazzi svádí souboj s Vettelem.

26/56: A Alonso zase před Giovinazzim na 11. pozici.

23/56: Alonso vrátil pozici pod hrozbou pětisekundové penalizace.

22/56: Hamilton stahuje Verstappena. Je to 4,6 s.

21/56: Teď Alonso předjel Giovinazziho a to bylo mimo trať.

20/56: Bottas před Cunodou na osmém místě.

19/56: Iceman před Giovinazzim a dle FIA jejich souboj v pořádku.

17/56: Alonso má pocit, že ho Iceman předjel mimo trať.

17/56: Ostrý souboj mezi Alonsem a Räikkönenem. Vzduchem létal karbon.

17/56: Verstappen i Hamilton jezdí podobné časy. Rozdíl zůstává okolo 6 sekund.

10. Str

14/56: Hamilton se vrací na druhé místo se ztrátou 6,5 s na Verstappena.

14/56: Hamilton v boxech

13/56: Verstappen ztrácí 15 sekund a dotahuje se. Pérez nazul střední směs.

13/56: Pérez v boxech. Leclerc v boxech, Verstappen má před sebou volno a jede rychle.

12/56: Ricciardo, Sainz v boxech. Když už je řeč o Sainzovi, ten měl po úvodních soubojích pustit před sebe Norrise, ale pustil Ricciarda. Uvidíme, co s tím ředitelství závodu udělá.

11/56: Verstappen před Ricciardem.

11/56: Verstappen se vrací na pátém místě těsně za Ricciardem.

11/56: Verstappen v boxech, Norris v boxech.

10/56: Cunoda v boxech. Giovinazzi vyjel před Alonsem, ale jede opět na středních.

9/56: Giovinazzi také v boxech. Undercut na Bottase?

20. Oco

7/56: Souboj Ocona a Latifiho na konci pole.

7/56: Verstappen okolo 0,5 s za Hamiltonem. Pérez na kolegu ztrácí 2,6 s.

5/56: Verstappen překročil traťové limity v 19. zatáčce.

4/56: Ocon, Mazepin byli v boxech.

3/56: Verstappen méně než sekundu za Hamiltonem.