Očekávané strategie Foto: Pirelli

10
Fotogalerie

Velká nehoda a pak už žádné drama. Velkou cenu Belgie vyhrál Hamilton

Velkou cenu Belgie vyhrál Lewis Hamilton před Bottasem a Verstappenem. V závodě došlo k velké kolizi mezi Giovinazzim a Russellem.

Kvalifikaci na Velkou cenu Belgie vyhrál pohodlně Lewis Hamilton. Na druhém místě skončil Bottas, který jen těsně porazil Verstappena. Vedle jezdce Red Bullu stál ve druhé řadě Ricciardo. Třetí řada patřila jejich týmovým kolegům – Albonovi a Oconovi. Ve čtvrté měl stát na sedmém místě Carlos Sainz, ale v nájezdu na startovní rošt se u něj objevil problém s výfukem, takže do závodu nakonec vůbec neodstartoval.

Ferrari se ve Spa po celý víkend nedařilo. Leclerc odstartoval ze 13. místa, Vettel ze 14.

Závod

Po startu se na prvních pozicích pořadí neměnilo. Daniel Ricciardo se sice na konci rovinky Kemmel pokoušel dostat před Verstappena, ale ten si pozici uhájil.

Dobrý start měl Ocon, který se dostal před Albona. Pěkně odstartoval také Charles Leclerc, který se dostal na deváté a později i na osmé místo. Je možné, že mu v tom pomohly měkké pneumatiky, na kterých jako jediný mimo první desítku odstatoval.

Ferrari na bodech, to byla ve Spa ale jen krátká epizoda. Už po třech kolech Leclerca překonal Gasly a následně i Pérez a Norris.

V 11. kole se na trati roztočil Antonio Giovinazzi, který boural do zdi. Z jeho vozu odlétlo kolo, které trefil George Russell. Na trať tak musel safety car, čehož většina jezdců využila k zastávce v boxech.

Na trati zůstali jen Gasly, který startoval na tvrdých pneumatikách, a Pérez. Oba stavěli až později a po velkou část závodu tak předváděli největší show na trati, i když to byla předjetí s využitím DRS. Svedli také souboj mezi sebou, ze kterého vyšel lépe jezdec AlphaTauri.

Zastávka v boxech nevyšla Leclercovi, který se u mechaniků zdržel a propadl se za Vettela i Räikkönena. Ocon pak v boxech přišel o pozici ve prospěch Albona.

Před Vettela se později dostal i Räikkönen. Ferrari ve Spa bojovalo právě jen s Alfou Romeo a Haasem.

Leclerc později svedl souboj s Vettelem v Les Combes, při kterém došlo k drobnému kontaktu.

Leclerc, Magnussen a Latifi stavěli u mechaniků i podruhé. U Leclerca byla druhá zastávka opět delší, tým mu preventivně upravil pneumatický tlak na jeho motoru.

Konec závodu byl ve znamení pokusů Estebana Ocona dostat se před Albona. Do souboje chtěl promluvit také Lando Norris, který se na oba dotáhl. Oconovi nakonec vyšel až pokus v posledním kole. V něm také zajel jeho týmový kolega Daniel Ricciardo nejrychlejší kolo, a tak Renault odjíždí ze Spa se slušnou porci bodů.

Velkou cenu Belgie vyhrál s pohodlným náskokem Lewis Hamilton před Bottasem a Verstappenem.

Průběh

Cíl: Ricciardo ještě zajel nejrychlejší kolo závodu. Vyhrává Hamilton.

44/44: Ho ho... Oconovi se to v posledním kole povedlo a je před Albonem.

43/44: Gasly se dostal před Strolla.

43/44: Do souboje mezi Albonem a Oconem se zapojil také Norris.

40/44: Gasly před Pérezem.

39/44: Ocon dojel Albona.

38/44: Hamilton si zkrátilt trať v poslední zatáčce.

37/44: Pérez a Gasly postupují vpřed.

36/44: Verstappen si stěžuje na vibrace...

33/44: Na čele to na souboje nevypadá. Mezi jezdci je rozdíl 4 až 5 sekund.

33/44: Pérez předjel Vettela i Icemana a je na bodech.

32/44: Ferrari uvedlo, že během zastávky preventivně zvýšilo pneumatický tlak u Leclercova motoru.

31/44: V boxech byl Latifi.

31/44: Leclerc zatím jediný, který stavěl dvakrát.

30/44: Pérez objel Vettela.

27/44: Leclerc nejrychlejší kolo. Sice je poslední, ale...

27/44: Ocon také před Gaslym. Ten míří do boxů...

25/44: Leclerc v boxech... opět to bylo trochu delší. Na voze se ale pracovalo.

25/44: Hm, tak už ne... 1,4 s

25/44: Hamilton zrychluje, ale Bottas je jen sekundu před Verstappenem.

24/44: Albon se dostal před Gaslyho.

20/44: Ricciardo předjíždí Gaslyho. Před sebou má 12 sekund prostoru. Jinak jsou rozestupy poměrně malé.

19/44: Leclerc útočí na Vettela a byl tam kontakt....

19/44: Pérez v boxech

18/44: Před Pérezem i Albon. Mexičan stále nestavěl.

17/44: Räikkönen se dostává před Vettela, Ricciardo před Pérezem.

16/44: Hamiton zajel nejrychlejší kolo, ale stěžuje si na výkon.

16/44: žádné změny pořadí na čele..

15/44: restart...

13/44: Albon přezul na střední, ostatní na tvrdé.

12/44: Gasly a Pérez nebyli v boxech. Albon se v boxech dostal před Ocona.

17. Lat

12/44: Giovinazzi se roztočil, boural a Russell trefil jeho kolo....

12/44: do boxů jede špička. Na trati je v místě nehody hodně úlomků.

11/44: Jezdci jsou ok.

11/44: část jezdců zajíždí do boxů. U Leclerca trvala zastávka dlouho.

11/44: Safety car, Giovinazzi a Russell bourají a to dost.

9/44: Aktuálně je to asi nejzajímavější mezi Strollem a Gaslym.

19. Lat

7/44: A dokonce už i Kvjat před Leclercem. Monačan je před Vettelem.

7/44: Norris před Leclercem.

5/44: Bottas asi 1,3 s za Hamiltonem. Verstappen na Bottase ztrácí přes 2 sekundy.

5/44: Leclerc uvedl, že se trápí na rovinkách.

4/44: Pérez před Leclercem, který se tak propadá na 10. místo.

3/44: Gasly se dostává před Leclerca.

3/44: Giovinazzi se snaží dostat před Vettela.

2/44: Leclercuž dokonce osmý.

1/44: Ricciardo bojoval o třetí místo, ale nevyšlo mu to. Ocon se dostal před Albona. Dobrý start měl Leclerc, který je už 9.

Start: Pořadí na čele se nemění.

15:10: Jezdci se vydávají do 7 km dlouhého zahřívacího kola.

15:08: Pneumatiky ve druhé desítce: Gasly na tvrdých, Leclerc na měkkých, zbytek na střední.

14:54: Vzpomínka a minuta ticha za Huberta, který zemřel v závodě F2 vloni...

14:55: Teplota tratě aktuálně okolo 30 °C.

14:51: Strategie: Mercedesy a Verstappen odstartují za střední. Zbytek první desítky na měkkých. Přezouvat se bude patrně jen jednou, i když dvě zastávky také nelze vyloučit. Otázka je, na co se bude přezouvat... U jezdců, kteří startují na měkkých, vidí Pirelli jako rychlejší přezutí na střední. Ti, kteří odstartují na střední, zřejmě nebudou přezouvat na měkké, a tak půjdou na tvrdé.

14:45: Dříve se objevila nějaká informace o možném úniku vody u Hamiltona, ale ta se nepotvrdila.

14:41: Sainz do závodu neodstartuje! Problém s výfukem.

14:40: Se Sainzem to nevypadá moc dobře.

14:38: Russell se při cestě na startovní rošt vydal mimo trať. Vše vypadá ale ok.

14:37: Ještě zpět ke startovnímu roštu. Mercedes uvádí, že má jisté obavy ze startu Verstappena a Ricciarda.

14:36: Nějak se nám to rozpadá. Sainz hlásí nějaký kouř a vrací se do boxů. Hamilton mluvil zase snad o vodě za svými zády...?

14:32: Opačné pocity mají po kvalifikaci u Renaultu, který získal nejlepší kvalifikační výsledek od návratu do F1. Ricciardo odstartuje ze 4. místa, Ocon ze 6.

14:31: Jezdci se vydávají na startovní rošt.

14:28: Jezdci Ferrari odstartují ze 13. a 14. místa. Za nimi bude George Russell a Williams se na základě pátečních jízd domnívá, že bude moci s Ferrari bojovat.

Ferrari samozřejmě sráží výkon pohonné jednotky, ale podle Binotta to souvisí více s pneumatikami, které Ferrari nedokáže přimět pracovat. Je to podle něj problém související s tímto víkendem a ne dlouhodobá záležitost.

14.27: ze současných jezdců vyhrál ve Spa nejvícekrát Kimi Räikkönen, od kterého to ale letos asi očekávat nemůžeme. Podobně je na tom Ferrari, které vyhrálo vloni.

14:25: Čeká nás sedmý závod sezóny a jeden z těch normálních, který se jede v tradičním termínu.

14:18: Vítejte u online přenosu z Velké ceny Belgie 2020.