GP Monaka, monačtí jezdci a vazba na Brno

Několik jezdců F1 bydlí v Monaku. Charles Lecler se ale v Monaku narodil a má monackou národnost. Kolik Monačanů v F1 závodilo a kolik jich jelo domácí velkou cenu?

Pro Monačany je formule 1 součást života. Drtivá většina z nich se už narodila s tím, že v ulicích Monte Carla jednou ročně jezdí nejrychlejší vozy světa. Mnoho obyvatel města ale raději na pár dní odjede pryč, protože nepatří mezi fanoušky F1 a nechtějí trávit dny plné ruchu a dopravních uzavírek.

Monačané, kteří ale zůstali, budou moci po mnoha a mnoha letech držet palce svému krajanovi. Charles Leclerc se narodil v Monaku, i když jeho rodina nepatří mezi bohaté obyvatele knížectví.

Kolik Monačanů vůbec ve formuli 1 jezdilo? A kolik jich ve F1 závodilo v Monaku? 

Fotogalerie: GP Monaka od 50. let po dnešek

Fotogalerie: GP Monaka od 50. let po dnešek

Robert Doornbos

Zkusme se vydat postupně v čase zpět. V roce 2005 se ulicemi Monaka proháněl ve voze týmu Jordan rodák z Rotterdamu Robert Doornbos. Zúčastnil se ale jen prvních dvou tréninků, ve kterých skončil na 18. místě. Závodní sedačku získal Doornbos až později, kdy dokončil sezónu s Minardi. Doornobos je sice Nizozemec, ale v roce 2005 závodil pod monackou licencí.

Olivier Beretta

V roce 1994 závodil ve formuli 1 za tým Larrousse již „skutečný“ Monačan Olivier Beretta. Celkem odstartoval do 9 závodů a to včetně Velké ceny Monaka. V ulicích Monte Carla dojel na 8. místě. Tehdy ale bodovalo jen prvních šest jezdců, takže body nezískal.

Fanoušci Le Mans mohli Berretu od roku 1996 vídat ve slavné čtyřiadvacetihodinovce, kde v posledních letech závodil s vozem Ferrari. Naposledy vyhrál ve své kategorii s Corvettou v roce 2011. O dva roky později byl v týmu AF Corse v posádce s Kamujem Kobajašim.

Bariéry staví 6 týdnů před závodem! Jak vypadá trať v Monaku bez nich?

Bariéry staví 6 týdnů před závodem! Jak vypadá trať v Monaku bez nich?

André Testut

Zmínit bychom měli určitě také jméno André Testut (1926-2005), který se narodil v Lyonu, ale měl monackou národnost. Testut se zúčastnil dvou závodních víkendů formule 1 a to v obou případech doma v Monaku. Ani v roce 1958 a ani o rok později se ale s vozem Maserati 250 F nekvalifikoval.

Louis Chiron

V souvislosti s Charlesem Leclercem je zmiňován Louis Chiron (1899-1979), což byl před jezdcem Sauberu jediný Monačan, který ve formuli 1 bodoval.

Chiron závodil ve F1 v letech 1950, 51, 53, 55, 56 a 58. V Monaku se do vozu posadil čtyřikrát. V roce 1950, což byl historicky druhý závod formule 1, skončil na 3. místě s vozem Maserati 4CLT/48. V roce 1955 byl šestý, o rok později neodstartoval a v roce 1958 se nekvalifikoval.

Budoucí hvězda F1? Zajímavé video představuje jezdce Alfy Romeo

Budoucí hvězda F1? Zajímavé video představuje jezdce Alfy Romeo

Formule 1 se sice zrodila v roce 1950, ale závodilo se už dávno předtím. Chiron byl velmi populární v Československu. Možná jste také někdy slyšeli větu „Jezdí jako širón...“

V letech 1931 až 1933 vyhrál třikrát Velkou cenu Československa a to ve vozech Bugatti T51 a Alfa Romeo B/P3! Druhý jmenovaný vůz postavil legendární Vittorio Jano a před pár dny se v něm projel Charles Leclerc.

Přestože Chiron odjel ve formuli 1 jen 15 závodů, zapsal do její historie nesmazatelným písmem. Formule 1 je plná rekordů, ale ten jeho nejspíše nikdo nikdy už nepřekoná. Když se v roce 1958 posadil v Monaku do vozu, bylo mu 58 let a 288 dní. Stal se tak nejstarším závodním jezdcem, který se zúčastnil víkendu formule 1. 

Foto: Getty Images / Central Press

Další článek: I já držím v Monaku rekord, říká nejhorší jezdec v historii F1