GP Indie: Co se neslo éterem během závodu

Podívejte se na přepis rádiové komunikace z nedělního klání v Indii. Kromě Sebastiana Vettela a Red Bullu v něm kvůli drobné slovní přestřelce poněkud nechtěně vyvolali pozdvižení také Kimi Räikkönen s Lotusem.
GP Indie: Co se neslo éterem během závodu

Velká cena Abú Zabí je sice v plném proudu a do startu závodu zbývá již jen několik málo hodin, nic z toho však nebrání tomu, abychom se ještě jednou nemohli na chvíli vrátit zpět do Indie a připomenout si, o čem že si to piloti se svými týmovými inženýry povídali během nedělního odpoledne na tamním okruhu Buddh.

Z přepisu, který publikoval fanouškovský web F1fanatic, jsme pro vás opět vybrali to nejlepší.

Velká cena Indie - Přepis rádiové komunikace 

Kolo Kdo  Komu Obsah sdělení
SR Ayao   Kumatsu Romain Grosjean (Zpráva byla podána během instalačních kol.) Teď už pojedeš na startovní rošt a s KERSem zůstaň tam, kde seš.
SR Romain Grosjean Ayao   Kumatsu OK, jedu na rošt. Zkouška rádia.
SR Ayao   Kumatsu Romain Grosjean Jo, rádio je dobrý.
SR Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Až tě dáme na zem a motor poběží, potřebujem, abys tentokrát udělal dva záběry (spojky) a potom KERS cyklus sedm-osm-sedm.
SR Mark         Slade Kimi Räikkönen Jako obvykle je tady rádio hodně slabý. Takže seženu Juliana, aby potvrdil zpětnou vazbu. Můžeme ale prosím přepnout spojku na sedmičku a multimapu na jedničku? Na startu (zaváděcího kola) bysme rádi využili 50% KERSu, ve zbytku kola pak už nic, takže pro start závodu bys měl mít 50%. A budeme muset zapnout omezovač rychlosti v boxech.
SR Lewis Hamilton ??? Jaký brzdění motorem jsem použil minule? Můžete potvrdit točivej moment dva?
SR ??? Lewis Hamilton Potvrzuju, Lewisi. To je brzdění motorem, který jsi použil minule. 
ZK Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Až budeš moct, tak synchronizace převodovky. Potřebujem to zesynchronizovat na stupni sedm. A 20% KERSu. 
ZK Simon     Rennie Mark     Webber KERS osm, bzdový vyvážení jeden klik dopředu. Tohle je červenej start. Pamatuj, že na to pípnutí musíš zareagovat rychle, na dvojce použij KERS. Konzistentní procedura, udělej svoji normální proceduru.
1 Kimi Räikkönen Mark         Slade Můžete zkontrolovat, jestli je moje pneumatika OK? Dostal jsem zásah od Webbera.
1 Mark         Slade Kimi Räikkönen V tuhle chvíli vypadá OK, Kimi.
2 Giedo van     der Garde Juan Pablo Ramírez (Na startu závodu došlo k několika kolizím. Do jedné z nich spolu byli zapleteni dva staří známí.) Moje zavěšení je zlomený. Znova Chilton, znova Chilton. Jakej to idiot!
4 Peter Bonnington Lewis Hamilton Všechny pneumatiky jsou horký, zvlášť pak ty zadní. Mohlo by pomoct, kdybychom o kousek posunuli brzdový vyvážení dopředu. 
6 Fernando Alonso Andrea     Stella (Alonso se na startu závodu dostal do kontaktu s Webberem, jak se ale později ukázalo, vzájemná kolize měla větší dopady, než se původně zdálo.) Myslím, že na autě je toho poškozenýho víc. V pravejch zatáčkách je řízení hodně těžký.
6 Andrea       Stella Fernando Alonso OK, podíváme se na to.
6 Gary       Gannon Max       Chilton (A špatně se jezdilo také Chiltonovi.) Vidíme ten problém a vidíme, že se to zhoršuje. Je to na tobě, jestli se s tím dokážeš vypořádat. Brzdovej pedál je dlouhej, budeme to dál monitorovat. Je to na tobě. Pokud si myslíš, že s tím nemůžeš jet…
6 Max       Chilton Gary       Gannon Jen posunu brzdový vyvážení dozadu. 
6 Gary       Gannon Max       Chilton Rozuměl jsem.
6 Andrea       Stella Fernando Alonso OK, určitě jsme se taky dotkli kolem, takže se možná bude chovat divně. V tuhle chvíli ale auto vypadá OK, takže uvidíme, co s tím můžeme udělat.  
8 Tony           Ross Nico       Rosberg Točivej moment dva, diferenciál pro nájezdy (do zatáček) pět. Vyjel jsi (na trať) před Hülkenbergem, kterej v boxech vyměnil měkký za střední. Auta před tebou jezděj na použitejch středních pneumatikách. Budeš je muset předjet, ale sleduj ty teploty. 
10 Ayao   Kumatsu Romain Grosjean Chceš ještě nějakou změnu na klapce (předního křídla) kromě toho, co už jsme prodiskutovali na startovním roštu?
10 Romain Grosjean Ayao   Kumatsu Ne.
11 Mark       Temple Sergio       Pérez Tohle tempo a práce s pneumatikama jsou opravdu dobrý, pojďme to udržet.
11 Simon     Rennie Mark     Webber Brzdový vyvážení jeden klik dopředu.
12 Ayao     Kumatsu Romain Grosjean (Grosjean dostává informace ohledně své zastávky v boxech.) Podle plánu půjdeme o půl otáčky (na předním křídle) dolů. Spojka sedm.
14 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Mezi tebou a Markem je jen jedno auto, minus šest (vteřin) na Péreze, minus třináct na Webbera.
15 Fernando Alonso Andrea     Stella (V italštině.) Kdo ze skupiny lídrů před náma ještě nestavěl.
15 Andrea       Stella Fernando Alonso Webber s Pérezem vedou, seš nejrychlejším na trati, dám ti aktuální informace. 
17 GianPiero Lambiase Paul di     Resta Sutilovo poslední kolo 32.0. To jsou tři desetiny v sektoru jedna. Je to nájezd / výjezd ze zatáčky jedna a apexová rychlost v zatáčce tři. 
18 Mark       Temple Sergio         Pérez Vůz za náma je Vettel. Nezávodíme s ním, takže s ním nechceme ztrácet žádnej čas. Starej se dál o svoje prenumatiky a jeď v takovým tempu, v jakým jezdíš. Odvádíš opravdu dobrou práci.
20 Tim         Wright  Charles       Pic Modrý vlajky. Alonso s Gutiérrezem.
21 Tony         Ross Nico       Rosberg Myslíme si, že tyhle pneumatiky jsou trochu opotřebovaný. Taky si myslíme, že Massa je pomalej. Pérez je o půl vteřiny rychlejší než Massa, takže pokud můžeš předjet Massu, udělej tak, ale neznič pneumatiky.
21 Mark       Webber Simon   Rennie Jak si vedem, kámo?
21 Simon   Rennie Mark     Webber (Odpověď je zašifrovaná.) Motor 24.
22 Kimi Räikkönen Mark         Slade Během zastávky jednu otáčku nahoru na předním křídle.
22 Mark         Slade Kimi Räikkönen Potvrzuju, jednu otáčku nahoru na předním křídle.
25 Nico Hülkenberg Marco Schupbach Na tý rovince to nebyla výhoda. Vytlačoval mě ven.
25 Brad         Joyce Adrian       Sutil

Jak je na tom auto, Adriane?

 

25 Adrian         Sutil Brad         Joyce

Jo, chová se dobře. Pneumatiky držej velmi dobře.

 

26 Rob       Smedley Felipe     Massa Safety car okno je otevřený. V tom kole ses vzdálil o dvě desetiny.
29 Romain Grosjean Ayao     Kumatsu (Grosjean si postěžoval na Gutiérrezovo počínání při bránění své pozice. Sportovní komisaři však na tom nakonec neviděli nic špatného.) To není spravedlivý, no tak, (zkomoleno).
29 Ayao     Kumatsu Romain Grosjean OK, teď o tom mluvíme.
29 Simon     Rennie Mark     Webber Brzdový vyvážení dva kliky dozadu. Bravo, bravo.
30 Felipe     Massa Rob     Smedley (Zkomoleno) něco je vepředu.
30 Rob       Smedley Felipe     Massa Ano, OK, rozuměl jsem. Rosberg už by měl bejt před tebou, myslím. Bude zbejvat ještě 31 kol do konce, pokud v tomhle kole zastavíš. Je to na tobě. Jak se teď daří pneumatikám? Pořád se chovaj dobře? Je tu šance, že bys to moch zvládnout do konce?
30 Felipe     Massa Rob     Smedley Jo, můžu jet rychlejc. 
30 Rob     Smedley Felipe     Massa Jedinou šanci, kterou teď máme, jak se dostat před Rosberga, je předjet Sutila a pak jet rychlejc.
31 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Do boxů, mapa točivýho momentu jedna a do boxů.
32 Ayao     Kumatsu Romain Grosjean Jak Massa, tak Hamilton pojedou až do konce, takže s nima teď závodíš. 
32 GianPiero Lambiase Paul di     Resta (Na skotského závodníka čeká opravdová výzva.) Budeš závodit s Bottasem. Použij předjížděcí mód, pokud budeš potřebovat. Pomalá zastávka pro Bottase. Závodíš s ním. OK, máme ho. Teď kvalifikační kola až do konce závodu, Paule.
34 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Sebastiane, ty pneumatiky budeš potřebovat během celýho stintu, nejen teď.
35 Peter Bonnington Lewis Hamilton Ricciardo před náma na měkkejch pneumatikách, musí udělat ještě jednu zastávku.
36 Phil       Charles Jean-Eric Vergne Daniel brzdí do zatáčky pět dřív a do zatáčky si přenáší víc rychlosti. Musíme bejt rychlejší, Jeve. V tuhle chvíli nejsme dost rychlí, musíme nabrat rychlost.
38 Tim         Wright  Charles       Pic Právě zkoumáme závažnej problém na voze, takže odstupujem.
38 Romain Grosjean Ayao   Kumatsu (Předcházející části komunikace, která nebyla zveřejněna, Grosjean nerozuměl.) Zopakuj to.
38 Ayao   Kumatsu Romain Grosjean Žádnej KERS na výjezdu ze zatáčky čtyři.
38 Romain Grosjean Ayao   Kumatsu OK.
40 Mark     Webber Simon     Rennie (Australanův závod dospěl k předčasnému konci.) Co se stalo?
40 Simon     Rennie Mark     Webber Ztrácíme synchronizaci převodovky. Ztratili jsme synchronizaci převodovky.
40 Simon     Rennie Mark     Webber Musíme zastavit auto. Je mi to velmi líto, musíme zastavit auto, kámo.
40 Mark     Webber Simon     Rennie Řekls zastavit auto?
40 Simon     Rennie Mark     Webber Správně, zastav auto, prosím. Zastav auto. Odstav ho na bezpečným místě. 
40 Simon   Rennie Mark   Webber Je to alternátor, kámo.
41 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Sebastiane, Markovi selhalo auto. Mark zastavil na trati.
41 Sebastian Vettel Guallaume Rocquelin Jsem si toho vědom. 
44 Tony         Ross Nico     Rosberg Zkus používat druhej stupeň v zatáčce tři, myslíme si, že to pomůže trakci a sníží teplotu pneumatik.
44 GianPiero Lambiase Paul di     Resta (Sutil se po své zastávce v boxech vrátil na trať těsně před týmovým kolegou. Na to se Force India rozhodla zareagovat.) Použij předjížděcí tlačítko. Dáme Adrianovi zprávu.
44 Rob     Smedley Felipe     Massa Zatímco je ticho, tak ti řeknu, že na konci tohohle okruhu zbejvá 16 kol do cíle. 
48 Tony         Ross Nico     Rosberg Zbejvá 14 kol (ve skutečnosti 12). Ztráta na Kimiho 6,1. Tys byl o 0,7 vteřiny na kolo rychlejší, takže ho na konci závodu dostihneš.
51 Rob     Smedley Felipe     Massa Budu k tobě mluvit v zatáčkách, protože na rovinkách to (motor) hrozně řve. Jsi na pátý pozici, Kimi je na druhý pozici, zastavil, když jsme do boxů poprvý zajeli my. Jezdí časy 30,0, takže je kolem půl vteřiny pomalejší. Taky mu bylo řečeno, aby šetřil palivo. Myslím si, že se pravděpodobně pokusí dojet až do konce jako Grosjean. Dobíjení KERSu jeden klik nahoru. 
52 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel (Vettel byl požádán o poněkud netradiční věc.) Přestaň prosím používat lahev s pitím. Provoz vepředu - Vergne a před ním Bianchi. 
55 Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel (Následně mu bylo nařízeno, aby se vyvaroval svého 'zlozvyku' zajíždět nejrychlejší kola závodu.) Některý auta nazuly měkký. Ani na to nemysli! Už tak máme dost problémů, OK? 
55 Peter Bonnington Lewis Hamilton Zbejvá nám šest kol. Teploty jsou pořád dobrý.
57 Romain Grosjean Ayao     Kumatsu (Grosjean se po skvělé stíhací jízdě dostal až za svého týmového kolegu, jenž se trápil na velmi opotřebovaných pneumatikách. Ten ještě několik málo kol před koncem závodu jezdil na slibné třetí příčce. Při vzájemném souboji mezi piloty Lotusu pak došlo málem ke kontaktu.) No tak, kluci! 
57 Ayao     Kumatsu Romain Grosjean OK, řekneme to Kimimu.
58 Alan     Permane Kimi Räikkönen (Finovo počínání se vedení Lotusu vůbec nelíbilo. Část zprávy byla cenzurována FOM.) Kimi, uhni z tý z******* cesty. 
58 Kimi Räikkönen Alan     Permane (I část této zprávy se FOM rozhodla cenzurovat.) Neřvi, k****. Až dostanu šanci, ale ne veprostřed rychlý zatáčky.  
59 Ayao     Kumatsu Romain Grosjean (Grosjeanova převodovka začala vykazovat jisté problémy.) Odvádíš vynikající práci. Musíš zkrátit řazení, jak jen můžeš. 
59 Ayao     Kumatsu Romain Grosjean Zkrať řazení všude, potřebujem velmi krátký řazení. 
VK Christian Horner Sebastian Vettel (Mezitím Vettel projel pod šachovnicovým praporkem a zajistil sobě a svému týmu čtvrtý titul mistra světa v řadě.) Dokázals to, a to stylově! Fantastický, seš čtyrnásobnej světovej šampión. Brilantní, brilantní jízda, přidáváš se k velikánům. Výborně.
VK Sebastian Vettel Guallaume Rocquelin Neuvěřitelný, kluci. Dokázali jsme to! Ano! Ano!
VK Guillaume Rocquelin Sebastian Vettel Dobrá práce, kámo. Dobrá práce.
VK Ayao     Kumatsu Romain Grosjean No neke! Výborně, pěkná práce, fantastický! Zastav vůz, zastav vůz! Pozice tři. Úžasný, výborně!
VK Romain Grosjean Ayao     Kumatsu Vau, vau! No neke! To je dobrý, chlape. Díky, kluci. Vůz dneska byl fantastickej. Pojďme! Bez toho mizernýho Gutiérreze to všechno mohlo bejt lehký. Pojďme! Dobrá práce.
VK Ayao     Kumatsu Romain Grosjean Úžasný, kámo, výborně. Měli jsme velkej strach o motor, ale tys udělal všechno správně. Fantastický, kámo.
VK GianPiero Lambiase Paul di     Resta Můžeš prosím zhasnout motor? Na pravý straně na konci boxový uličky. Odstav to a vypni motor. Je to skvělej týmovej výsledek, Sauber neskóroval.
VK Paul di     Resta GianPiero Lambiase Vypnout to?
VK GianPiero Lambiase Paul di     Resta Ano, prosím, vypni motor. Osmá a devátá pozice.
VK Paul di     Resta GianPiero Lambiase Mám zastavit?
VK  GianPiero Lambiase Paul di     Resta Ano, prosím, Paule. Vypni motor. Zastav a vypni motor.
VK Paul di     Resta GianPiero Lambiase Motor vypnut. 

Legenda: SR - startovní rošt

                 ZK - zaváděcí kolo

                 VK - vítězné kolo             

Další článek: Daniil Kvjat se blýskl titulem v sérii GP3