Velkou cenu Kanady 2022 vyhrál Max Verstappen

Velkou cenu Kanady vyhrál Verstappen před Sainzem a Hamiltonem.

Kvalifikace na Grand Prix Kanady 2022 se odjela na mokré trati. Vyhrál ji Max Verstappen. Z první řady vedle něj odstartoval Fernando Alonso, pro kterého to byl první start z první řady po téměř 10 letech. Druhá řada patřila Sainzovi a Hamiltonovi, třetí jezdcům Haasu, čtvrtá Oconovi a Russellovi, pátá Ricciardovi a Čouovi.

Charles Leclerc nasadil nadlimitní komponenty pohonné jednotky a startoval z 19. místa před Cunodou, který byl odsunut na konec pole ze stejného důvodu. Sergio Pérez v kvalifikaci boural a odstartoval ze 13. místa.

Závod

Max Verstappen si pohlídal první pozici. Pořadí v první pětce se na startu neměnilo. Ocon se dostal před Schumachera, kterého o chvíli později předjel také Russell. Ale to byl jen začátek smolné neděle jezdců Haasu.

Sainz se po třech kolech dostal s využitím DRS před Alonsa. Russell překonal Ocona. Pro jezdce Mercedesu to nebylo poslední sousto. O chvíli později překonal také Magnussena, který si na startu poškodil přední křídlo a byla mu signalizována černá vlajka s oranžovým kolem. Dánský pilot tak musel o chvíli později do boxů.

Sergio Pérez se po nehodě v kvalifikaci dostal v pořadí nahoru. Po osmi kolech ho však potkal technický problém a musel skončit. Na trati byl vyhlášen virtuální safety car. Verstappen a Hamilton zamířili do boxů.

Do čela se dostali Sainz s Alonsem. Ale ne na dlouho. Verstappen po zastávce dojel Alonsa a dostal se před něj.

Další zásah do závodu přišel po 19 kolech. Mick Schumacher, který se pohyboval na bodovaných pozicích, musel ze závodu odstoupit. Na trati byl vyhlášen virtuální safety car. Sainz či Russell zajeli do boxů.

Na čele byl Verstappen před Alonsem, Sainzem, Hamiltonem a Russellem. Sainz se po ukončení VSC dostal před Alonsa. Ten zajel do boxů až na konci 28. kola a vrátil se za Leclerca, který se marně snažil najít recept na Ocona.

Monačan stavěl po 41 kolech, ale jeho zastávka byla pomalejší. Na nové sadě středních pneumatik se však rychle vrátil na bodované pozice.

Po 43 kolech zajel Verstappen do boxů. Propadl se za Sainze i Hamiltona. Svého loňského rivala však rychle překonal.

Ve 49. kole boural Cunoda a na trať musel safety car. Sainz toho využil a zajel do boxů. Totéž provedli jezdci Alpine.

V čele závodu byl Verstappen před Sainzem, Hamiltonem, Russellem, Oconem, Alonsem a Leclercem.

Po restartu závodu se Leclerc dostal před oba jezdce Alpine, ale Russella už nedojel.

Sainz byl těsně za Verstappenem, ale ani DRS mu do konce závodu nepomohl k tomu, aby Verstappena překonal.

Max Verstappen si tak dojel pro další vítězství a navýšil náskok v čele šampionátu. Druhý dojel Sainz, třetí byl Lewis Hamilton.

Průběh

Cíl: Verstappen vyhrává před Sainzem a Hamiltonem.

68/70: Alonso se má držet za Oconem kvůli problémům s rychlostí na rovince. Podle Alonsa je přesto 100krát rychlejší.

66/70: Sainz stále těsně za Verstappenem. Leclerc už asi Russella nedojede.

64/70: Leclerc nyní 2,6 s za Russellem.

61/70: Sainz stále těsně za Verstappenem.

61/70: Leclerc zaútočil na Ocona, ale projel zatáčku. Druhý pokus o chvíli později ale vychází.

58/70: Leclerc před Alonsem.

57/70: Sainz se blíží Verstappenovi.

57/70: Čou se dostává před Vettela na deváté místo. Solidní závod pro Alfu Romeo. Oba jezdci na bodech.

55/70: Verstappen si pohlídal první místo. Ani za ním se pořadí nemění.

50/70: Jezdci Alpine a Botas v boxech.

49/70: Safety car, Cunoda bourá. Sainz v boxech.

49/70: Stroll, Cunoda v boxech. Leclerc se tak posouvá na osmé míst.

48/70: Leclerc postupuje, už je devátý.

46/70: Russell v boxech. Leclerc už 10.

45/70: Verstappen se dostává před Hamiltona, který také míří do boxů.

44/70: Verstappen z prvního místa v boxech.

43/70: Leclerc se vrátil na 12. místo po horší zastávce.

18. Lat

29/70: Alonso v boxech. Vrací se za Leclerca.

26/70: Verstappen si udržuje náskok kolem 9 sekund na Sainze, který je v posledních kolech o něco rychlejší.

24/70: Mechanici McLarenu neměli připravené pneumatiky pro Norrise při double pit stopu.

24/70: Před Alonsa se dostává i Hamilton.

23/70: Sainz před Alonsem, který stále nestavěl.

10. Čou

20/70: Sainz v boxech, ale VSC už končí.

19/70: Schumacher body nezíská. Odstupuje. Russell a Ocon v boxech. Vyhlášen VSC.

18/70: Albona překonali Bottas i Leclerc.

15/70: Verstappen se dostal před Alonsa na druhé místo.

14/70: Leclerc před Norrisem na 12. místě.

8/70: Už tam zamířil..

7/70: Magnussen bude muset do boxů, signalizují mu černou vlajku s oranžovým pruhem.

7/70: Sainz sice předjel Alonsa, ale ten se ho zatím drží.

6/70: Russell při chuti. Jde před Magnussena. Co Hamilton? Vettel a Gasly už v boxech.

4/70: Magnussen má poškozenou bočnici předního křídla.

3/70: Sainz před Alonsem. Russell před Oconem.

3/70: Před Schumacherem je už i Russell.

2/70: Pérez je 11., Leclerc 17.

1/70: Verstappen si pohlídal první místo. Ocon se dostal před Schumachera.

20:00: Jezdci se vydávají do zahřívacího kola.

19:58: Leclerc má v bočnici prasklinu. Mechanici to opravili lepící páskou.

19:55: Pneumatiky pro start: Bottas, Pérez, Norris, Stroll, Leclerc trvrdé, ostatní střední.

19:51: Alonso uvedl, že realisticky bude bojovat o páté, šesté místo.

19:43: Strategie

19:42: Lando Norris měl v kvalifikaci problémy s pohonnou jednotkou. McLaren mu vyměnil některé komponenty, ale šlo o starší kusy, takže bez trestu.

19:30: Ale máme jiná lákadla. Z první řady po 3619 dnech odstartuje Fernando Alonso. Za sebou bude mít Sainze a Hamiltona. Pérez boural a odstartuje ze 13. místa. Zajímavé bude sledova jezdce haasu, kteří jsou ve třetí řadě.

19:29: Startovní rošt je dnes „zajímavý“. Asi nemůžeme očekávat souboj Leclerca a Verstappena. Lídr šampionátu startuje z pole position, Leclerc nasadil nové komponenty pohonné jednotky a zrovna se staví na předposlední místo.

19:28: Z nejnižší pozice v Kanadě vyhrál Jacques Laffite v roce 1981 – startoval z 10. pozice.

19:27: Z pole position odstartuje Max Verstappen. Z jakých pozic se v Montrealu v minulosti vyhrávalo?

19:23: Včerejší kvalifikace se odjela na mokré trati. Dnes je slunečno, ale teproty jsou nižší než v těchto dnech v Evropě – vzduch má 19 °C, trať 39 °C.

19:21: Jezdci se vydávají na startovní rošt

19:20: Každý pořádný okruh má svou specialitu. V Montrealu je to zeď šampionů. Nachází se v samotném závěru okruhu a svou přezdívku získala v roce 1999, kdy do ní narazili v průběhu dvaceti kol tři šampioni F1: Damon Hill, Michael Schumacher a Jacques Villeneuve. Jediný mistr světa, který neboural, byl vítěz závodu Mika Häkkinen.

19:17: Okruh v Montrealu přinesl mnoho zajímavých závodů. Můžeme vzpomenout na vítězství Jensona Buttona, který se na vlhké trati dostal v závěru závodu před Sebastiana Vettela. To se psal rok 2011. Vettel debutoval v roce 2007, když nahradil Kubicu po jeho děsivé nehodě v Kanadě. Kubica má na Montreal ale i hezké vzpomínky – získal zde své jediné vítězství ve F1.

19:15: F1 jela v Kanadě naposledy v roce 2019 a byl to kontroverzní závod, po kterém Sebastian Vettel přesouval cedule v parc fermé. Další závody na Okruhu Gillese Villeneuva zhatil covid-19.

19:10: Vítejte u online přenosu z Velké ceny Kanady 2022.