GP Koreje: Co se neslo éterem během závodu

Přemýšlíte, jak si zkrátit čas při čekání na zítřejší závod? Pak se můžete podívat na přepis rádiové komunikace z Koreje. Piloti si nebrali žádné servítky, a tak konverzace s jejich inženýry byla tentokrát velmi peprná.
GP Koreje: Co se neslo éterem během závodu

Závodní víkend v rámci Velké ceny Japonska je sice v plném proudu, vy se však nyní můžete společně s námi vrátit v čase o necelý týden zpět a poodhalit, co všechno se neslo éterem během korejského klání na Jeongamu. Ústředním tématem rádiových komunikací byly opět pneumatiky. Jezdci si velice často stěžovali na jejich drolení.

Velká cena Koreje se stala kořistí Sebastiana Vettela, jenž si dojel bez potíží pro své čtvrté vítězství v řadě a letos pak již celkově osmé. Po závodě tak měl hned několik důvodů k radosti. Řada dalších pilotů ale měla ke spokojenosti pořádně daleko a někteří z nich dávali svoji frustraci patřičně najevo. Z přepisu, který publikoval fanouškovský web F1fanatic jsme pro vás opět vybrali to nejlepší.

Velká cena Koreje - přepis rádiové komunikace

Kolo Kdo  Komu Obsah sdělení
SR Andrea     Stella Fernando Alonso Fernando, dobíjení nula, zchlaď vůz.
SR Lewis Hamilton Peter Bonnington Musíte říct Pezovi, že ty starty byly celkem mizerný. Nedostává se nám žádný přilnavosti.
SR Peter Bonnington Lewis Hamilton Potvrzuju, Lewisi, rozumím. Ten problém vidíme, na startu to bude OK. 
SR Ayao   Kumatsu Romain Grosjean

Vypnout omezovač rychlosti. Procedura jsou dva statický záběry (spojky) a KERS uvolníme od druhýho (převodového) stupně, takže to bude trochu dřív. A pak uvolníme celej KERS během zaváděcího kola. Doufejme, že nebudem muset moc chladit vůz, když ale budeme muset, budu ti muset říct, kdy ho zchladit. A pamatuj, že když budeš chtít zahřát přední pneumatiky, musíme bejt taky opatrný kvůli drolení, takže brzdění je tím nejlepším způsobem, jak do nich dostat teplotu. OK a procedura pro start závodu jsou dva rolovací záběry (tedy takové, při nichž vůz jede pomalou rychlostí).

SR Simon   Rennie Mark     Webber Jenom pár připomínek. Na startu máš samozřejmě KERS. Víme, jak je výkonnej v zatáčce dvě, ale taky v zatáčce tři. A pamatuj, že je to dlouhej závod, nemusíš to všechno zmáknout v zatáčce jedna, OK? 
ZK Marco Matassa Daniel Ricciardo Teplota tratě je na 30ti. Takže mínus 10 v porovnání s pátkem. Předpověď počasí: radar žádnej déšť neočekává. Vítr je podobnej tomu v pátek, jakože směr. 
1 Paul     Davison Jules       Biachi (Massa se krátce po startu dostal do přetáčivého smyku.) Bacha na hodináře ve třetí zatáčce, někdo je ve prostředku tratě v zatáčce tři.
3 Guillaume Rocquelin  Sebastian Vettel Mapa KERSu 12. Grosjean (zajíždí časy) 46,9.
3 Jenson   Button Dave   Robson Myslím, že mám poškozený přední křídlo.
3 Dave   Robson Jenson   Button Je tu nějaký poškození předního křídla, právě se díváme do dat. Není to problém, jen nám dej vědět, jaký je vyvážení.
3 Jenson   Button Dave   Robson Trochu nedotáčivosti. 
3 Dave   Robson Jenson   Button OK, rozuměl jsem.
4 Dave   Robson Jenson   Button (Nakonec se ale ukázalo, že Buttonovo poškození přeci jen problém představuje.) Jensone, v tomhle kole musíme do boxů pro přední křídlo. Ovlivňuje to teploty brzd.
4 Jenson   Button Dave   Robson Boxy v tomhle kole.
5 Jean-Eric Vergne Phil       Charles Přední pravá se mi hodně drolí. 
5 Phil       Charles Jean-Eric Vergne OK, rozuměl jsem.
6 GianPiero Lambiase Paul di     Resta Paule, plán A, nebo plán B? 
6 Paul di     Resta GianPiero Lambiase B. Eh, A, promiň.
6 GianPiero Lambiase Paul di     Resta Potvrzuju, plán A.
8 GianPiero Lambiase Paul di     Resta Paule, abychom předjeli Péreze, tak boxy. Takže když on zajede do boxů a ty si budeš myslet, že můžeš jet rychlejc, tak zůstaň  na trati, v opačným případě zajeď v tomhle kole do boxů. Nastavit přední křídlo na střední (úroveň přítlaku)?
8 Paul di     Resta GianPiero Lambiase (Zkomoleno) standard.
9 Peter Bonnington Lewis Hamilton (Pilotovi Mercedesu bylo sděleno, že jeho první zastávka v boxech proběhne o jedno kolo dříve, než bylo původně plánováno.) Cíl minus jedna, takže tlač na to, tlač na to.
9 Lewis Hamilton Peter Bonnington Sakra, mateš mě, chlape.
9 Guillaume Rocquelin  Sebastian Vettel (Vettelův závodní inženýr upozorňuje svého jezdce na to, že jakmile se jeho pneumatiky přestanou drolit a vrátí se jim výkonnost, ihned na to začne fáze, ve které budou postupně odcházet.) Pamatuj, že až se přední vrátí zpátky k sobě, znamená to je to, že přední pravá je opotřebovaná, takže buď opatrnej. 
11 Mark         Slade Kimi Räikkönen Příští sada pneumatik budou střední. Měli bysme snížit přední křídlo o víc než jednu otáčku?
11 Kimi Räikkönen Mark         Slade (Fin však netuší, jak se budou nové pneumatiky chovat, takže není schopen dát svému inženýrovi jasnou odpověď.) Nemám vůbec ponětí o tom, jaký budou.
13 Gary     Gannon Max       Chilton Do boxů teď. Spojka osm, točivej moment pět. Promiň, spojka sedm, točivej moment pět.
13 Paul di     Resta GianPiero Lambiase Nemůžu tyhle pneumatiky zapnout.
13 GianPiero Lambiase Paul di     Resta OK, zkoušej to zuby nehty dál, oni se vyčistěj. Teploty a tlaky vypadaj dobře.
16 Brad         Joyce Adrian       Sutil Musíme na to teď zatlačit o trochu víc. Musíme dohnat vozy před náma.
16 Adrian       Sutil Brad         Joyce (Místo požadovaného zrychlení však dal Sutil raději průchod svým emocím. Část zprávy byla cenzurována FOM.) To auto je z******* pomalý. Rychlejc jet nemůžu. (To auto) stojí za h****.  
17 Mark   Temple  Sergio     Pérez Myslíme si, že to bude těsný dosáhnout cílovýho kola, takže se pojďme ujistit, že budeme o ty pneumatiky pečovat. Jenson bude mít daleko větší problémy, až se dostaneme blíž našemu cílovýmu kolu.
19 Jenson   Button Dave   Robson (Pilot McLarenu informuje tým, že fáze, ve které se jeho obutí drolilo, již pominula.) Moje pneumatiky jsou čistý.  
19 Dave   Robson Jenson   Button Rozuměl jsem, skvělý zprávy, takže to tak udržme. Využij čistej vzduch, jde to velmi dobře.
19 Mark         Slade Kimi Räikkönen Přesun oleje. Baterie KERSu se nedobíjela dostatečně, takže proto jsme museli přejít na dobíjení pět. 
20 Tim         Wright Charles       Pic Charlesi, v zatáčce šest se víc koncentruj na výjezd. Na vjezdu seš moc agresivní a ztrácíš dvě desetiny. 
21 Nico   Hülkenberg Marco   Schupbach Moje pneumatiky nedržej. 
21 Marco Schupbach Nico Hülkenberg Může to bejt drolení, Nico. Myslím, že se vrátěj zpátky. Nico, Ricciardo odjel na středních 18 kol. Myslím, že se vrátěj zpátky a budeme v pohodě. 
22 Rob   Smedley  Felipe     Massa (Brazilec se po hodinách v prvním kole propadl až na chvost celého startovního pole a nyní je stále zaseklý za Gutiérrezem.) OK, možná zkus kolo, ve kterým všechno pošetříš, a pak uvidíme, jestli ho budeš moct dostihnout skrz sektor dva a sektor tři. Takže v jednom kole všechno pošetři a pak to všechno spusť v poslední zatáčce.
24 Lewis Hamilton Peter Bonnington Pravá přední je zničená.
24 Peter Bonnington Lewis Hamilton Potvrzuju to, Lewisi. Vypadá to, že ostatní si prošli fází drolení, a pak se (pneumatiky) očistily, ale dej nám vědět, jak se ti daří. 
24 Lewis Hamilton Peter Bonnington Fází drolení jsem si už prošel, teď jsou mrtvý. 
25 Rob   Smedley  Felipe     Massa Lidi začínaj zastavovat, my bysme se tomu měli naprosto vyhejbat. Ricciardo pět vteřin před náma. Hezky stabilně to tempo udržuj. Potřebujem dalších sedm kol.
27 Lewis Hamilton Peter Bonnington Jsem v ohrožení od jezdců za mnou?
27 Peter Bonnington Lewis Hamilton Vůz za tebou Nico, 7,5 vteřin.
27 Lewis Hamilton Peter Bonnington Na to jsem se neptal. Ptal jsem se, jestli jsem v ohrožení. Dohání mě?
27 Peter Bonnington Lewis Hamilton Nico v posledním kole o 1,7 vteřiny rychlejší. 7,5 vteřin za. 
27 Paul di     Resta GianPiero Lambiase (V polovině závodu se Paul di Resta dopustil chyby, která pro něj znamenala předčasný konec.) Trefil jsem zeď. 
27 GianPiero Lambiase Paul di     Resta OK.
28 Tony         Ross Nico   Rosberg (Rosbergův monopost se začal rozpadat za jízdy.) Vypadá to, že přední křídlo selhalo. Takže v tomhle kole musíme do boxů. 
28 Nico   Rosberg Tony         Ross Řekni mi stav. Potřebuju vědět, co musím udělat. Mám na to dál tlačit? 
28 Tony         Ross Nico   Rosberg Potřebujeme, abys zajel do boxů v tomhle kole. Pokus se ztratit co nejmíň času. Vypadá to, že selhal sloupek. Pokusíme se ti dál radit. Od předního křídla se jiskří, takže to musíš přivízt zpátky do boxů, jak nejrychlejc jen můžeš.
28 Nico   Rosberg Tony         Ross Jak rychle myslíš, že můžu jet?
28 Tony         Ross Nico   Rosberg V tuhle chvíli vypadá rychlost dobře.
29 Lewis Hamilton Peter Bonnington (V důsledku Rosbergových problémů byla Hamiltonova zastávka opět posunuta. Část zprávy byla cenzurována FOM.) Kdy se mě chystáš zavolat do boxů, chlape? Tyhle pneumatiky jsou z*******. 
29 Peter Bonnington Lewis Hamilton Potvrzuju to, Lewisi. V tomhle kole jsme museli obsloužit Nika, ty seš na řadě v příštím kole.
32 Peter Bonnington Lewis Hamilton Perézovi před náma selhala pneumatika. Budeme to muset s touhle směsí zvládnout až do konce závodu. Zbejvá nám 25 kol, safety car nám pomůže.
33 Guillaume Rocquelin  Sebastian Vettel Pomůže nám, když uděláš všechno, co budeš moct, abys spálil palivo. Pamatuj, že ty pneumatiky maj vysokej provozní rozsah, potřebujou, aby v nich byla teplota. Teď jsou celkem dobrý. 
33 Mark         Slade Kimi Räikkönen Myslíš, že jsou pneumatiky schopný plánu A od týhle chvíle?
33 Kimi Räikkönen Mark         Slade Kolik kol nám zbejvá?
33 Mark         Slade Kimi Räikkönen 24 kol do konce.
33 Kimi Räikkönen Mark         Slade Měl jsem trochu obtíže se zadkem, ale to bylo jen, když jsem byl za mclarenem, takže možná to byl ten problém.  
35 Simon   Rennie Mark     Webber Jsme ve složitý pozici. Plán je dojet (na aktuální sadě) až do konce.
35 Mark     Webber Simon   Rennie Proč jsme nasadili super měkký?
35 Simon   Rennie Mark     Webber Neměli jsme už žádný další střední, kámo.
35 Mark     Webber Simon   Rennie Ale sada z Q1 by byla lepší. Promiň, ta… No, nic, jak myslíš. 
36 Simon   Rennie Mark     Webber Safety car v tomhle kole. Dál pracuj na pneumatikách, 19 kol do cíle.
38 Simon   Rennie Mark     Webber (To se však nakonec Australanovi nepodařilo, neboť krátce poté se jeho vůz ocitl v důsledku kolize se Situlem v plamenech.) Zastav auto, je tam oheň, rychle ven.
38 Brad         Joyce Adrian       Sutil

OK, podívejme se, jak je na tom auto. Jestli můžeš pokračovat.

 

38 Adrian       Sutil Brad         Joyce Nevím, co se stalo. Zadek sebou prostě trhnul. Neměl jsem žádnou kontrolu (ve voze).
38 Brad         Joyce Adrian       Sutil

Potvrzuju, Adriane. Je to pořád řiditelný? Je to OK?

 

38 Adrian       Sutil Brad         Joyce

Auto je vzadu nervózní.

 

38 Brad         Joyce Adrian       Sutil

Možná tady bude další safety car, vydrž. 

 

39 Jenson     Button Dave     Robson (A jelikož ten o chvilku později skutečně opět vyjel na trať, rozhodl se Button využít nastalé situace ke změně strategie.) Jakej byl nejdelší stint, kterej kdo ujel na super měkkejch? Samozřejmě je to na startu závodu.
39 Dave     Robson Jenson     Button Maximální stint byl 12 kol.
39 Jenson     Button Dave     Robson A vy si, chlapi, myslíte, že je dobrej nápad zůstat na těhlech pneumatikách?
39 Dave     Robson Jenson     Button Je to masivní risk, Jensone. Mohli bysme to zvládnout, je to tvoje volba.
39 Jenson   Button Dave   Robson Kolik kol zbejvá?
39 Dave   Robson Jenson   Button 17 kol zbejvá. Myslíme si, že bysme měli zůstat a zkusit to, zůstat a zkusit to. 
39 Jenson   Button Dave   Robson Zůstávám.
43 Ayao   Kumatsu Romain Grosjean Máme 14 kol do cíle.
43 Romain Grosjean Ayao   Kumatsu Jsem zaseklej za Kimim. 
43 Ayao   Kumatsu Romain Grosjean DRS povoleno.
43 Felipe     Massa Rob     Smedley (Pilot Ferrari se dostal do kontaktu se Perézem.) Trefil mě.
43 Rob   Smedley  Felipe     Massa Rozuměl jsem, jen mi zřetelně řekni, kdo tě trefil a co udělal.
43 Felipe     Massa Rob     Smedley Peréz. Byl jsem vpředu a on trefil moje zadní kolo.
43 Rob   Smedley  Felipe     Massa OK, rozuměl jsem, Peréz tě trefil zezadu. Zkontrolujeme to, ujistíme se, že je všechno OK.
44 Romain Grosjean Ayao   Kumatsu (Grosjean se domnívá, že je rychlejší, a tak se domáhá týmové režie.) Nechte mě předjet Kimiho.
44 Ayao   Kumatsu Romain Grosjean (Té se však nedovolá.) OK, Romaine, závodíš s ním.
44 Romain Grosjean Ayao   Kumatsu (Zkomoleno) …zabíjí moje přední pneumatiky.
45 Phil       Charles Jean-Eric Vergne Tvoje brzdění je teď daleko lepší, Jeve.
47 Nico Hülkenberg Marco Schupbach (Část zprávy byla cenzurována FOM.) K****, ten mercedes (Lewise Hamiltona) má přítlaku. Jen doufám, že na konci závodu neodpadnem jako banány. Tohle je na 110%. 
47 Marco Schupbach Nico Hülkenberg Potvrzuju, Nico, 10 kol do cíle. Myslím, že si vedeš skvěle.
50 Ayao   Kumatsu Romain Grosjean Romaine, seš rychlejší než Kimi, 8 kol do cíle, můžeš ho předjet, předjedeš ho, OK?
50 Romain Grosjean Ayao   Kumatsu Ne, nemůžu ztratit všechen přítlak.
50 Eric       Boullier Romain Grosjean (Do konverzace se nakonec vložil i šéf Lotusu a téma aplikování týmové režie rázně ukončil.) Romaine, závoď dál tak, jak to je. 
52 Lewis Hamilton Peter Bonnington (Hamilton se dále snaží Hülkenberga předjet, avšak nedaří se mu.) Je nereálný, jak moc trakce má. 
52 Peter Bonnington Lewis Hamilton Potvrzuju to, Lewisi. Vím, že to bude těžký, ale až budeš moct, zchlaď na pravý straně auto. 
52 Guillaume Rocquelin  Sebastian Vettel (Vettel obdržel kódovanou zprávu.) Selhání 22.
52 Sebastian Vettel Guillaume Rocquelin Potvrzuju. 22 selhání.
52 Guillaume Rocquelin  Sebastian Vettel Potvrzuju. 22.
53 Lewis Hamilton Peter Bonnington (Hamilton je zoufalý.) Máte někdo nějaký návrhy?
54 Guillaume Rocquelin  Sebastian Vettel Buď opatrnej, OK? Už máš nejrychlejší kolo, a je tam nějakej rozdíl (v porovnání s druhým nejrychlejším časem), potřebujem tenhle závod dokončit.
VK Sebastian Vettel Guillaume Rocquelin (Mezitím Vettel protíná cílovou čáru.) Ano, kluci! Skvělej závod. Dvě fenomenální zastávky. Velmi hladký. Díky vám, kluci!
VK Christian Horner Sebastian Vettel Sebby, Hubebej Tim s tebou dneska půjde vyzvednout trofej pro konstruktéry, takže se o něj postarej. 
VK Sebastian Vettel Christian Horner Ano! Díky. Ach, miluju to, kluci. Ale příště mi udělejte laskavost: pití nefungovalo, takže by bylo celkem pěkný, kdyby to příště fungovalo.
VK Christian Horner Sebastian Vettel Jsem překvapenej, že jsi potřeboval pití, když sis musel takhle hlídat rychlost.
VK Guillaume Rocquelin  Sebastian Vettel OK, Sebastiane, obvyklá procedura: P1, P0. A, ehm… Nevím. Mexickou vlnu?
VK Sebastian Vettel Guillaume Rocquelin Prst!
VK Guillaume Rocquelin  Sebastian Vettel V pořádku.
VK Pat ??? Romain Grosjean (Lotus se nechtěl na stupních vítězů dopustit žádného faux pas, a tak svému jezdci poradil, jak se zachovat. Část zprávy byla cenzurována FOM.) Romaine, Romaine, tady Pat. Po závodě si o tom v kanceláři samozřejmě popovídáme, ale teď prosím na pódium velkej z******** úsměv, velkej z******** úsměv.   

Legenda: SR - startovní rošt

                   ZK - zaváděcí kolo

                   VK - vítězné kolo

 

Další článek: GP Japonska 2013 - sobota

14:17 | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.
9:57 | Tento víkend se jede také F3. Kvalifikace pátek od 13:55, Závod 1: Sobota od 10:35, Závod 2: Sobota od 16:45, Závod 3: Neděle od 12:05
6. května | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
6. května | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00