GP Ruska: V Soči vyhrál Hamilton, Mercedes má Pohár konstruktérů

Velkou cenu Ruska vyhrál Lewis Hamilton. Nico Rosberg na startu probrzdil a musel do boxů pro nové pneumatiky. Nakonec se s jednou zastávkou dokázal vrátit na druhé místo. Třetí skončil Valtteri Bottas.

Kvalifikaci na historickou první Velkou cenu Ruska vyhrál Lewis Hamilton před Nicem Rosbergem. Na třetím místě skončil v kvalifikaci Valtteri Bottas, který ale nebýt chyby v posledním sektoru, mohl pomýšlet možná i na lepší umístění.

Velmi dobře zajel v sobotu domácí Daniil Kvjat, který obsadil páté místo hned za Buttonem. Komu se naopak moc nedařilo, to byly Red Bully. Ricciardo skonči šestý, Vettel jedenáctý, byť si nakonec o jednu místo díky penalizacím polepšil. Felipe Massa se pak potýkal v kvalifikaci s technickými problémy, takže odstartoval až 18.

Cool index: 1,5 z 5

• Mercedes získal další double a vyhrál Pohár konstruktérů.
  • Spíše nudný závod na spíše nudné trati.
  • Bottas získal pro Williams další stupně vítězů.

Závodní víkend se nesl v duchu podpory Julesovi Bianchimu, který boural týden předtím v Japonsku. Marussia v Rusku nasadila jen jeden vůz.

Hamilton odstartoval poměrně dobře. Rosberg se sice dostal v prvních metrech před něj, ale za cenu masivního probrzdění. Němec si zničil pneumatiky a musel do boxů pro nové. Na druhé místo se tak dostal Bottas před Buttona a Alonsa. Kvjatovi se start nepovedl, propadl se až na konec první desítky. Do boxů zamířil po prvním kole také Massa.

Vettel se naopak dostal před Ricciarda a po dvou kolech mu patřilo sedmé místo. První čtyřka začala ujíždět zbytku pole. Po pěti kolech ztrácel pátý Magnussen na Alonsa přes 5 sekund. Podobný rozdíl byl také mezi Bottasem a Buttonem.

Ricciardo v kole 12/53 zajel do boxů ze skupinky, kde za 5. Magnussenem bojovali jezdci Red Bullu, Toro Rosso a Kimi Räikkönen. Ze závodu mezitím odstoupil Max Chilton, jediná Marussia na startu.

Rosberg se v kole 20/53 dostal předjetím Péreze do první desítky. V kole 23/53 zajel do boxů Button ze třetího místa. Po návratu se objevil za Rosbergem ale na čerstvé sadě.

O tři kola později zajel do boxů také Alonso. Mechanikům Ferrari se ale zastávka nepovedla, Alonso byl na stání přes 7 sekund a propadl se za oba McLareny.

V kole 27/53 zajel k mechanikům také Hamilton. Pořadí tak bylo Hamilton, Vettel (nebyl v boxech), Bottas, Rosberg, Button, Magnussen a Alonso.

Adrian Sutil se roztočil poté, co měl kontakt s Grosjeanem. Sauber se ale dokázal vrátit zpět do závodu.

Vettel si pro nové pneumatiky zajel v kole 31/53 a vrátil se na 8. místo. Rosberg mezi tím předjel Bottase a dostal se na druhé místo 20 sekund za Hamiltona.

Závod se nevyvíjel vůbec dobře pro Daniila Kvjata. Rus se kvůli problému s pohonnou jednotkou začal propadat pořadím.

Rosberg i na velmi starých pneumatikách začal zajíždět poměrně rychlé časy a po desetinách stahovat Hamiltona. Ten ale šlápl na plyn hned poté, co Rosberg v rádiu ujistil tým, že dojet do boxů na aktuální sadě je možné.

Räikkönen se dostal před Gutiérreze na deváté místo. Nejtěsnější to tak bylo v závěru mezi šestým Alonsem a sedmým Ricciardem.

Zrychlovat začal pár kol před koncem Bottas. V kole 46/53 ale ztrácel na Rosberga přes 4 sekundy. Celkově nudnější závod ale nepřinesl drama a změnu pořadí ani v závěru.

Hamilton v šampionátu poodskočil Rosbergovi o dalších sedm bodů. Mercedes pak slaví Pohár konstruktérů.

Další článek: Základ úspěchu položil Ross Brawn, děkuje Wolff

16:30 | Mrkněte na závod z Zandvoortu. Petr Ptáček odstartuje ze třetího místa.. odkaz
15:39 | Připomeňme, že Hamilton, Latifi, Grosjean a Magnussen jsou vyšetřováni, že se ve druhé zatáčce nevrátili řádně na trať.
10:15 | Mick Schumacher vyhrál závod F2 a upevnil vedení v šampionátu. Druhý Cunoda. Schumacherův nejbližší pronásledovatel C. Ilott skončil třetí, na Schumachera tak má ztrátu 18 bodů. Další pronásledovatelé v šampionátu: Ch. Lundgaard nedokončil, R. Shwartzman nebodoval.
25. září | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.