GP Rakouska: vítězství Rosberga, nehoda mezi Räikkönenem a Alonsem

Velkou cenu Rakouska na Red Bull Ringu vyhrál Nico Rosberg, který první místo uzmul Hamiltonovi v první zatáčce. Závod ovlivnila velká nehoda mezi Kimim Räikkönenem a Fernandem Alonsem v prvním kole. Třetí skončil Massa. Vettela připravily o stupně vítězů problémy v boxech.

Před závodem

Kvalifikaci na Velkou cenu Rakouska vyhrál Lewis Hamilton před Rosbergem a Vettelem. Rosberg mohl být na pole position poté, co Hamilton ve svém posledním pokusu chyboval, ale mimo trať vyjel i Rosberg. Kvalifikace se povedla také Hülkenbergovi, který obsadil páté místo, sedmému Verstappenovi nebo devátému Nasrovi.

Komu se naopak kvalifikace vůbec nepovedla, to byl Kimi Räikkönen, který na osychající trati ve Spielbergu vypadl už v první části.

Několik jezdců bylo penalizováno za nasazení páté nebo dokonce šesté částí pohonné jednotky. Tři z nich si pak část trestu odnesli také do závodu: Ricciardo 5 sekund, Alonso průjezd boxy a Button dokonce 10 sekund stop and go.

Na měkké sadě odstartovali do závodu Räikkönen, Pérez, Maldonado a Ricciardo.

Závod

• Nico Rosberg se dostal před Hamiltona v první zatáčce a vyhrál.
  • Velká nehoda mezi Alonsem a Räikkönenem v prvním kole.
  • Mnoho odstoupení. Další problémy McLarenu, Button odstoupil po pár kolech.
  • Problémy v boxech Ferrari připravily Vettela o třetí místo.

Rosberg se v nájezdu do první zatáčky dostal před Hamiltona, ale Brit si to nechtěl nechat líbit a pokoušel se mu předjetí vrátit. V tu chvíli ale závod neutralizoval safety car po spektakulární nehodě mezi Räikkönenem a Alonsem. McLaren skončil doslova na voze ferrari. Ze závodu později odstoupil také Will Stevens.

Do boxů zajeli během safety caru Kvjat, Ericsson a Button. V kole 7/71 byl závod restartován. Rosberg si restart pohlídal a začal Hamiltonovi ujíždět. V hloubi pole došlo ke kontaktu mezi Grosjeanem a Sainzem.

Technické problémy měl Jenson Button. Do boxů zamířil podruhé a už v nich zůstal. McLaren tak již v 10 kole neměl na trati žádný vůz.

Nepříjemnosti sportovního charakteru měl Marcus Ericsson, který ulil start a byl za to potrestán průjezdem boxy.

V 15. kole zaútočil Bottas na Verstappena v souboji o šesté místo a byl úspěšný. Marcus Ericsson zastavil svůj vůz, po restartu vozu ale pilot Sauberu mohl pokračovat.

Romain Grosjean ve 23. kole otevřel regulérní zastávky v boxech. Bottas se mezitím začal dotahovat na pátého Hülkenberga, kterého ve 25. kole také předjel. Vítěz Le Mans na to reagoval zajetím do boxů. Po návratu se oba na trati znovu potkali a Hülkenberg se dostal před Bottase.

Grosjean svedl pěkný souboj s Nasrem. Carlos Sainz měl nepovedenou zastávku. U mechaniků se zdržel kvůli nedotažení jednoho z kol a navíc byl vyšetřován za překročení rychlosti v pit lane. Za to dostal následně penalizaci 5 sekund.

Ve 33. kole zajel k mechanikům také Nico Rosberg. Hamilton ho následoval o dvě kola později, ale ke změně pořadí mezi oběma nedošlo.

V tu chvíli se po trati toulal Romain Grosjean. Nejednalo se však o jezdeckou chybu, podobnou těm mnoha, které jsme během víkendu ve Spielbergu viděli, ale o problém s převodovkou.

Po obou jezdcích Mercedesu si pro pneumatiky dojel také Sebastian Vettel, který se tam ale zdržel déle, než bylo zdrávo kvůli problémů s levou zadní pneumatikou. Před Vettela se dostal na třetí místo Felipe Massa.

Carlos Sainz rozšířil seznam odstoupivších jezdců. Krátce před tím hlásil Španěl problémy s výkonem.

Na stůl sportovních komisařů, mezi nimiž byl i Radovan Novák, se dostal i Lewis Hamilton. Lídr šampionátu dostal pět sekund za přejetí bílé čáry při výjezdu z boxů.

Felipe Massa sice zavětřil šanci, že by se mohl dostat před Hamiltona díky jeho penalizaci, ale ztráta na mercedesy byla velká. Massu navíc stíhal Sebastian Vettel.

Ricciardo zůstával na trati na žluté směsi bez zastávky a Maldonado s ním v souboji o osmé místo měl menší problémy. Australan zajel do boxů na konci 51. kola, odpykal si penalizaci za nasazení páté části pohonné jednotky a nazul super měkkou směs k závěrečnému sprintu.

Těsné to bylo v závěru mezi sedmým Maldonadem a osmým Verstappenem a samozřejmě také mezi Massou a Vettelem.

Rosberg si stěžoval na vibrace a byl v posledních kolech hodně nervózní. Maldonadovi se podařilo dostat před Verstappena po divokém souboji.

Ztráta mezi Rosbergem a Hamiltonem se (bez penalizace) zmenšila pod 3 sekundy, ale pořadí se neměnilo mezi Rosbergem a Hamiltonem a ani mezi Massou a Vettelem.

Kimi Räikkönen Ferrari   0

Nejrychlejší kolo závodu: Nico Rosberg 1:11.235 (35. kolo)

Další článek: Hülkenberg navázal na Le Mans nejlepším závodem sezóny

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.