GP Mexika 2016 vyhrál Hamilton, Verstappena vyhnali z pódia

Hamilton vyhrál Velkou cenu Mexika před Rosbergem. O třetí místo se v závěru závodu svedl poněkud kontroverzní souboj.

Kvalifikaci na GP Mexika vyhrál Lewis Hamilton. Rosbergovi se v průběhu víkendu příliš nedařilo a dokonce i po prvních pokusech v poslední části hrozilo, že bude do závodu startovat až za Red Bully. Nakonec se mu ale podařilo zajet dobré kolo, takže mu na startu patřilo druhé místo.

Jezdci Mercedesu a Ferrari odstartovali na měkké sadě. Red Bully ve druhé řadě na superměkké. Na pátém místě před oběma Ferrari stál na startu Nico Hülkenberg.

Závod

Před jezdci byla po startu velmi dlouhá startovní rovinka. Hamilton si zkrátil první zatáčku, musel na trávu, ale první místo si pohlídal. Mezi Verstappenem a Rosbergem došlo k drobnému kontaktu, ale k větším problémům došlo vzadu. Střetli se Gutiérrez, Ericsson a Wehrlein. Pro posledně jmenovaného závod skončil.

Ostré to bylo také mezi Sainzem a Alonsem. Sainz vyhnal Alonsa mimo trať, za což později dostal pětisekundovou penalizaci. Ricciardo zajel do boxů.

Kvůli vozu Pascala Wehrleina musel na trať safety car. Po 4 kolech byl závod restartován. Hamiton si pohlídal první pozici.

Sebastian Vettel se nemohl dlouho dostat před Massu, za kterého se po startu propadl. Nakonec zůstal Němec na trati mnohem déle než jeho soupeři. Zatímco Hamilton a Rosberg zajeli do boxů kolem 17. a 20. kola, Vettel až po 32 kolech. Celá špička jela většinou na jednu zastávku. Jen Räikkönen a Ricciardo stavěli dvakrát.

Max Verstappen v dalším průběhu závodu dojížděl Rosberga. V 50. kole se na něj pokusil zaútočit ale dostal se mimo trať. Poté už na Němce začal ztrácet.

Ke konci závodu se sjeli Verstappen, Vettel a Ricciardo. Verstappen chyboval, dostal se mimo trať, ale zůstal třetí. Red Bull mu doporučil, aby Vettela pustil před sebe, což ale neudělal. Ricciardo o chvíli později zaútočil na Vettela a došlo na brzdách k velkému a trochu kontroverznímu souboji. Němec si udržel čtvrtou příčku, i když na brzdách měnil směr jízdy. Ricciardo měl plné ruce práce, aby ho netrefil.

Až po skončení závodu dostal Verstappen penalizaci pěti sekund, čímž se propadl na páté místo. Musel tak opustit místnost, ve které se jezdci připravují na stupně vítězů, a na pódium šel místo něj Vettel.

Domácím se příliš nedařilo. Gutiérrez skončil 19., Pérez hledal po velkou část závodu recept na Massu, ale do konce závodu ho nenašel.

Hamilton v Mexiku vyhrál a snížil tak ztrátu na Rosberga na 19 bodů.

Dalším závodem je za dva týdny Velká cena Brazílie.

Verstappen odchází.

Po závodě: Verstappen penalizován, Verstappen je pátý.

71/71: Vettel v podstatě poslal ředitele závodu do pr***

71/71: Konec. Ham, Ros, Ves, Vet, Ric, Rai, Hul, Bot, Mas, Per.

71/71: Tak to vypadá, že se výsledky závodu dozvíme až později.

70/71: Ostrý souboj Vettel, Ricciardo. Vettel měnil směr jízdy při brzdění.

70/71: Verstappen vyšetřován.

69/71: Už je tam i Ricciardo.

68/71: Red Bull upozornil Verstappena, že by měl Vettela pustit.

68/71: Verstappen chyboval, zůstává před Vettelem.

68/71: Souboj Hülkenberg, Räikkönen. Němec se roztočil.

67/71: promluvit do souboje bude chtít také Ricciardo, který je 2,6 s daleko.

66/71: Dostane se Vettel po delší době na stupně vítězů?

63/71: Vettel se blíží k Verstappenovi.

59/71: Verstappen už na Rosberga ztrácí.

56/71: Kvjat dostal 5 sekund za získání výhody po opuštění trati.

Pokračování 2 / 7

54/71: Force India a Sergio Pérez uvádí nyní další díl mexické telenovely útok na Massu. Zatím konec v nedohlednu.

52/71: Ricciardo pátý, 16 sekund za Vettelem.

50/71: Ricciardo v boxech.

50/71: Verstappen šel před Rosberga ale dostal se mimo trať a ztrácí...

49/71: Verstappen těsně za Rosbergem.

48/71: Alonso v boxech a zdržel se tam.

45/71: Ferrari zase něco zkouší, Räikkönen v boxech.

10. Sergio Pérez +51.272

43/71: Jezdci nyní předjíždějí jezdce o kolo zpět.

43/71: Rosberg se podíval do zpětného zrcátka a pohled na Verstappena ho tak vyděsil, že hned zajel nejrychlejší čas v prvním sektoru a nejrychlejší kolo závodu.

Pokračování 3 / 7

40/71: Pérezův útok, ale zatím nic...

38/71: Jen připomeňme, že kdyby Hamiltonovi nyní například selhal vůz, tak je Rosberg mistr světa (po dojetí do cíle).

37/71: Pérez stále za Massou.

37/71: Rozdíl mezi Rosbergem a Verstappenem se stabilizoval.

33/71: Verstappen dojíždí Rosberga, už to je 1,4 s.

33/71: Vettel jde za Räikkönena na 6. místo.

32/71: Vettel v boxech.

31/71: Vettel stále na trati.

30/71: Nejede.

29/71: Teď už je Hamilton rychlejší než Vettel a Němec zajede do boxů.

Pokračování 4 / 7

27/71: Vettel jezdí stejné časy jako Hamilton.

25/71: Pérez se sice dostal před Massu, ale probrzdil a je zase za ním.

25/71: Desátý Pérez dojíždí 9. Massu.

24/71: Vettelovi se zřejmě jede dobře, byl nejrychlejší ve druhém sektoru.

23/71: Rosberg ztrácí 5,5 s, Verstappen na něj 3,5.

22/71: Ricciardo pouští Verstappena.

22/71: Vettel zůstává na trati, stejně jako 11. Nasr, ale ten jede na střední směsi.

21/71: Verstappen je těsně za Ricciardem.

20/71: Rosberg v boxech, Räikkönen taky.

20/71: Hamilton zajel nejrychlejší kolo na nové střední směsi.

Sainz, Alonso ve třetí zatáčce po startu

17/71: A Hamilton v boxech

17/71: Alonso si stěžoval, že na to tlačí, ale má před sebou provoz. McLaren ho zavolal do boxů.

Pokračování 5 / 7

15/71: Sainz dostane penalizaci 5 sekund za incident s Alonsem.

14/71: A oba soupeři jezdců Ferrari zajeli do boxů.

14/71: a Räikkönen těsně za Hülkenbergem.

13/71: Vettel hledá recept na Massu. Brazilec má ale motor Mercedes...

12. Daniel Ricciardo +24.224

11/71: Vyšetřována je kolize, která vedla k odstoupení Wehrleina a také kolize mezi Sainzem a Alosem z třetí zatáčky po startu.

10/71: Rozdíl mezi Hamiltonem a Rosbergem už 3,5 s. Rosberg  trochu poodjel Verstappenovi, kterému už zřejmě budou odcházet superměkké pneumatiky.

9/71: Sedmý Vettel by se jistě rád dostal před Massu. Zatím se mu to nedaří.

Pokračování 6 / 7

8/71: žádné penalizace po incidentu Verstappen, Rosberg.

7/71: Rosberg zajíždí v průměru o 3, 4 desetiny pomalejší časy než Hamiltona.

7/71: Incident mezi Verstappenem a Rosbergem z první zatáčky po startu je vyšetřován. Verstappen je nyní jen 0,7 s za Rosbergem.

5/71: Hamilton nejrychlejší ve všech sektorech a ujíždí Rosbergovi.

5/71: Souboj Magnussen, Button, kterého by rád využil také Gutiérrez.

4/71: desátý Sainz hlásí problém s převodovkou.

4/71: restart

3/71: Tak kolidovali Ericsson a Wehrlein.

1/71: Ham, Ros, Ves, Hul, Rai, Mas, Vet, Bot, Per, Sai.

1/71: Ricciardo, Palmer, Ericsson v boxech, Wehrlein končí.

1/71 Safety car.

20:00: Hamilton probrzdil a jde mimo trať, projel zatáčku.

20:00: jezdci se vydávají do zaváděcího kola.

Pokračování 7 / 7

19:58: Na měkké odstartují jezdci Mercedesu, Ferrari a dále pak všichni od 11. místa kromě Nasra (střední) a Palmera (superměkká).

19:47: Eddie Jordan řekl pro britský Channel 4, že vztah mezi Vettelem a Arrivabenem není dobrý.

19:42: Přestože je poměrně chladno, mexické slunce skutečně ohřálo trať na téměř 50 stupňů. Včera byla teplota trati dokonce ještě vyšší.

19:40: V boxech zůstává jen Grosjean, který z boxů také odstartuje.

19:31: Vloni se v Mexiku moc nepředjíždělo. Start tak bude hodně důležitý a to především v boji o titul. Pokud by Rosberg dojel druhý, Hamilton vyhrál, bude bodový rozdíl dva závody před koncem 19 bodů. Pokud by dojel třetí, bude 16 bodů.

19:30: zelená světla, jezdci mají 15 minut na to, aby se vydali z boxů na startovní rošt.

19:27:

19:26: vzduch má 18, trať 47 stupňů.

19:19: Fanoušci jsou připravení

Si! Ustedes HOY van a ser la diferencia !!! Vamos México!!!!

Video zveřejněné uživatelem Checo Pérez (@schecoperez),

19:13: U Ferrari se před závodem měnily některé díly. U Vettela mimo jiné v oblasti hydrauliky, u  Räikkönena motor, turbo a MGU-H. Bez penalizací.

19:12: Očekáváme 1 až 2 zastávky v boxech. Mercedesy stejně jako Ferrari startují na měkkých pneumatikách a budou si muset dávat velký pozor na jezdce Red Bullu. Ti odstartují na superměkkých pneumatikách. Do první zatáčky je to 900 metrů a výhoda Red Bullu může činit 12 metrů.

19:10: Nico Rosberg se dnes může stát mistrem světa. Musel by ale vyhrát a Hamilton skončit 10. nebo vůbec nebodovat – podrobnosti.