GP Maďarska: Co se neslo éterem během závodu

F1sport vám přináší novinku! Podívejte se, jak probíhala rádiová komunikace mezi jezdci a jejich závodními inženýry během nedělního klání na Hungaroringu.
GP Maďarska: Co se neslo éterem během závodu

Velká cena Maďarska byla nervy drásajícím závodem, který nabídl spoustu zajímavých momentů. Pro vítězství si nakonec poprvé v této sezoně dojel Lewis Hamilton, na stupních vítězů jej doprovodili Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel. Neméně zajímavá byla ale také rádiová komunikace mezi závodníky a boxovou zídkou. Týmová frekvence byla i pro tentokrát hojně využívána, o čemž se ostatně můžete sami přesvědčit. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější ústřižky, tak jak je publikoval fanouškovský blog F1fanatic.

Velká cena Maďarska - přepis rádiové komunikace

Kolo Kdo Komu Obsah sdělení
SR Tony         Ross Nico    Rosberg Tvoje brzdy dostaly ránu, jak jsi najel ve čtvrtý zatáčce na obrubník, takže jsi měl v nájezdu do pětky lehce dlouhej pedál, jen to měj na paměti. 
SR Mark        Slade Kimi Räikkönen Jen dvě připomínky: Pamatuj, jakej je rozdíl mezi plánem A a plánem B, však víš. A druhá je, abys pamatoval na DRS při výjezdu z boxový uličky, jestli ho máš při výjezdu z boxový uličky.  
SR Kimi Räikkönen  Mark       Slade O kolik víc předního křídla máme ve srovnání s kvalifikací? Dvě a půl otáčky?
SR Mark       Slade Kimi Räikkönen Jo, tak jsme k tomu přistoupili. 
SR Kimi Räikkönen  Mark       Slade OK, nemám opravdu žádnou představu, jak moc to musíme stáhnout. Hádám tak aspoň jednu otáčku, pravděpodobně jednu otáčku. 
SR Mark       Slade Kimi Räikkönen Plán je: Jedna otáčka dolů na předním křídle. 
SR Kimi Räikkönen  Mark       Slade Na startu se vážně nic nestane, když uvolním první spojku, je to hodně pomalý.
SR Dave ??? Kimi Räikkönen Kimi, tady Dave, ano, jsem si toho vědom. Po startu do zaváděcího kola se budu muset rozhodnout, kam se s tím spojkovým pedálem vydáme. Při posledním startu na cestě na rošt jsi uvolnil KERS předtím, než jsi přeřadil na dvojku, a tak se ti přísun KERSu zastavil, protože vůz jel pořád míň než 100 km/h.  
SR Jonathan Eddolls Valtteri   Bottas Takže, Vergne před náma na měkkejch gumách. Před ním Button na středních. Guttiérez za tebou taky na středních.
ZK Phil      Charles Jean-Eric Vergne Musíš zesynchronizovat třetí, šestej a sedmej převodovej stupeň.
1 Mark    Webber Simon   Rennie Zkontroluj tlaky, kámo.
1 Simon   Rennie Mark    Webber Dosud to všechno vypadá dobře. 
2 Tony        Ross Nico    Rosberg (Německý pilot se během prvního kola dostal do kontaktu s Felipem Massou.) Dej nám vědět, jestli je auto OK, Nico. 
3 Simon   Rennie Mark    Webber DRS je teď aktivní. Pamatuj, abys využil všechen KERS v každým kole.
5 Dave    Robson Jenson   Button Bylo to očivindně skvělý úvodní kolo, jsme osmí, Webber před náma je jedinej jezdec na středních, jsme v opravdu dobrý pozici. 
6 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel (V předcházejících kolech hovořil Rocquelin směrem k Vettelovi, ale zpráva nebyla slyšet. Je možné, že jej informoval o tom, že jízdou za Hamiltonem se jeho motor přehřívá, takže by bylo dobré se trochu stáhnout, stejně jako tak učinil v dalším průběhu závodu při jízdě za Buttonem.) Grosjean je v dosahu DRS. Oceňuju, že jsi udělal, o co jsem tě žádal. Pouze informuju.  
7 Romain Grosjean Ayao   Komatsu Při pitstopu minus dvě otáčky.
7 Ayao   Komatsu Romain Grosjean OK, při pitstopu minus dvě, potvrzuju. Jaká je tvoje rychlost? 
7 Romain Grosjean Ayao   Komatsu Jsem rychlejší než ti kluci. 
7 Ayao  Komatsu Romain Grosjean Rozuměl jsem. 
9 Giedo van   der Garde Juan Pablo Ramírez Pneumatiky začínají odcházet.
9 Juan Pablo Ramírez Giedo van   der Garde OK, do boxů, Giedo. Potvrď pitstop. Celou cestu do boxů na to tlač.
9 Rob    Smedley Felipe     Massa (Pilot Ferrari si během prvního kola poškodil při kontaktu s Nicem Rosbergem přední křídlo.) Cejtíš kvůli tomu problému na předním křídle nedotáčivost? 
9 Felipe     Massa Rob    Smedley Jo, možná trochu.
11 Ayao   Komatsu Romain Grosjean Jak jsou na tom pneumatiky?
11 Romain Grosjean Ayao  Komatsu (Francouzova odpověď je šifrovaná) Fáze dvě plus.
11 Ayao  Komatsu Romain Grosjean Potvrzuju, fáze dvě plus.
11 Ayao   Komatsu Romain Grosjean Vettel má problémy, potřebujeme předjet Vettela.
13 Simon   Rennie Mark    Webber Všichni lídři už byli v boxech kromě Lotusů. Hamilton, vůz za tebou, je na nových středních gumách pět vteřin pozadu. 
14 Tony        Ross Nico    Rosberg Jezdeckej styl: Zatáčku dvě víc utáhnout, abys měl v zatáčce tři šiřší stopu kvůli teplotám pneumatik. 
15 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Dostaň se z Buttonova pytle, abys zchladil vůz. Zůstaň s ním, ale pokus se zchladit vůz na rovinkách.
16 Felipe     Massa Rob    Smedley (Massa je přilepen na záď Sutilova monopostu.) Je opravdu těžký předjíždět.
16 Rob    Smedley Felipe     Massa Potřebujeme, abys ho předjel tak rychle, jak to jen půjde, všechno zničí. Musíš udělat maximum.
17 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel (Vettel se pokusil předjet Buttona, při manévru ale zavadil o jeho vůz.) V prostředním sektoru se musíš stáhnout, abys ochladil vůz a brzdy. 
17 Sebastian Vettel Guillaume Rocquelin Zkontrolujte moje přední křídlo.
17 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Rozuměl jsem. A přepni KERS, Sebastiane, nemůžeme jet na vysokej výkon. 
19 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Máš nějaký poškození na předním křídle, pravá přední. 
20 Ayao   Komatsu Romain Grosjean Pro předjetí otáčky sedm.
20 Adrian      Sutil Brad       Joyce Mám problém s mojí převodovkou.
20 Brad       Joyce Adrian      Sutil Adriane, zhasni to. Adriane, myslím si, že nám uniká hydraulika, stalo se to zrovna během posledního kola. Proto jsi nemohl přeřazovat myslím. Uvidíme.  
20 Adrian      Sutil Brad       Joyce Po výjezdu ze zatáčky 11 jsem už nemohl řadit nahoru. 
21 Brad       Joyce Adrian      Sutil Myslíme si, že nám uniká kapalina. Stalo se to během posledního kola.
23 Paul di    Resta Giampiero Lambiase (Di Resta mezitím uvízl za Ricciardem.) Nebudu schopnej ho předjet. 
23 Giampiero Lambiase Paul di    Resta (Reakci na to, jak se má zachovat, dostane Skot v podobě kódované zprávy.) Ne, potvrzuju, Paule. Pro tuhle chvíli Maďarsko 44.  
23 Phil      Charles Jean-Eric Vergne Diferenciál pro nájezdy do zatáček na osmičku. Atakuj nájezdy (obrubníky) míň. Na vjezdu do pomalejch zatáček jsi tvrdší než Daniel.
25 Jenson   Button Dave    Robson (Vettel předjíždí Buttona, to stejné dělá o chvíli později také Grosjean, mezi oběma piloty však dojde ke kontaktu.) Možná mám poškození na předním křídle. Ten (cenzurováno) idiot v Lotusu se rozhodnul, že tam pro nás oba není dost místa. 
26 Ayao   Komatsu Romain Grosjean Do boxů, Romaine, do boxů.
26 Dave    Robson Jenson   Button Přední křídlo je dobrý. Oranžová  E2 a v (nastavení) differenciálu jdi níž.
26 Dave    Robson Jenson   Button (Oba dva následně zajíždí do boxů.) Teď na to zatlač. Na výjezdu budeš závodit s Grosjeanem.
26 Ayao   Komatsu Romain Grosjean Teď na to zatlač, Romaine.
27 Mark    Temple Sergio     Pérez Poslední kolo bylo nejrychlejší kolo závodu, takže skvělá rychlost. Pojďme ty pneumatiky pošetřit. Jestli  můžeš, předjeď Hülkenberga, jeho pneumatiky jsou o patnáct kol starší.
29 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Doufáme, že Grosjean uvízne za Massou. Naše nejlepší strategie je, že ty kola odjedeš na čistým vzduchu. Dobrá práce, kámo.
29 Francesco Nenci Esteban Guttiérez Estebane, musíme odstoupit, převodovka odchází, takže teď do boxů. Zajeď do boxů, zchlaď vůz, promiň. 
33 Sebastian Vettel Guillaume Rocquelin Sledujte tu vibraci, dejte mi vědět, jaká je rychlost.
33 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Rozuměl jsem. Hamilton zajel do boxů, jedinou referencí je Alonso. Alonso 27.9, Räikkönen 27.9. Taková je rychlost jezdců na tvý strategii.
33 Giampiero Lambiase Paul di    Resta Rozdíl v čase na kolo v porovnání s Bottasem před náma je 1.8 vteřiny. Musíme se ho zbavit tak rychle, jak to jen půjde.
35 Juan Pablo Ramírez Giedo van   der Garde Modrá vlajka: Button a Vettel. Oba dva dohromady. 
36 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Button odjel na svejch pneumatikách 11 kol, takže se už blíží na hranu. Grosjean má penalizaci průjezdu boxy. Buď trpělivej.
37 Ayao   Komatsu Romain Grosjean (Grosjean ve skutečnosti obdržel penalizaci za to, že při souboji s Massou vyjel mimo trať, jeho závodní inženýr mu ale chybně sdělil, že to bylo za kolizi s Buttonem.) Dostali jsme penalizaci průjezdu boxy.
37 Romain Grosjean Ayao  Komatsu Proč jsme dostali penalizaci průjezdu boxy?
37 Ayao  Komatsu Romain Grosjean Kvůli incidentu s Buttonem. Opustili jsme trať. 
38 Ayao  Komatsu Romain Grosjean Tolik k incidentu s Buttonem. Musíme to udělat, takže zajeď prosím do boxů na konci tohohle kola.
40 Nico Hülkenberg Marco Schupbach

Proč jsme v tom kole zajeli do boxů? Protože já jsem se dostával zpátky do dobrýho rytmu. Jenom Pérez a Ferrari mě stáli čas. Mohli jsme to prodloužit.

40 Marco Schupbach Nico Hülkenberg (Načasování zastávky ve skutečnosti pomohlo německému pilotovi zvýšit náskok na Ricciarda.) Museli jsme se chránit, proto jsme zastavili. 
41 Jenson  Button Dave    Robson Musíš mi dát podrobnej přehled toho, co děje kolem mě, Dave.
41 Dave    Robson Jenson   Button V tuhle chvíli máš čistej vzduch. Vozy za tebou jsou Massa a Rosberg, budeme s nima závodit až do konce. A závodíme s Grosjeanem, kterej musí ještě jednou zajet do boxů, teď na nás nic neztrácí.
42 Dave    Robson Jenson   Button (McLaren zajímá, zda má Massa v plánu ještě jednu zastávku v boxech, nebo na svých pneumatikách vydrží až do konce závodu.) V posledním stintu Massa vydržel na středních 20 kol. 
42 Jenson   Button Dave    Robson Takže zajede do boxů ještě jednou?
42 Dave    Robson Jenson  Button Jo, nejsme si jistí. Mohl by se pokusit to zvládnout do konce.
43 Rob    Smedley Felipe     Massa Dokončili jsme 42. kolo, 28 jich zbejvá. Pořád jsi daleko rychlejší než Button před náma.
45 Andrew Murdoch Pastor Maldonado Bacha na Péreze přijíždějícího zezadu, závodíš s ním. 
47 Peter Bonnington Lewis Hamilton Cíl plus čtyři, teď je 47. kolo.
50 Peter Bonnington Lewis Hamilton Můžeš si dovolit zrychlit, už to nebude dlouho trvat. Navrhujeme (nastavit) diferenciál pro vysokorychlostní zatáčky na pětku.   
51 Dave    Robson Jenson   Button (Button má těsně za zády Grosjeana, ale daleko větší starost mu dělají Massa s Rosbergem, kteří krouží o pár vteřin za Francouzem. V 50. kole se pak Grosjean dostává před pilota McLarenu.) Do konce zbejvá ještě 21 kol. Ty víš, jak musíme jet, abychom tu pozici ubránili.
51 Jenson   Button Dave    Robson S ním si starosti nedělám, jde mi o ty dva za ním.  
51 Mark     Temple Sergio     Pérez Maldonado je jedinej vůz, se kterým teď závodíme. Pojďme se ujistit, že ho dostaneme. Chceme se ujistit, že tyhle pneumatiky vydržej až do konce. Osmnáct kol do cíle.
54 Tony        Ross Nico    Rosberg Otázkou v tuhle chvíli je, jestli na Massu zaútočíš teď, nebo se budeš starat o pneumatiky a zaútočíš na něj na konci závodu.
57 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Situace je následující: Máš před sebou Kimiho. Takhle už dojede do cíle. Tvoje pneumatiky jsou o 13 kol čerstvější než jeho. Tak je to. Ale je před náma. Příští cíl: Mark, kterej je teď taky před náma, bude muset zastavit a nazout měkkou sadu. Vrátí se za tebe a bude na měkký sadě. Bude rychlej, a v závislosti na tom, kam se vrátí, by pro nás taky mohl bejt nebezpečnej. Takže závodíš s Räikkönenem vepředu a Webberem vzadu.   
59 Peter Bonnington Lewis Hamilton Můžeš přepnout diferenciál pro nájezdy do zatáček a diferenciál pro vysokorychlostní zatáčky na čtyřku?
59 Lewis Hamilton Peter Bonnington Hele, chlape, snažím se tu soustředit, jsem spokojenej s tím, jak auto jede. Chceš po mně, abych zvýšil rychlost?
59 Peter Bonnington Lewis Hamilton Prostě pokračuj v tom, co teď děláš.
64 Rob    Smedley Felipe     Massa Rosberg za náma na to teď začííná tlačit, takže by bylo lepší o něm přemejšlet. 
66 Marco Schupbach Nico Hülkenberg Možnej olej na pravý straně před druhou zatáčkou.
66 Felipe     Massa Rob     Smedley (Rosberg se zrovna chystal zaútočit na Massu, když jej zradil jeho osmiválec.) Co to je?
66 Rob     Smedley Felipe     Massa Myslím si, že mu zrovna vybouchnul motor. Jo, potvrzeno, problém s motorem. Takže vůz za tebou je Pérez, 24 vteřin, takže zezadu absolutně žádný nebezpečí. Jsi sedm vteřin za Buttonem a na konci tohohle kola bude zbejvat pět kol do cíle. 
67 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel (Vettel mezitím obrží další zašifrovanou zprávu.) Kámo, selhání 23. Takže potřebuješ znova selhání 23, pak selhání 22. Selhání 23, selhání 22. Selhání 22 OK, my ale potřebujeme taky selhání 23, abys odčinil to, co jsi udělal. Je mi líto, kámo, vím, že je to špatná chvíle. 
68 Sebastian Vettel Guillaume Rocquelin (Vettel se pokouší předjet Räikkönen, tento manévr mu ale nakonec nevýjde, a tak si postěžuje.) Hej, on mi neudělal dost místa. 
68 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Rozuměl jsem. Dostaň se zpátky k němu. Promluvíme si s Charliem.
69 Mark       Slade Kimi Räikkönen Pro poslední kolo musíme ušetřit 10 % KERSu. 
VK Peter Bonnington Lewis Hamilton Jsi tam, Lewisi, první místo, chlape.
VK Ross      Brawn Lewis Hamilton Brilantní práce, Lewisi, fantastická jízda, brilantní práce.
VK Lewis Hamilton Peter Bonnington Excelentní práce tenhle vejkend, chalpci. Velký díky za všechnu tu tvrdou práci. Zastávky v boxech byly fantastický. Jaký to překvapení s těmahle pneumatikama. To auto bylo snem.
VK Mark       Slade Kimi Räikkönen Musíš zastavit auto na výjezdu z boxů, zastav teď prosím. Dobrá práce, kámo, absolutně brilantní jízda.
VK Kimi Räikkönen  Mark       Slade Díky, kluci. Přeju hezký prázdniny všem!
VK Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Dobrá práce, kámo, byl to dobrej den v kanceláři, dobrý body. Výborně. 
VK Christian Horner Sebastian Vettel Je to OK, Sebe, po první zastávce jsme ztratili spoustu času za Buttonem. Pak to malý poškození na předním křídle, takže je to dobrej výsledek, další pódium, další body.  
Vk Sebastian Vettel Guillaume Rocquelin Jo, kluci, zkusil jsem všechno. Na začátku jsem se zasekl za Buttonem, pak samozřejmě to poškozený křídlo, což nebylo zrovna skvělý, takže za to se omlouvám. Snažil jsem se tak tvrdě, jak to jen šlo, byl jsem rychlejší než Räikkönen, ale nebylo kudy ho předjet. 
Vk Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Jo, dobrá práce, kámo. 

Legenda: SR - startovní rošt

              ZK - zaváděcí kolo

              VK - vítězné kolo     

Další článek: Technika: Ferrari 312T - tituly s ním získali Lauda i Scheckter