GP Rakouska: Ekologové jí můžou ještě pořádně zavařit

Návrat Velké ceny Rakouska do kalendáře F1 je už skoro jistotou. Češi pomalu začínají spřádat plány na návštěvu tohoto úžasného okruhu, avšak kudlu do zad nám ještě můžou vrazit ekologové.
GP Rakouska: Ekologové jí můžou ještě pořádně zavařit

Bernie Ecclestone a spolumajitel Red Bull Racing Dietrich Mateschitz už před časem prozradili veřejnosti, že by se příští rok mohla do kalendáře formule 1 po několika letech vrátit další evropská velká cena, totiž Grand Prix Rakouska. Schválení opětovného zařazení tohoto podniku hned pro příští rok schází už jen posvěcení od Světové rady motorsportu, jejíž zasedání je plánované na 27. září. Je nepravděpodobné, že by se FIA nebo samotné Rakousko chystalo uplatnit právo veta, neboť obě strany mají stejný zájem, a to nalákat co nejvíce fanoušků. Odpadá zde i starost státu o peníze na pořádání takové události, neboť financování této akce si na svůj krk pověsil Red Bull.

Celkem idylická pohádka končí ale ve chvíli, kdy na scénu přicházejí ekologové. Aby se závod mohl v Rakousku jet, musí dostat povolení od ekologické organizace UVP, která v této zemi dohlíží na vliv veškerých projektů na životní prostředí. Autodrom sice již jednou kontrolou prošel a toto povolení získal, nicméně dostal k němu jako bonus i směrnice, kterými se musí v průběhu této akce striktně řídit. To by asi nebyl zas až takový problém, kdyby ony předpisy neobsahovaly přesně stanovené množství hluku, jaký smí při akci vzniknout, a hlavně neurčovaly maximální počet návštěvníků, kteří smějí GP Rakouska navštívit.

V současné době tak smí Red Bull Ring navštívit denně čtyřicet tisíc diváků a ročně ne víc než 510 tisíc návštěvníků. To ovšem neodpovídá standardům FIA. K navýšení tohoto počtu potřebuje okruh projít novou inspekcí UVP.

V konečném důsledku by tam mohla příští rok nastat celkem paradoxní situace, kdy by většina evropských tratí tradičně bojovala s nízkou návštěvností, zatímco Grand Prix Rakouska by musela návštěvníky už dlouho dopředu odmítat z důvodu vyčerpané kapacity.

Další článek: A zase ten Zanardi - v Kanadě získal svůj první titul mistra světa!

0:37 | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00