GP Brazílie: Rosberg ustál souboj nervů, vítězí a snižuje náskok Hamiltona

Velkou cenu Brazílie vyhrál Nico Rosberg, který jen těsně porazil Lewise Hamiltona. Třetí pozici i přes penalizaci uhájil Felipe Massa.

Pátek a sobotu vládl v Interlagosu Nico Rosberg, který byl nejrychlejší nejen ve všech trénincích ale také ve všech částech kvalifikace a získal desátou pole position v sezóně. Z druhého místa odstartoval do závodu Lewis Hamilton. K radosti domácích se na třetí místo na startu postavil Felipe Massa, který v kvalifikaci porazil týmového kolegu Valtteriho Bottase. Adrian Sutil kvůli problémům startoval z boxů.

Cool index: 3 z 5

• Rosberg vyhrál a snížil ztrátu na Hamiltona na 17 bodů.
  • Hamiltonovi stačí v Abú Dhabí dojet na druhém místě (rozdíl mezi 1. a 2. místem bude 14 bodů)

První pětka odstartovala bez problémů a bez změny pořadí. Rosberg si pohlídal první místo. Sebastian Vettel se dostal na chvíli mimo trať ve čtvrté zatáčce a propadl se za Kevina Magnussena i Fernanda Alonsa.

Pirelli před startem avizovalo, že se pojede na dvě až tři zastávky s tím, že ty první zastávka by mohly nastat velmi brzo. Bottas si už ve třetím kole stěžoval na velké opotřebení zadních pneumatik. Jezdcům to navíc po celý víkend na čerstvém asfaltu pořádně klouzalo.

K prvním zastávkám zamířili někteří jezdci po pěti, šesti kolech. Mezi prvními byli Massa, Buton, Bottas a Vettel. Massa měl ale v boxech pořádně naspěch a dostal za překročení rychlosti v pit lane penalizaci 5 sekund.

V osmém kole zajel do boxů i Rosberg. Hamilton ho následoval o kolo později. Brit vyjel z boxů jen těsně před Rosberga, který se zdržel v provozu.

Jako na koridě si musel připadat Alonso, který měl za sebou dva rudé býky. Vettel a Ricciardo byli těsně za ním.

Jezdci Mercedesu se museli prodírat polem přes jezdce, kteří jeli jinou strategii. Rosberg odvedl lepší práci, čímž poodjel Hamiltonovi o více než 2 sekundy.

Ve 25. kole začala série druhých zastávek. Jako první k mechanikům zamířil Vettel, kterého o kolo později následoval Massa a o další kolo Rosberg. Ten krátce předtím probrzdil. Zatímco mechanici Rosbergovi měnili gumy, Hamilton zajel nejrychlejší kolo závodu.

Massa zůstal u mechaniků kvůli penalizaci o pět sekund déle, Bottas se zdržel také dlouho, ale v jeho případě to bylo kvůli úpravě bezpečnostních pásů.

Hamilton zůstal na trati o něco déle než Rosberg, ale dost tvrdě za to zaplatil, když se dostal do hodin ve čtvrté zatáčce. Na Rosberga ztratil asi sedm sekund.

Sergio Pérez byl v boxech stejně jako Massa o něco rychlejší a i on dostal od stewardů pozdrav v podobě pětisekundové penalizace.

Räikkönen zajel do boxů k druhé zastávce až ve 36. kole. Mechanikům ale jeho vůz spadl ještě předtím, než bylo nasazeno pravé přední kolo.

Ve 40. kole odstoupil ze závodu kvůli problémům s brzdami Daniel Ricciardo.

Hamilton začal postupně stahovat Rosberga. Němec mu v tom pomohl dalším masivním probrzděním.

Alonso se ve 45. kole dostal před Magnussena.

Kolem 49. kola začaly série třetích zastávek. Rosberg si dojel pro čerstvé pneumatiky v 50. kole. Hamilton na něj v té době ztrácel už jen necelé dvě sekundy.

O kolo později ho dle očekávání následoval Hamilton. Rosberg se sice udržel na prvním místě, ale jeho náskok se snížil.

Massovi už zřejmě došla trpělivost se zastávkami u Williamsu, a proto si pro nové obutí dojel k mechanikům McLarenu. Ti pro něj ale nic připraveného neměli, takže Massa pokračoval dál.

Mezi Rosbergem a Hamiltonem to bylo velmi těsné. Hamilton byl navíc po mnoho kol v DRS zóně.

Grosjean v 66. kole odstavil svůj lotus. Ve stejné době sváděli souboj Räikkönen a Alonso. Fin jel v té době na podstatně starších pneumatikách, ale prestižní souboj nechtěl jen tak vzdát. Alonso se nakonec před svého týmového kolegu dostal na cílové rovince v 68. kole.

Rosberg si nakonec první místo udržel a snížil náskok Hamiltona v šampionátu. Na třetím místě dojel Felipe Massa.

Další článek: Češi oživili původní stříbrné šípy

18:05 | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
17:44 | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
17:07 | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.
11:50 | Pirelli bude sponzorem závodu v Imole. Celý název závodu tak bude: Formula 1 Pirelli Gran Premio del Made in Italy e dell’Emilia Romagna