GP Itálie: Co se neslo éterem během závodu

Podívejte se na přepis rádiové komunikace z nedělního klání v Monze. Kromě kondice svých pneumatik musela řada jezdců tentokrát řešit také nejrůznější technické problémy.
GP Itálie: Co se neslo éterem během závodu

Velká cena Itálie bývá zpravidla nejrychleji odjetým závodem z celé sezony. Letošní rok nebyl výjimkou, ale i tak si zde piloti našli spoustu času na prodiskutování rozličných témat skrze týmovou frekvenci. Tedy vlastně jak kdo. Takový Lewis Hamilton si musel po celou dobu závodu připadat jako zcela oněmělý, neboť krátce po startu jeho rádio doznalo poškození. Z celého přepisu, který publikoval fanouškovský blog F1fanatic, jsme pro vás opět vybrali to nejlepší.

Velká cena Itálie – přepis rádiové komunikace

Kolo Kdo  Komu Obsah sdělení
SR Kimi Räikkönen Mark           Slade Je normální, že se můj volant hodně… Světla jsou hodně ztlumený. Nevidím, co mi ukazuje palubka. 
SR Peter Bonnington Lewis   Hamilton

Situace: Počasí vypadá spíš nestále, je ale velmi těžký říct, kam dorazí déšť, pokud vůbec dorazí. Podle předpovědi to bude převážně suchej závod. Vidíme jen 15, 20 minut dopředu, co se týče toho, odkud očekáváme příchod deště.  Dosud vidíme suchý okno. Co se týče plánu, prodiskutovali jsme to s Jamesem a Rossem, a pořád si myslíme, že tvrdý pneumatiky budou pro nás na startu ty nejlepší. Není to tak, že... Chápem, že nás to může v úvodních kolech znevýhodnit, ale pak nám to pozdějc v závodě zajistí zpátky výkonnost. Taky nám to dává víc flexibility udělat správný rozhodnutí, kdyby do toho promluvilo počasí.

SR Lewis Hamilton Peter Bonnington OK.
SR Peter Bonnington Lewis Hamilton Tím mám na mysli, že budeš mít víc příležitostí, jak tyhle pneumatiky zahřát. Máš před sebou zaváděcí kolo, kde na nich můžeš opravdu zapracovat, Jock tě tím provede. Jsem si jistej, že přilnavost bude daleko lepší. 
SR Peter Bonnington Lewis Hamilton Nějakej nedostatek přilnavosti? Bylo to převážně vepředu, nebo vzadu? 
SR Lewis Hamilton Peter Bonnington Celkovej nedostatek přilnavosti. Řekl bych, že co se týče vyvážení, je tu nedotáčivost a je tu přetáčivost. Auto se chová, jako by možná bylo minus půl, takže je to celkem neutrální. Takže je to v tuhle chvíli dobrý. S autem jsem spokojenej. 
SR Peter Bonnington Lewis Hamilton Potvrzuju. Kdyby byly přední pneumatiky studený a po pár kolech se zahřály a začalo to bejt o něco přetáčivější, pak jen zvyš diferenciál pro vysokorychlostní zatáčky na šestku. V nájezdech tak budeš mít větší podporu.  
SR Lewis Hamilton Peter Bonnington Potřebujeme tu dobře odstartovat, OK. 
SR Peter Bonnington Lewis Hamilton Jen abych to zopakoval, Lewisi. Pokud budeš moct, tak rozhodně v těch prvních sto metrech drž volant co nejrovnějc. Pokud se samozřejmě budeš muset bránit nebo uhnout, pak budeš muset, ale opravdu, opravdu se to snaž v úvodních fázích držet tak rovně, jak to jen půjde.
1 Paul di     Resta GianPiero Lambiase  (Pilot Force Indie v prvním kole kolidoval s Romainem Grosjeanem a závod pro něj skončil.) Omlouvám se, prostě jsem zablokoval přední kola. Ach.
1 GiamPiero Lambiase Paul di       Resta OK, Paule. Prosím zapalování P0, kámo. 
2 Juan Pablo Ramírez Giedo van   der Garde Posuň brzdový vyvážení dopředu.
2 Kimi Räikkönen Mark           Slade Přišel jsem o svoje přední křídlo. Slyšíte mě, nebo ne? Přišel jsem o svoje přední křídlo.
2 Mark         Slade Kimi Räikkönen Ano, Kimi, rozumíme. Do boxů v tomhle kole pro pneumatiky a přední křídlo.
2 Kimi Räikkönen Mark           Slade      McLaren mi úplně vjel do stopy. Tím mám na mysli, že jsem ztratil všechen přítlak, takže jsem nemohl zpomalit. 
2 Mark         Slade Kimi Räikkönen Ano, plně rozumím, Kimi. Uvidíme, co můžem dělat.
3 Kimi Räikkönen Mark           Slade (Mezitím Fin zajel ke svým mechanikům.) Jsme si jistý, že je to přední křídlo ve správným úhlu? Protože se to chová, jako bych měl vepředu moc velkej přítlak. 
3 Mark         Slade Kimi Räikkönen Mělo by to bejt stejný, Kimi. Nasadili jsme to samý. Podle dat to taky vypadá stejně. 
3 Kimi Räikkönen Mark           Slade OK. 
4 Nico    Rosberg Tony             Ross  Zadní křídlo hodně vibruje.
4 Tony           Ross Nico      Rosberg Potvrzuju. Čekej.
4 Tony         Ross Nico      Rosberg Ohledně toho zadního křídla si neděláme starosti. Myslíme si, že to je turbulence z jinejch aut. Jsme spokojený.
6 Mark         Slade Kimi Räikkönen Vyhejbej se prosím překrejvání plynu a bzrdy. 
6 Kimi Räikkönen Mark Slade Proč to?
6 Mark          Slade Kimi Räikkönen Spotřeba paliva je vysoká.
7 Tony           Ross Nico      Rosberg S mezerama jsme spokojený, jen se starej o pneumatiky, hlavně v tuhle chvíli. Ideálně pak na hlavní rovince vyboč doprava, abys zchladil vůz.
8 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Alonso je teď na P2.
9 Sebastian Vettel Guillaume Rocquelin  Zkontrolujte přední pravou.
9 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Rozuměl jsem, pravou přední monitorujeme celou dobu, víme přesně, jak na tom je. Víme, že to není dobrý. Abych to ale objasnil, pravá přední nám teď nedělá starosti. Měříme to.
10 Mark           Temple Sergio        Pérez Jak je na tom vyvážení? Nějaký známky degradace?
10 Sergio      Pérez Mark       Temple Ano, začínám pociťovat, že zadní trochu odcházej. Zadní pneumatiky začínaj odcházet.
10 Mark             Temple Sergio        Pérez V tuhle chvíli to vypadá, že je degradace z pohledu časů na kolo nízká. Pořád jedeme podle plánu A. 
12 Peter Bonnington Lewis Hamilton (Hamiltonovi se během závodu porouchala vysílačka, a tak jej jeho inženýr žádá, aby prostřednictvím tlačítka na volantu potvrdil, že na konci kola zajede ke svým mechanikům.) Do boxů, potvrzení pitstopu, pravá přední pomalu uchází, do boxů. 
13 Peter Bonnington Lewis Hamilton (Tým se ale žádné reakce ze strany Hamiltona nedočkal, a tak musel Bonnington zprávu zopakovat.) Do boxů, potvrzení pitstopu. Do boxů, potvrzení pitstopu.
13 Rob    Smedley Felipe       Massa Pro zatáčky jedna a čtyři posuň brzdový vyvážení dopředu. Brzdový vyvážení dopředu teď.
16 Jean-Eric Vergne Phil         Charles (Francouzského pilota zradila v šestnáctém kole technika, což znamenalo předčasný konec v závodě. Za jeho odstoupením ovšem nestály problémy s pohonnou jednotkou, jak se zprvu domníval, nýbrž porouchaná převodovka.) Motor odešel. 
16 Phil        Charles Jean-Eric Vergne OK, Jeve, rozuměl jsem. Smůla, Jeve, odváděl jsi opravdu dobrou práci.
17 Tony           Ross Nico      Rosberg Informace: Hülkenberg říká, že jeho zadní pneumatiky odcházej. 
17 Marco Matassa Daniel Ricciardo Vyvážení, Danieli?
17 Daniel Ricciardo Marco    Matassa Zadek je v nájezdech nervózní, je tu velká nedotáčivost.
18 Rob     Smedley Felipe       Massa Plán A vypadá OK. Webber je v prostředním sektoru vždycky pomalejší. Rychlejší je jen tam, kde má DRS.
19 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Zkus točivej moment pět, první dvě šikany.
20 Mark     Temple Sergio        Pérez Jak moc jseš zdržován Ricciardem?
20 Sergio      Pérez Mark      Temple Kolem půl vteřiny v každým kole.
20 Mark     Temple Sergio        Pérez OK, rozuměl jsem.
20 Marco Schupbach Nico Hülkenberg Zabij teď ty pneumatiky! Tlač na to jak ďábel!
22 Dave     Robson Jenson     Button Grosjean měl chabou zastávku, Checo zajede do boxů v tomhle kole. Musíme udělat ještě jedno (kolo) navíc. Teď musíme.
22 Dave     Robson Jenson    Button Oprava, do boxů pojedeme v tomhle kole.
24 Simon    Rennie Mark      Webber Räikkönen za tebou na odřenejch středních pneumatikách, ale je rychlej.
24 Fernando Alonso Andrea      Stella (Alonsova konverzace je opět v italštině.) Musíme zůstat v klidu a zajíždět nějaký zelený (časy).
24 Andrea    Stella Fernando Alonso Přesně, tlač na to! Tlač na to a zůstaň v klidu!
26 Andrea    Stella Fernando Alonso OK, musíme udržet Webbera pod kontrolou. Webber je za náma a musíme ho udržet pod kontrolou. Musíme na to zatlačit na 100%. 
26 Paul     Davison Jules       Bianchi Měl bys mít k dispozici další jedno kolo na čistým vzduchu, Julesi. Pojďme trochu zvýšit teplotu pneumatik, popřemejšlej o posunutí brzdovýho vyvážení o jednu otáčku dozadu. 
27 Tony           Ross Nico      Rosberg (Sdělení pro německého pilota bylo zašifrované.) Vypnout kouzlo prosím. 
27 Gary     Gannon Max         Chilton (Chiltonovi se dostane pochvaly za včasné uhnutí z cesty rychlejšímu vozu.) Perfektní práce při těch modrejch (vlajkách), to bylo perfektní.
28 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Tohle je víc, než potřebujem. Alonso je pořád na trati, bude mít čerstvějvší pneumatiky. Musíš svoje pneumatiky šetřit. OK, jen pro připomenutí, na těhlech pneumatikách musíš odjet 30 kol, což je o 7 víc než v předchozím stintu.
29 Nico Hülkenberg Marco Schupbach Myslíte si, že bude muset Kimi ještě jednou zastavit?
29 Marco Schupbach Nico Hülkenberg Musí, Nico, ale my se musíme pokusit ho předjet. On ještě jednou zastavit musí.
29 Andrea    Stella Fernando Alonso (Alonso dostává zprávy o svém náskoku na Webbera, opět v italštině.) 0,9 na cílový čáře. 
30 Mark         Slade Kimi Räikkönen Očekáváme další dvě kola, zkus přeskočit další auto.
30 Kimi Räikkönen Mark           Slade Jedeme pro střední pneumatiky?
30 Mark         Slade Kimi Räikkönen Ano, Kimi, jedeme pro střední.
30 Kimi Räikkönen Mark           Slade OK, na předním křídle o půl otáčky míň. 
30 Mark         Slade Kimi Räikkönen OK, půl otáčky dolů.
30 Tony           Ross Nico      Rosberg (Hamilton se v devětadvacátém kole dostal před Rosberga.) Lewis je rychlejší než auta před ním, můžeš ho využít k tomu, aby tě k nim přitáhnul.   
31 Mark         Slade Kimi Räikkönen Do boxů v tomhle kole.
32 Tim        Whight Charles           Pic Tvoje poslední kolo bylo lepší, ale pořád na Gieda ztrácíš čas v zatáčce šest. Obětuj nájezd do zatáčky šest, abys měl lepší prostředek a výjezd. 
33 Francesco Nenci Esteban Gutiérrez Myslíme si, že skrz Ascari můžeš jet rychlejc. 
34 Andrew Murdoch Pastor Maldonado Dávej bacha na prokluzování kol na výjezdu ze zatáčky jedna a na výjezdu ze zatáčky čtyři.
34 Nico Hülkenberg Marco Schupbach Musím na to tlačit jak ďábel, abych se ho (Hamiltona) udržel. Mám se ho snažit udržet nebo ušetřit pneumatiky? 
34 Marco Schupbach Nico Hülkenberg Nico, musíš porazit chlápka za tebou, Rosberga. Chlápek před tebou bude v každým případě stavět znova. 
34 Mark         Slade Kimi Räikkönen Spotřeba paliva je pořád vysoká, takže směs jedna prosím. 
35 Sebastian Vettel Guillaume Rocquelin  Pneumatiky ve fázi jedna.
35 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Rozuměl jsem. 
37 Mark     Temple Sergio        Pérez Levou přední brzdu musíme udržet chladnou. Pokud ji můžeš na rovinkách zchladit, bylo by to dobrý. 
38 Mark         Slade Kimi Räikkönen Očekáváme, že Hamilton velmi brzo zastaví. (Na trať) by měl vyjet dvě vteřiny za tebou.
40 Jenson  Button Dave       Robson Pořád přemejšlíme o plánu A?
40 Dave     Robson Jenson    Button Ano, Jensone, plán A. Lidi jezděj na těhlech pneumatikách 25 až 27 kol, takže žádnej problém. 
41 Simon   Rennie Mark     Webber (Red Bull indentifikoval na Webberově voze závadu.) Máme problém: musíme zkrátit řazení u nížších (převodových) stupňů, výjezd ze začátky dvě.  
42 Jenson  Button Dave       Robson Hodně velký vibrace.
42 Dave     Robson Jenson     Button OK, Jensone, rozuměl jsem.
43 Simon   Rennie Mark     Webber Řazení musíme zkrátit (při přechodu) z dvojky na trojku, výjezd ze zatáčky dvě.
44 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel (A obodobné instrukce jako Webber dostává také druhý pilot Red Bullu. Při přeřazování na pátý a šestý převodový stupeň nesmí Vettel vytáčet otáčky svého motoru na maximum.) Krátký řazení na pětku a na šestku jen do červenejch světel. 
45 Ayao     Komatsu Romain Ggosjean Směs tři, dobrá práce.
46 Simon   Rennie Mark      Webber (Australanovi dělá potíže držet se instrukcí.) Vím, že bojujeme (o pozice), ale musíme zkrátit řazení z dvojky na trojku. Abys dokončil závod, musíš zkrátit řazení z dvojky na trojku.
47 Rob    Smedley Felipe       Massa Hülkenberg 4,2 vteřiny za náma, rychlost podobná, takže od něho žádnej problém nehrozí.
48 Mark         Slade Kimi Räikkönen Nepoužívej předjížděcí tlačítko na výjezdu z Parabolicy. Ničíme baterii.
49 Gary     Gannon Max         Chilton Myslíme si, že podřazuješ moc brzo.
53 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Poslední kolo, jen to přivez domů. Máme dost problémů, takže to jen přivez domů, OK? Poklidný poslední kolo. 
VK Sebastian Vettel Guillaume Rocquelin  Woohoo! Ano! Velmi, velmi dobře, kluci. Velmi dobře. Skvělej závod. Omlouvám se za to zablokování (předních pneumatik) v první zatáčce, první stint byl kvůli tomu trochu zrádnej. Děkuju vám. 
VK Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Dobrá práce, kámo. Velmi uhlazanej víkend. Pěkná práce. Výsledek závodu: ty, Alonso, Mark, Massa a Hülkenberg. Užij si to, kámo, tohle se nestává příliš často. Promiň, tobě se to vlastně stává často! Moje chyba.
VK Christian Horner Sebastian Vettel (Šéf Red Bullu oznamuje jméno zástupce stáje, který půjde s Vettelem na pódium převzít cenu za vítězství.) Velký A, Adrian. Chystali jsme tam nahoru poslat Hoffa (Davida Hasslehoffa), ale není součástí týmu. 
VK Sebastian Vettel Christian Horner Pošlete Hoffa! Dostantě na pódium Brittu (Britta Roeske, Vettelova PR asistentka)! Já nepůjdu. 
VK  Christian Horner Sebastian Vettel OK, žádnej problém... Adrian jde.
VK Christian Horner Sebastian Vettel Tohle je pro tým vítězství číslo 40, Sebe. 32. pro tebe. To tě posouvá před pana Mansella. Jo, fantastický. Dneska to byla od kluků dobrá zastávka. Nejrychlejší zastávka dne a skvělej týmovej výkon. Velmi dobře. Jsem na tebe opravdu pyšnej.
VK Andrea    Stella Fernando Alonso Nemůžeme dělat nic víc než bojovat jako lvi. A to jsme dnes a po celej víkend dělali.
VK Simon    Rennie Mark     Webber Zastav auto prosím. Zpomal, podřaď na jedničku, pak neutrál prosím. Pokud můžeš, zastav na výjezdu z boxů. Dneska dobrá práce, kámo.
VK Christian Horner Mark      Webber Velmi dobrá jízda, Marku. Po tom problému s převodovkou, kterej jsme měli, sis tam vedl opravdu dobře, díky.
VK Peter Bonnington Lewis Hamilton Jen tak pro srandu: Lewisi, zkouška rádia ve vítězným kole. 


Další článek: Massa: Alonso je ještě lepší než Schumacher

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.