Nezastavil ho ani safety car. Verstappen si dojel v Zandvoortu pro letošní desáté vítězství

Max Verstappen vyhrál domácí Velkou cenu Nizozemska před Georgem Russellem a Charlesem Leclercem.

Kvalifiakci na Velkou cenu Nizozemska vyhrál Max Verstappen s náskokem 0,021 s na Leclerca. Ze druhé řady odstartovali Sainz a Hamilton, ze třetí Pérez a Russell, ze čtvrté Norris a Schumacher, z páté Cunoda a Stroll.

Závod

Verstappen si pohlídal první místo. Hamilton měl drobný kontakt se Sainzem, ale oba pokračovali. Russell se propadl na sedmé místo, ale po pár kolech se dokázal dostat před Norrise.

O drama v úvodu se postaral Magnussen, který ve druhém kole vyletěl z tratě a zavadil o bariéru. V závodě mohl pokračovat, ale byl poslední.

V úvodu závodu to bylo mezi Verstappenem a druhým Leclercem těsné. Třetí Sainz na oba postupně ztrácel a špuntoval startovní pole. Za ním byli Hamilton, Pérez a Russell.

Po 13, 14 kolech začal Leclerc postupně ztrácet. Po 14 kolech zajeli do boxů Sainz a Pérez. Španělova zastávka trvala téměř 13 sekund. Mechanici Ferrari neměli připravené pneumatiky. Pérez jim navíc při odjezdu přejel utahovací pistoli. Špatnou zastávku měl také Schumacher, který tak po skvělé kvalifikaci přišel o šanci na lepší výsledek.

Leclerc stavěl po 17 kolech, kdy na Verstappena ztrácel asi 5 sekund. Jezdec Red Bull navštívil mechaniky o kolo později a vrátil se pohodlně před Monačana s více méně stejným náskokem.

Jezdci Mercedesu startovali na středních pneumatikách a do boxů zajeli až jako poslední. Verstappen se dostal před Russella po 28 kolech, pak mercedesy zajely do boxů a po svých zastávkách byly velmi rychlé.

Hamilton se ve 37. kole dostal před Péreze. Totéž se o dvě kola později povedlo Russellovi.

Poté ale přišly ke slovu technické problémy a chaos u AlphaTauri. Cunoda zastavil v domnění, že má uvolněné kolo. Podle týmu bylo vše v pořádku, a tak se Japonec znovu rozjel. Po jednom kole ale zamířil do boxů, kde se na jeho voze pracovalo. Jakmile se vrátil na trať, musel svůj vůz odstavit. Na trati byl vyhlášen virtuální safety car.

Verstappen, Hamilton a Russell zajeli do boxů. To ale nebylo poslední neutralizování závodu. V 56. kole zastavil na trati Bottas a vyjet musel skutečný safety car. Verstappen a Leclerc zajeli do boxů. O chvíli později je napodobil Russell.

V čele závodu byl Hamilton před Verstappenem, Russellem, Leclercem, Pérezem a Sainzem. Verstappen se ale hned po restartu dostal zpět do čela. Sainz se pak dostal před Péreze. Hamiltona v dalších kolech předjeli také Russell a Leclerc. Brit byl hodně nespokojený, že ho tým nepovolal během safety caru do boxů.

Sainz dostal penalizaci 5 sekund za nebezpečné vypuštění v boxech a v cíli závodu se propadl na osmé místo.

Velkou cenu Nizozemska vyhrál Max Verstappen, který tak opět navýšil vedení v šampionátu. Na druhém místě dojel Russell před třetím Leclercem.

Dalším závodem je už za týden Velká cena Itálie.

Cíl: Verstappen, Russell, Leclerc.

72/72: Sainz se kvůli penalizaci propadne....

71/72: Pérez útočil na Sainze a dostal se mimo trať. Za nimi je Alonso.

69/72: Sainz dostává pět sekund za nebezpečné vypuštění.

66/72: Leclerc vyhání Hamiltona z pódia.

64/72: Hamilton si stěžuje na tým, který mu to prý pos***.

64/72: Russell před Hamiltonem.

61/72: A Verstappen se vrací do čela.. Sainz před Pérezem.

61/72: Restart...

60/72: SC zajede do boxů.

58/72: Russell v boxech, propadá se za Verstappena.

57/72: Hamilton první, Russell druhý. Za nimi Verstappen a Leclerc.

57/72: Verstappen a Leclerc v boxech

56/72: Safety car...

56/72: Bottas končí..

56/72: žluté vlajky...

50/72: VSC končí. Hamilton ztrácí na Verstappena asi 12,5 s.

19. Lat

49/72: Verstappen, Hamilton, Russell v boxech. Verstappen dostal tvrdou, jezdci Mercedesu střední.

48/72: VSC, Cunoda zastavuje

46/72: Cunoda znovu v boxech, dlouhá zastávka

46/72: Další souboj Schumachera a Vettela.

46/72: Leclerc v boxech. Dostává tvrdé a propadá se za jezdce Mercedesu.

46/72: A Cunoda pokračuje. Kola jsou prý ok.

45/72: žluté vlajky, Cunoda odstavuje po vyjetí z boxů. Problém s nedotaženým kolem

43/72: Leclerc dostal informci, že tvrdé pneumatiky jsou rychlejší, než se čekalo...

41/72: Vettel vyšetřován za ignorování modrých vlajek.

41/72: Pérez v boxech. Dostává tvrdou.

39/72: Russell před Pérezem.

37/72: Do souboje se ještě připletl Vettel. Hamilton ale zůstává před Pérezem a toho dojíždí Russell.

37/72: Hamilton před Pérezem.

35/72: Mercedesy jedou rychle. Hamilton dojel Péreze.

33/72: Mezi Verstappenem a Leclercem je to 8 sekund.

10. Oco

30/72: Hamilton v boxech. Dostává tvrdou.

29/72: Ricciardo a Latifi už podruhé v boxech.

28/72: Verstappen předjel Russella.

26/72: Čou a Bottas jedou na měkkých. Jezdci Alpine pak nasadili tvrdé.

25/72: Jezdci Mercedesu jsou jediní, kdo ještě nestavěl.

20/72: Čou dostává 5 sekund za překročení rychlosti v boxech.

19/72: Leclerc i Verstappen na středních. Rozdíl se příliš nezměnil. Verstappen nyní 5,6 s za Russellem.

19/72: Verstappen v boxech. Do vedení jde Hamilton.

18/72: A Leclerc je v boxech. Také Norris. Schumacher předjel Vettela.

17/72: Leclerc ztrácí už 5 sekund.

15/72: Chaos u Ferrari. Sainzova zastávka trvala téměř 13 sekund. Mechanici neměli levou zadní k dispozici. Pérez jim ještě navíc přejel pistoli.

15/72: Schumacherova zastávka trvala 10 sekund.

15/72: V boxech jsou Sainz a Pérez.

14/72: Lelcerc začíná ztrácet... už jsou to téměř 3 sekundy.

14/72: Alonso dostal tvrdé pneumatiky.

13/72: A Alonso v boxech.

12/72: Alonso překonává Cunodu. V boxech Gasly  a Ricciardo.

11/72: Alonso překonává Gaslyho a je 12.

10/72: Vettel v boxech.

7/72: Na čele je to těsné. Sainz už na Leclerca ztrácí 3,3 s.

6/72: Hamilton může používat DRS za Sainzem.

5/72: Leclerc se zatím Verstappena drží. Rozdíl lehce nad 1 sekundu.

4/72: Russell před Norrisem na šestém místě.

3/72: Nejvíce si polepšil Ocon – o tři místa, je devátý.

2/72: Magnussen vyletěl z tratě a zavadil o bariéru. Je poslední...

10. Msc

Start: Verstappen si pohlídal první místo, Hamilton měl kontakt se Sainzem, ale oba pokračují. Russell se propadl na sedmé místo.

15:00: Jezdci se vydávají do zahřívacího kola.

14:59: Pneumatiky pro start: Hamilton, Russell, Norris, Schumacher, Albon a Magnussen na středních. Ostatní měkké.

14:55: V Zandvoortu se nám docela zatáhlo...

20  Nicholas Latifi Williams

14:40: Strategie: očekává se, že většina jezdců pojede na dvě zastávky v boxech – bude startovat na měkkých a následně dvakrát přezouvat na střední. Tvrdá pneumatika nebude příliš preferovaná, protože poskytuje méně přilnavosti. Rozdíl mezi směsmi je asi 0,5 s (tedy mezi měkkou a tvrdou asi 1 sekunda). Při zastávce v boxech ztratí jezdec cca 18 sekund, při SC / VSC je to kolem 12 s.

14:33: Max Verstappen dnes startuje z pole position a bude mít příležitost navýšit náskok v čele šampionátu.

14:28: Teplota vzduchu dnes 23 °C, trať má 35 °C.

14:22: Sergio Pérez a Lance Stroll před závodem měnili pohonné jednotky. Obejde se to bez penalizace.

14:21: Jezdci se vydávají na startovní rošt.

14:19:

14:18: Jenson Button se projel ve voze Hesketh Jamse Hunta.

14:12: Na Zandvoortu se hůře předjíždí, což ukázaly i juniorské série. Ale nějaké manévry jsme viděli. A také více než jeden výjezd safety caru a červené vlajky. V Zandvoortu to není v některých místech daleko k bariérám, ale ještě blíže je to ke kačírku, který dokáže vůz uvěznit.

14:11: Formule 1 se vloni vrátila po 36 letech na zrekonstruovaný Zandvoort. A příliš velká zábava to nebyla. Závod vyhrál Max Verstappen před oběma jezdci Mercedesu. Snad bude letos závod zajímavější.

14:10: Vítejte u online přenosu z Velké ceny Nizozemska 2022.