19
Fotogalerie

Hamilton zvládl téměř 70 kol na středních pneumatikách a vyhrál Velkou cenu Monaka

Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Monaka 2019 před Sebastianem Vettelem a Valtterim Bottasem.

Kvalifikaci na Velkou cenu Monaka 2019 vyhrál Lewis Hamilton, který těsně porazil svého týmového kolegu Valtteriho Bottase.

Ve druhé řadě stáli Verstappen a Vettel, třetí řada patřila Magnussenovi a Ricciardovi, čtvrtá Kvjatovi a Gaslymu.

Charles Leclerc odstartoval z 15. místa. Ferrari ho v první části kvalifikace nevyslalo na trať k dalším pokusům a Leclerc do Q2 nepostoupil.

Závod

Na čele startovního pole ke změnám nedošlo. Hamilton si pohlídal první místo, Bottas byl druhý, Verstappen třetí. Ricciardo se dostal na páté místo před Magnussena. Leclerc si polepšil o jednu příčku na 14. místo. Nedařilo se naopak Räikkönenovi, který se propadl ze 14. na 17. místo.

Leclerc měl co dohánět, a tak se pustil do předjíždění. Útok na Norrise vyšel. Agresivní snaha o předjetí Grosjeana také, ale po útoku na Hülkenberga v Rascasse se Leclerc roztočil a navíc měl defekt. Na trať se sice ještě vrátil, ale jeho vůz byl natolik poškozený, že po pár kolech z domácího závodu odstoupil.

Na trať musel kvůli nečistotám safety car. Mnoho jezdců zajelo do boxů, někteří další zůstali na trati. V případě špičky jeli do boxů všichni. Mercedes zvládl double pit stop.

U Red Bullu spěchali trochu více, takže se Verstappen sice dostal před Bottase na druhé místo, ale za cenu nebezpečného vypuštění a následné pětisekundové penalizace. Bottas zajel hned do boxů ještě podruhé.

Verstappen, Vettel i Bottas měli nazuté tvrdé pneumatiky. Naopak Hamilton přezouval na střední. Ke konci závodu se Brit na pneumatikách velmi trápil, ale zvládl na nich dojet do cíle. Verstappen byl po celou dobu méně než sekundu za ním, pokusil se zaútočit, ale do čela se nedostal. V cíli ho to nakonec stálo pódium. Po penalizaci se propadl na čtvrté místo.

Někteří jezdci zajeli k mechanikům až později. Grosjean dokonce po více než 50 kolech, což výrazně promluvilo do pořadí ve středu pole.

K dalším větším incidentům už nedošlo. Kontakt mezi Giovinazzim a Kubicou sice zašpuntoval Rascasse, ale jezdci se dokázali opět rozjet. Ital dostal později za kolizi penalizaci.

Hamilton si dojel pro vítězství. Na stupně vítězů ho doprovodili Vettel a Bottas.

Charles Leclerc Ferrari   16

Poznámka: Magnussen penalizován, klesl na 14. místo.

Průběh

Cíl: Lewis Hamilton vyhrává Velkou cenu Monaka.

78/78: Souboj Verstappena a Hamiltona je vyšetřován.

76/78: Verstappen to zkusil pod bazénem, ale došlo k drobnému kontaktu kolo na kolo.

74/78: Grosjean má náskok 13 sekund na Ricciarda, takže ho to nemusí trápit.

74/78: Grosjean přejel čáru na výjezdu z boxů a dostává 5 sekund.

73/78: Je to ironické. Verstappen je pár desítek centimetrů od prvního místa, ale nakonec kvůli penalizaci nebude ani na pódiu.

72/78: zatím to vypadá, že by to Hamilton mohl dát. Pořadí by pak bylo Hamilton, Vettel, Bottas, Verstappen.

71/78: Drobná chyba Verstappena u bazénu.

70/78: Verstappen má nastavit mód 7.

67/78: Gasly přebírá nejrychlejší kolo...

65/78: Nejrychlejší kolo zajíždí Bottas.

63/78: Gasly v boxech, podruhé. Pokus o bod navíc?

60/78: Hamilton se už trápí, jeho pneumatiky mají na kontě 49 kol.

57/78: Gasly na první čtyři ztrácí 13,6 sekund.

57/78: Jezdci na špičce předjíždějí soupeře o kolo zpět, takže rozestupy se mění, ale nic dramatického.

10. Ric

51/78: Tak na Grosjeana nezapomněli, je v boxech.

50/78: Hamilton si stěžuje na pneumatiku

49/78: Norris v boxech, na trati bez zastávky už jen Grosjean.

48/78: Stroll penalizace 5 sekund

48/78: Räikkönen v boxech

46/78: Souboj Péreze a Magnussena.

46/78: nevíme, v jakém stavu jsou pneumatiky. Tvrdé je těžší zahřát, mohou se pak smýkat a drolit ještě více.

43/78: Grosjean je pátý, ale stejně jako Norris (10.) a Räikkönen (11.) nebyli v boxech.

41/78: Albon z pátého místa v boxech.

39/78: Kimi bojuje se Strollem...

38/78: Verstappen 0,6 až 0,8 s za Hamiltonem. Vettel ztrácí kolem 1,5 s na jezdce Red Bullu.

10. Nor

32/78: klíčové nyní je, zda bude pršet a zda vydrží Hamiltonovi pneumatiky.

31/78: Sainz v boxech...

27/78: Gasly v boxech.

26/78: Giovinazzi dostal 10 sekund.

25/78: Hamilton sice jede na středních, ale chlapcům na tvrdých rozhodně neujíždí. Verstappen může používat DRS.

24/78: očekáváme nějaké kapky deště.

23/78: Verstappen dostal penalizaci 5 sekund.

10. Nor

19/78: Stewardi se podívají také na kolizi mezi Giovinazzim a Kubicou.

19/78: utrápený víkend Leclerca končí... Monačan odstupuje kvůli poškozenému vozu.

17/78: Leclerc opět v boxech, přezouví na měkké. Red Bull dle očekávání vyšetřován za nebezpečné vypuštění.

16/78: Kubica se roztočil po kontaktu s Giovinazzim a zašpuntoval to... pokračujeme

15/78: restart

14/78: za první čtyřkou je tam Gasly, Sainz, Kvjat, kteří ještě nestavěli.

13/78:

1. Ham (střední)
  2. Ver (tvrdé)
  3. Vet (tvrdé)
  4. Bot (tvrdé)

13/78: Bottas opět v boxech

12/78: Verstappen vyjel v boxech před Bottasem. Uvidíme, zda to stewardi posoudí jako nebezpečné vypuštění. Byl tam i kontakt.

12/78: Verstappen je před Bottasem.... v boxech

11/78: Hamilton v boxech, Bottas také, Verstappen, Vettel...

11/78: Safety car, na trati jsou úlomky

10/78: V boxech je i Hülkenberg.

10/78: Leclerc má defekt...

9/78: Leclerc zaútočil na Hülkenberga a roztočil se, padá zpět za Grosjeana.

8/78: Vettel zajel nejrychlejší kolo závodu.

8/78: Leclerc tvrdě, ale úspěšně. Je před Grosjeanem!

5/78: Leclerc má před sebou nyní Grosjeana, což bude tvrdý oříšek. Haas je v Monaku rychlý, jak ukazuje Magnussen. Grosjean nepostoupil do Q3, protože ho blokoval Gasly.

10. Alb.

Start: na čele beze změny. Hamilton první, Bottas druhý. Ricciardo se dostal na páté místo před Magnussena. Leclerc 14.

15:10: jezdci se vydávají do zahřívacího kola...

15:07: první desítky startuje povinně na měkké. Co zbytek? Na měkké ještě Grosjean, Räikkönen, Giovinazzi. Zbytek od 11. místa na střední.

15:02: teplota vzduchu aktuálně 22 °C, trať má 34 °C.

15:01: pravděpodobnost deště během závodu je 90 %.

14:58: Držela se minuta ticha za Laudu.

14:45: trochu se spekulovalo o efektu undercutu. Pokud jezdec nasadí tvrdší směs, může trvat déle, než ji zahřeje, čehož může soupeř za ním využít.

14:52: Strategie: uvidíme, zda někdo mimo první desítku nasadí tvrdší směs. Pokud se bude startovat na měkké, očekává Pirelli zastávku okolo 10. až 22. kola a přezutí na tvrdou směs, případně okolo18. až 25. kola a přezutí na měkkou. Ovlivnit to může výjezd safety caru.

14:45: Hamilton vyhrál v Monaku dvakrát. Jednou v barvách McLarenu (2008) a jednou s Mercedesem (2016). Bottas a Verstappen nebyli v Monaku nikdy ani na pódiu.

14:43: Kvalifikaci vyhrál Lewis Hamilton. V první řadě bude vedle něj stát Bottas, takže Mercedes má reálnou šanci získat šestý double v řadě. Mercedes vyhrál v Monaku poprvé v roce 1935. V nové éře vyhrál čtyřikrát (2013 až 2016).

14:42: ikonický závod F1 se dnes nese ve znamení vzpomínek na Nikiho Laudu..

14:40: vítejte u online přenosu z Velké ceny Monaka 2019.