GP Malajsie 2016 vyhrál Ricciardo, Hamilton nedokončil

Pořádné drama přinesla GP Malajsie 2016. Hamilton kvůli poruše nedokončil, Rosberg na startu kolidoval s Vettelem, ale dokázal skončit třetí. Závod vyhrál Ricciardo před Verstappenem.

Lewis Hamilton měl po celý víkend v Sepangu navrch před svým týmovým kolegou a suverénně vyhrál kvalifikaci. Druhou řadu obsadili jezdci Red Bullu – Verstappen před Ricciardem. Třetí řada patřila Ferrari a čtvrtá jezdcům Force Indie.

Fernando Alonso odstartoval kvůli vysoké penalizaci za překročení limitního počtu komponent pohonné jednotky z posledního místa.

Závod

Felipe Massa se kvůli problému s plynovým pedálem neodlepil do zaváděcího kola a musel startovat z boxů.

Hned úvod závodu přinesl velké drama a to nejen z pohledu šampionátu. Do souboje se v první zatáčce dostali Verstappen, Vettel a Rosberg. Vettel a Rosberg kolidovali. Pro jezdce Ferrari závod s poškozeným zavěšením skončil, Rosberg se propadnul na 17. místo. Na trati byl vyhlášen virtuální safety car.

Kvjat v prvních metrech najel do Magnussena, který musel později ze závodu odstoupit.

Velmi dobrý start měl Alonso, který se po startu z posledního místa přiblížil bodované desítce. Po pár kolech se dostal už na 9. místo.

Po 9 kolech vyletěl z tratě Romain Grosjean. Na trati byl vyhlášen znovu virtuální safety car, čehož řada jezdců využila k předčasné zastávce v boxech. Mimo jiné šlo o Rosberga, obě Ferrari a především Verstappena.

Verstappen byl po zastávce virtuálně první, protože měl jen pár sekund ztráty na vedoucího Hamiltona a také na Ricciarda, které zastávka teprve čekala.

Po zastávkách se Verstappen skutečně dostal na první místo – 8 sekund před Hamiltona.

Rosberg se postupně dostával kupředu a to až za čtvrtého Räikkönena.

Po 28 kolech zajel Verstappen do boxů a propadl se za Ricciarda, se kterým později svedl souboj, ale před Australana se nedostal.

Rosberg zase svedl tvrdý souboj s Räikkönenem. Došlo při něm ke kontaktu a Rosberg obdržel penalizaci 10 sekund. V závěru závodu si ovšem vyjel právě na Räikkönena dostatečný náskok, takže penalizace pořadí neměnila.

Ve 41. kole přišel velký zvrat. Z Hamiltonova vozu vyšlehly plameny a pro Brita závod skončil. Do čela se tak dostaly oba Red Bully. Jezdci ze špičky využili dalšího virtuální safety caru a zajeli pro čerstvé pneumatiky.

O menší rozruch na trati se postaral Gutiérrez, kterému ulétlo přední kolo.

V závěru závodu se už pořadí neměnilo. Red Bull si dojel pro dvojité vítězství a odložil tak zisk titulu Mercedesu v Poháru konstrukterů. Rosberg navýšil své vedení v šampionátu.

Dobrý závod měli také pátý Bottas a desátý Palmer, který získál svůj první bod. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na McLaren.

Dalším závodem je už za týden GP Japonska.

Průběh

Konec: Ric, Ves, Ros, Rai, Bot, Per, Alo, Hul, But, Pal.

55/56: Hodně dobrý závod pro Alonsa, který je 7. a těsně za Pérezem.

55/56: A Palmer získá první bod ve formuli 1.

55/56: Tohle asi bude ta karma za Monako, jak říkal Ricciardo...

54/56: Rosberg má 8 bodů na Hamiltona, ten si připočtě dalších 15.

53/56: Vypadá to, že si Ricciardo už vítězství pohlídá, stejně jako Rosberg třetí místo.

52/56: Přes 11 sekund.

50/56: Rosberg už více než 10 sekund.

49/56: Verstappen sekundu za Ricciardem. Vybavuje se nám Turecku či Multi 21...

48/56: Konec pro Nasra. Jednou byl v boxech jednou a je desátý. První body v F1?

47/56: Rosberg má už téměř 10 sekund náskok.

46/56: No pokud se něco nestane, tak Mercedes dnes titul nezíská. Red Bull si jede pro 43 bodů, Mercedes 15.

45/56: Bottas je pátý, v boxech byl jen jednou.

45/56: Alonso sedmý, Button 9.

44/56: Rosberg by to ale mohl dát, na Kimiho má kolem 7 sekund náskok.

43/56: Rosberg dostal 10 sekund za souboj s Kimim!

42/56: Gutiérrez končí. V boxech také Rosberg. Mexičan přišel o kolo.

41/56: Red Bully v boxech.

41/56: Red Bull si jede pro dvojité vítězství. Rosberg pro navýšení vedení.

41/56: Hamiltonovi se zakouřilo, i plameny tam byly...na trati je vyhlášen VSC

41/56: Hamilton končí!!!!

41/56: Verstappen si musel nechat zajít chuť.

40/56: Rosberg vyšetřován za souboj s Räikkönenem.

40/56: Souboj Red Bullů!!

39/56: Tvrdý souboj, Rosberg jde před Räikkönena. Bylo to s kontaktem.

37/56: Verstappen pod sekundu za Ricciardem.

36/56: Rosberg se blíží k Räikkönenovi.

35/56: Hamilton si stěžuje na své pneumatiky. Zajede ještě do boxů?

33/56: Räikkönen trochu nečekaně v boxech

33/56: Rosberg na 6. místě za Pérezem.

32/56: Rosberg v boxech.

30/56: Alonso před chvílí přezul na měkké. Uvidíme, zda na nich dojede až do cíle.

29/56: Hülkenberg zmizel v boxech.

28/56: Alonso v boxech, Hülkenberg útočí na 8. Buttona.

28/56: Hamilton se vrací do čela.

28/56: Verstappen v boxech

26/56: Hamilton ztahuje Verstappena.

25/56: Verstappen 7 sekund před Hamiltonem.

24/56: Souboj jezdců Sauberu. Ericcson jde na 13. místo.

22/56: Rosberg těsně za Räikkönenem.

21/56: Ricciardo v boxech, Verstappen jde do čela – 8 sekund před Hamiltonem.

21/56: Pořadí: Ric, Ves, Ham, Rai, Ros. Ale Ricciardo nebyl v boxech.

20/56: Hamilton v boxech na konci 20. kola. Räikkönen taky.

20/56: Aha, Magnussen měl poškozený vůz poté, co na něj na startu najel Kvjat.

19/56: Magnussen v boxech a vypadá to na konec. Naštěstí žádné plameny.

18/56: Ham, Ric, Rai, Ves, Bot, Sai, Ros, Eri, Per, But.

17/56: Verstappen ztrácí 16,4 s.

16/56: Ocon dostal pět sekund.

15/56: Ocon byl v pit lane příliš rychlý, je vyšetřován.

14/56: Jak napsal van der Garde na Twitteru, Verstappen je nyní virtuální lídr závodu. Jeho ztráta na Hamiltona je nyní pod 17 sekund. Když zajede Hamilton do boxů, bude Verstappen první.

13/56: McLareny nyní na 11. a 13. místě ale již se zastávkou.

12/56: Rosberg jde na 10. místo a to má už zastávku za sebou. V tuto chvíli by Mercedes získal titul.

12/56: Ricciardo v boxech nebyl, stejně jako Hamilton.

11/56: Rosberg už byl taky v boxech, pořadí: Ham, Ric, Rai, Ves, Bot, Sai, Eri, Oco, Per, Pal.

10/56: VSC končí

9/56: Verstappen v boxech, také obě Force Indie, McLarany

9/56: No a Rosberg se už dostal na 10. místo.

9/56: Grosjean zvířil prach v kačírku a končí.

9/56: žluté vlajky, VSC

8/56: Rosberg 12., Alonso po startu z posledního místa 9.

7/56: Massa musí opět do boxů – defekt.

6/56: Hamilton se snaží ujet Ricciardovi, ale je to zajím jen 1,6 s.

5/56: Verstappen prý předjížděl pod VSC, říká Pérez.

5/56: Alonso už 10.

4/56: Rosberg už 14.

4/56: Räikkönen se dostává před Péreze.

3/56: Ham, Ric, Ves, Per, Rai, But, Hul, Bot,...

3/56 VSC končí

2/56: Rosberg se propadl na 17. místo pořadím... jezdci zajíždějí do boxů

1/56 Virtuální safety car, Vettel kolidoval s Rosbergem a končí!

9:01: Massa bude startovat z boxů. Palmer si stěžuje na ztrátu výkonu.

9:00: Start do zaváděcího kola, Massa se neodlepil. Problém s plynovým pedálem.

8:56: Vypadá to, že Bottas, Magnussen, Nasr odstartují na střední, Palmer na tvrdé. Zajímavé je, že Alonso na měkké.

8:55: Pirelli očekává dvě zastávky. Pro závod mají všichni dvě tvrdé sady, využít musí alespoň jednu z nich.

8:45: Teplota vzduchu 33, traťě 53 stupňů.

8:30: Jezdci se vydávají na startovní rošt.

8:10: závod s pořadovým číslem 300 pro Jensona Buttona.

8:01: Mercedes dnes může získat titul. Hamilton může snížit ztrátu na Rosberga na jeden bod (pokud by skončili tak, jak jsou na startu). Sledovat budeme také souboj Force India x Williams. Force India má nyní náskok jednoho bodu.

8:00: Jaké pneumatiky mají jezdci pro závod?