20
Fotogalerie

Grand Prix USA vyhrál Bottas před šestinásobným mistrem světa Hamiltonem

Velkou cenu USA vyhrál po startu z pole position Valtteri Bottas. Lewis Hamilton se stal šestinásobným mistrem světa. Třetí skončil Max Verstappen.

Kvalifikaci na Velkou cenu USA vyhrál Valtteri Bottas, který jen o 0,012 s porazil Vettela a o 0,067 s Verstappena. Ze čtvrtého místa odstartoval Leclerc, z pátého Hamilton, kterého ve třetí řadě doplnil Albon. Čtvrtá řada patřila Sainzovi a Norrisovi.

Závod

Valtteri Bottas si pohlídal první místo, ale za jeho zády se pořadí měnilo. Hamilton se dostal před Leclerca a nakonec i na třetí místo. Albon a Sainz měli kontakt. Španěl se propadl pořadím, Albon musel do boxů.

V prvních kilometrech to vůbec nejelo Sebastianu Vettelovi, který se propadl až na sedmé místo. Poté to vypadalo, že zhruba od druhého kola chytil lepší rytmus, ale následně zřejmě po najetí na obrubník ulomil zavěšení a musel ze závodu odstoupit.

Max Verstappen byl prvním, kdo ze špičky zajel do boxů a to na konci 13. kola. Mercedes na to reagoval a povolal Bottas o kolo později. Hamilton zůstat na trati až do konce 24. kola a jel na jednu zastávku. Verstappen a Bottas zajeli k mechanikům na konci 34., respektive 35. kola také podruhé.

Bottas využil čerstvějších pneumatik a dojel postupně Hamiltona. Žádná výměna pozic se však nekonala. Bottas musel na Hamiltona zaútočit. První pokus mu nevyšel a musel mimo trať, druhý už ano a v 52. kole šel zpět do vedení závodu.

Hamiltona dojel také Verstappen, ale na útok už to nebylo. Hamiltonovi navíc pomohla žlutá vlajka, která vlála kvůli Kevinu Magnussenovi. Ten musel po selhání brzd odstavit svůj vůz v kačírku.

Cíl závodu neviděl ani Kubica, který odstoupil a Pierre Gasly, který měl v samotném závěru závodu kontakt s Pérezem.

Nejlepším ze zbytku světa byl šestý Ricciardo, ačkoliv Lando Norris v závěru na čerstvé sadě nebyl od Australana daleko.

Albon se po úvodní kolizi se Sainzem dokázal dostat na páté místo.

Závod se vůbec nepovedl Ferrari. Vettel nedokončil, Leclerc na jezdce před sebou ztrácel. Po druhé zastávce si alespoň dojel pro nejrychlejší kolo závodu.

Hamiltonovi nakonec druhé místo stačilo na zisk šestého titulu mistra světa.

Průběh

Cíl: Bottas vyhrává... Hamilton druhý, Verstappen třetí.

56/56: Gasly pokračuje. Nejspíše defekt nebo něco podobného.

55/56: Gasly v boxech, odstoupení? Magnussen v kačírku po problémech s brzdami. Hülkenberg na bodech.

54/56: Verstappen se blíží k Hamiltonovi.

53/56: Pérez na devátém místě před Gaslym.

52/56: Norris před Sainzem. Na Ricciarda ztrácí 9 sekund. To už asi nestihne....

52/56: Hamilton má za sebou teď Verstappena 3,6 s.

52/56: Bottas jde před Hamiltona...

51/56: Bottas zaútočil na Hamiltona, ale musel mimo trať.

51/56: Jezdci McLarenu sice za Ricciardem, ale oba na bodech. Hülkenberg 11. se ztrátou na desáté místo.

50/56: Norris si po zastáve zazávodil. Nejdříve předjel Péreze, teď Gaslyho.

50/56: Bottas sekundu za Hamiltonem.

47/56: Bottas méně než 2 sekundy za Hamiltonem. Verstappen ztrácí přes 7 sekund.

46/56: Hülkenberg musel Räikkönenovi vrátit pozici. Předjel ho mimo trať.

45/56: Leclerc převzal nejrychlejší kolo... i rekord.

44/56: Hülkenberg před Räikkönenem na 11. místě.

44/56: Leclerc se vrátil zpět na čtvrté místo, se ztrátou minuty na Hamiltona. Norris se vrátil na desáté místo.

43/56: Leclerc v boxech, Norris v boxech.

41/56: v boxech také Albon..

40/56: Hülkenberg, Kvjat v boxech podruhé...

39/56: Bottas stáhl ztrátu na 5,4 s.

38/56: Bottas stanovil rekord okruhu

36/56: Bottas nyní 9,1 s za Hamiltonem.

36/56: Albon se dostal před Norrise.

36/56: Bottas v boxech...

35/56: Verstappen v boxech, střední směs

34/56: Hamilton 5 sekund za Verstappenem.

34/56: Sainz najel na obrubník a létaly úlomky...

33/56: Kubica končí...

30/56: Stroll podruhé v boxech. Přezul z tvrdé na měkkou.

29/56: pikantní souboj. Ricciardo pátý, Noris za ním. Pneumatiky zhruba stejně staré.

10. Rai

27/56: Hülkenberg, který startoval na tvrdých pneumatikách, zatím jako poslední nestavěl.

26/56: aktuálně ztrácí Hamilton na Verstappena 15,6 s. Je otázkou, zda Verstappen a Bottas ještě zajedou do boxů.

25/56: Hamilton v boxech.

24/56: Bottas před Hamiltonem.

24/56: Hamilton měl zajet do boxů, ale pokračuje...

23/56: Ani u Kvjata nebyla zastávka ideální...

22/56: Bottas dojíždí Hamiltona, který ještě nestavěl.

21/56: Leclerc v boxech a byla to pomalá zastávka (7,7 s).

20/56: Norris, Gasly v boxech.

19/56: Sainz, Räikkönen v boxech.

16/56: Bottas předjíždí Leclerca, který ještě nestavěl..

15/56: Verstappen těsně za ním...

15/56: Bottas v boxech

14/56: Hamilton hned zajel nejrychlejší první sektor...

14/56: Verstappen v boxech.

13/56: Leclerc byl svým inženýrem varován, aby se vyhnul obrubníku  v 8. zatáčce... je možné, že právě on urazil zavěšení Vettelovi.

12/56: Hamilton je za Verstappenem v dosahu DRS.. plus mínus.

10/56: Kimi je devátý... za sebou má Hülkenberga.

8/56: Vettel má poškozené zavěšení... rozpadlo se pro přejezdu přes obrubník zřejmě. Končí

8/56: Alfy romeo neměly dobrou kvalifikaci. Räikkönen je ale nyní 11, i když na měkkých.

7/56: Leclerc už ztrácí 6,5 s na Hamiltona.

5/56: Vetel je pověšený na Ricciardovi, ale ten má před sebou Norrise a může používat DRS.

3/56: Mezi prvními třemi je to těsné, Leclerc už ztrácí více.