GP Itálie: Hamilton i přes špatný start v Monze vyhrál, Alonso nedojel

Velkou cenu Itálie vyhrál Lewis Hamilton, který nezvládl start, ale nakonec Rosberga dojel a dostal se před něj poté, co Němec nedobrzdil do první zatáčky. Třetí skončil Massa. Dobrý závod předvedli po neúspěšném startu Ricciardo a Bottas. Fernanda Alonsa odstavila porucha.

Kvalifikace se tentokrát obešla bez větších dramat nebo nehod. Pole position si vyjel Lewis Hamilton s poměrně velkým náskokem na Nica Rosberga. Z druhé řady odstartovaly oba williamsy – Bottas a Massa. Za nimi stály na roštu vozy McLaren, Fernando Alonso, Sebastian Vettel a Daniel Riciardo.

Dočkali jsme se i penalizací. Daniil Kvjat jako první nasadil šestý díl pohonné jednotky a odstartoval z 21. místa. Marcuse Ericssona pak stewardi odsunuli až do pit lane kvůli ignorování žlutých vlajek ve třetím tréninku.

Cool index: 4 z 5

• Hamilton i přes špatný start vyhrál a snížil ztrátu na Rosberga na 22 bodů.
  • Alonso poprvé letos nebodoval a teprve podruhé ho u Ferrari vyřadil technický problém.
  • Williams se dostal před Ferrari v PK.
  • Massa získal první stupně vítězů v letošní sezóně.
  • Ricciardo porazil Vettela v přímém souboji.
  • Magnussen podruhé za sebou penalizován za počínání v souboji.

Rosberg se na startu dostal do čela závodu, Hamiltonovi se start absolutně nepovedl, propadl se na čtvrté místo. Na druhé místo se dostal Magnussen, třetí byl Massa. Dobrý start měl také Vettel, který dobyl pátou pozici. Bottas a Ricciardo se propadli na 11. a 12. místo.

Rosberg na čele začal okamžitě ujíždět a zajížděl jedno nejrychlejší kolo za druhým. Felipe Massa ale na třetím místě zajížděl srovnatelné časy a byl velmi rychlý zejména v prvním sektoru. V kolem 5/53 tak Massa předjel Magnussena a toho následně pokořil i Hamilton.

V kole 9/53 vyjel Nico Rosberg z trati v první zatáčce a musel na kličkovanou mezi retardéry. Ze svého náskoku ztratil asi 1,5 sekundy. Hamilton mezitím zajel na třetím místě nejrychlejší kolo a v kole 10/53 se v první šikaně dostal před Massu.

To Massův týmový kolega šel opačným směrem, když se dostal na druhý pokus před Räikkönena na 9. pozici. O chvíli později si Bottas smlsnul i na Pérezovi a pokračoval v postupu vpřed po nepovedeném úvodu závodu.

V kole 16/53 se Bottas dostal i před Alonsa. Rozdíl v maximálních rychlostech vozů byl zcela zřejmý.

Pořadí po 17. kolech: Ros, Ham, Mas, Mag, Vet, But, Bot, Alo, Per, Rai.

V kole 18/53 předjel Bottas i  Buttona a byl jedním z mála, který na okruhu předjížděl. Po startu se propadl také Ricciardo, ten ale na rozdíl od Bottase zůstal zaseknutý na 11. místě.

V kole 19/53 zamířil jako první do boxů Sebastian Vettel. Podle předpokladů přezul na tvrdou oranžovou směs. Dobrou zastávku měl Sergio Pérez, který přeskočil Buttona a Alonsa.

Rosberg zajel do boxů (2,8 s) v kole 25/53. Bottas se po zastávce propadl za Magnussena i Péreze. Kolo po Rosbergovi zajel do boxů i Hamilton (2,7 s). Rosberg po zastávkách zůstal na prvním místě.

Bottas si mezi tím udělal další čárku do svého předjížděcího deníčku, když po jednom kole od vyjetí z boxů předjel Péreze.

Ve 27. kole Hamilton zajel o více než 0,4 s rychlejší kolo než Rosberg a dotáhl se na rozdíl 1,3 sekund. O kolo později to bylo dokonce ještě rychlejší kolo, které už Hamiltonovi umožnilo využít DRS. Hamilton na šanci dlouho nečekal, Rosberg opět nedobrzdil v první zatáčce, projel ji a Hamilton toho využil.

O pár sekund později Alonso odstoupil z Velké ceny Itálie. Alonso byl posledním jezdcem, který bodoval ve všech závodech. Je to navíc teprve podruhé v jeho kariéře u Ferrari, kdy ho ze závodu odstavila technická závada (předtím v GP Malajsie 2010).

Hamilton začal Rosbergovi ihned ujíždět. V kole 34/53 se před Räikkönena dostal Daniel Ricciardo. Ferrari tak doma zažívá nejhorší letošní závod. Magnussen se dostal na stůl stewardům, kteří měli podezření, že v první šikaně vytlačil Bottase. Magnussen dostal nakonec penalizaci 5 sekund.

Třetí Felipe Massa ztrácel po 38 kolech na Rosberga 15,5 sekund. Vettel pak na Massu dalších 18 sekund. Za Vettelem byly ale rozestupy až po 9. Ricciarda velmi malé.

Dobrý souboj předvedli bývalí týmoví kolegové Pérez a Button. Brita ale nakonec předjel po 40. kolech Ricciardo. Australan nakonec dostal i Péreze. Souboj Button x Pérez mohl pokračovat.

Ricciardo byl na tvrdé směsi pořádně při chuti a dostal se až za Vettela, kterého rychle dojel a nakonec i předjel. Ricciardo měl rychlost, jako kdyby snad měl pod kapotou motor Mercedes.

Gutiérrez si v závěru prořízl pneumatiku při souboji s Grosjeanem. Daniil Kvjat pak prolétl první zatáčkou.

Lewis Hamilton nakonec bez chyb a problémů vyhrál Velkou cenu Itálie. Domácí fanoušky potěšil alespoň bývalý pilot Ferrari Massa, který dojel třetí.