Poslední závod sezóny vyhrál Hamilton, Hülkenberg skončil hlavou dolů

Velkou cenu Abú Dhabí vyhrál po startu z pole position Lewis Hamilton. Poslední závod sezóny provázela velká úmrtnost. Cíl neviděla čtvrtina startovního pole.

Kvalifikaci na Velkou cenu Abú Dhabí vyhrál Lewis Hamilton před svým týmovým kolegou Valtterim Bottasem.

Druhá řada patřila jezdcům Ferrari, třetí jezdcům Red Bullu. Nejlepšími ze zbytku světa byli ve čtvrté řadě Romain Grosjean a Charles Leclerc.

Jezdci Mercedesu, Ferrari a Ricciardo odstartovali do závodu na ultraměkkých pneumatikách. Zbytek první desítky na hyperměkkých.

Závod

Samotný start závodu proběhl relativně v poklidu. Lewis Hamilton si pohlídal první místo. Max Verstappen sice měl výhodu hyperměkkých pneumatik, ale propadl se na desáté místo. Charles Leclerc byl šestý a později se dostal dokonce před Ricciarda na páté místo (také Leclerc měl hyperměkké).

První kolo však jezdci nakonec bez problémů nedokončili. Romain Grosjean měl kontakt s Hülkenbergem, po kterém jezdec Renaultu skončil v přemetech a hlavou dolů. Jeho vůz navíc začal hořet. Traťoví maršálové museli vůz opatrně převrátit zpět na kola. Romain Grosjean v závodě pokračoval na sedmém místě.

Na trať musel safety car, který se do boxů vrátil až na konci 4. kola. Po restartu si Verstappen stěžoval na horký motor a sváděl souboje s jezdci Force Indie. Postupně se dostával pořadím nahoru.

V sedmém kole se nám safety car na trať vrátil, i když jen ve své virtuální podobě. Jezdec číslo 7 odstavil v sedmém kole svůj vůz. Poslední závod pro Ferrari skončil pro Kimiho Räikkönena předčasně.

Leclerc, Grosjean ale zejména Hamilton využili virtuálního safety caru k zajetí do boxů. Hamilton se na trať vrátil na pátém místě za Verstappenem.

Vettel stavěl na konci 15. kola, Bottas o kolo později a následně si pro nové pneumatiky dojel také Verstappen. Naopak Ricciardo zůstal na trati až do 33. kola.

Veltterimu Bottasovi se závod příliš nepovedl. Sebastian Vettel ho po zastávkách v boxech dojel a ve 35. kole se dostal před něj. Jen o chvíli později se před něj dostali také jezdci Red Bullu. Mercedes měl podezření na defekt, a tak Bottase zavolal do boxů.

Poslední závod sezóny byl ve znamení velké úmrtnosti. Kromě již zmíněných jezdců museli kvůli technickým problémům skončit také Ocon, Gasly a Ericsson.

Charles Leclerc uvízl kvůli brzké zastávce za Alonsem. Nakonec se před něj sice dostal, ale když ostatní zajeli k mechanikům, zůstal před ním až do cíle Carlos Sainz. V závěrečných metrech musel Leclerc hájit svou pozici před Pérezem.

Fernando Alonso odjel svůj poslední závod kariéry. Do cíle dojel na 11. místě. Na desátého Magnussena se mu už zaútočit nepodařilo a navíc dostal pětisekundovou penalizaci za zkrácení tratě.

Týmy v Abú Dhabí zůstávají. V úterý a ve středu se konají testy pneumatik.

Průběh

Konec závodu: Hamilton, Vettel, Verstappen.

55/55: Alonso dostal penalizaci 5 sekund.

55/55: Leclerc se snaží za sebou udržet Péreze.

55/55: poslední kolo sezóny.

53/55: Jedenáctý Alonso se snaží dojet Magnussena.

50/55: čtvrtina startovního pole cíl neuvidí...

49/55: Gasly odstavuje vůz

48/55: Gaslymu se také kouří z vozu

46/55: Ocon končí... odstavuje vůz na vjezdu do boxů, kouří se z něj

46/55: Rozdíly mezi prvními čtyřmi jezdci nejsou velké, ale uvidíme...

43/55: Vettel trochu stahuje Hamiltona, 4,8 s.

42/55: Magnussen také podruhé v boxech.

41/55: Bottas v boxech, ultraměkké

40/55: Dobrá zpráva pro Bottase, Sainz na něj ztrácí 50 sekund.

39/55: Ricciardo před Bottasem.

39/55: Sainz byl v boxech, vrátil se na šestém místě před Leclerca.

38/55: Verstappen před Bottasem, kontakt!

37/55: Bottase a Verstappena dojíždí Ricciardo.

37/55: Mezi Hamiltonem a Vettelem je to 7,3 s.

36/55: Bottas dělá chyby, Verstappen už je na něm pověšený.

35/55: Vettel před Bottasem.

35/55: Ocon + 5 sekund.

34/55: Souboj Ocon, Vandoorne vyšetřován kvůli získání výhody vyjetím mimo trať.

34/55: Ricciardo v boxech, nasazuje superměkké.

33/55: Bottas se snaží poodjet Vettelovi, zatím mu to ani přes nejrychlejší kolo závodu nejde.

32/55: Pěkný souboj mezi Vandoornem a Oconem.

32/55: A už ne...

31/55: Vettel v DRS za Bottasem.

31/55: nejrychlejší kolo převzal Verstappen – 1:43.000.

30/55: Gasly v boxech. Leclerc už sedmý, má před sebou Sainze, který ještě také nestavěl.

30/55: Vettel trochu ožil, nejrychlejší kolo a 1,6 s za Bottasem.

28/55: Alonso v boxech.

27/55: Hamilton dojíždí Ricciarda.

27/55: Leclerc se dostal před Alonsa.

27/55: prší....

26/55: Ericsson končí... míří do boxů.

22/55: čeká se déšť.

18/55: Vettel zajel nejrychlejší kolo závodu, Verstappen zůstává za ním.

18/55: Verstappen v boxech.

17/55: Na čele red bully, které ještě nestavěly.

16/55: Bottas v boxech

16/55: Byla to delší zastávka, Red Bull vyhrál cenu DHL pro nejlepší zastávky v boxech.

16/55: Vettel v boxech.

14/55: Sainz se dostal před Ericssona na osmé místo.

10. Gas

11/55: Hamilton stále za Verstappenem, ale jen 9 sekund za Bottasem.

9/55: Hamilton jde před Verstappena, ale ne na dlouho.

9/55: VSC končí

9/55:Hamilton pátý za Verstappenem.

8/55: Leclerc, Grosjean také v boxech. Ti jeli na hyperměkkých, takže tam to dává větší smysl.

7/55: Hamilton v boxech. Hmmm

7/55: Räikkönen odstupuje. Konec éry u Ferrari, VSC

6/55: Verstappen osmý.

6/55: Verstappen před Oconem, Ocon před Verstappenem, Verstappen před Oconem.

5/55: Hamiton ujíždí.

5/55: Verstappen si stěžuje na horký motor.

5/55: Pokračujeme...

4/55: Pátý Leclerc je nejvýše postaveným jezdcem na hyperměkkých.

4/55: SC na konci kola zajede do boxů.

3/55: Stewardi nebudou incident z prvního kola dál řešit. Závodní incident...

2/55: Hulk venku z auta.

2/55: Hartley byl v boxech

1/55: traťoví maršálové by mohli v případě potřeby rozříznout halo, ale zatím se snaží spíše převrátit vůz na kola.

1/55: safety car, Hülkenberg v kotrmelcích. Vůz zůstává střechou dolů.

Start závodu: Hamilton si pohlídal první místo, Grosjean mimo trať. Leclerc šestý. Verstappen se propadl až na 10. místo.

14:10: jezdci se vydávají do zaváděcího kola.

14:07: pneumatiky druhé desítky: Sainz, Pérez, Alonso, Hartley na ultraměkkých. Ostatní na superměkkých.

13:56: Hamilton měl nějaké problémy s telemetrií, ale mělo by to být ok. U Sainze se řeší možný únik hydraulické kapaliny.

13:54: Zak Brown řekl, že si nemyslí, že je tohle poslední závod pro Alonsa ve F1.

13:53: tituly už jsou rozhodnuté, ale stále je o co bojovat. Například Sauber ztrácí na Force Indii 6 bodů.

13:49: Strategie: Jezdci, kteří startují na ultraměkkých, by měli stavět okolo 18. až 22. kola a přezout na superměkké. Jezdci startující na hyperměkké zajedou k mechanikům dříve (patrně už po 8 až 12 kolech).

13:48: Z první desítky odstartují na ultraměkké jezdci Mercedesu, Ferrari a Ricciardo. Ostatní a to včetně Verstappena na hyperměkkých, které sice vydrží kratší dobu, ale jsou podle Pirelli o více než sekundu rychlejší. Verstappen už sliboval, že bude dělat problémy...

13:43: Z pole position má odstartovat Lewis Hamilton, ale...

13:42: Je to také poslední závod pro mnoho jezdců v jejich současných týmech. Pro příští rok se nám významně překreslí startovní pole. Red Bull dnes odjede poslední závod s Renaultem.

13:41: Dnes končí nejen sezóna 2018, ale spousta dalších věcí. Dnešní závod je zřejmě posledním v F1 pro Marcuse Ericssona, Sergeje Sirotkina, Stoffela Vandoorna, Brendona Hartleyho a samozřejmě Fernanda Alonsa.

13:40: Vítejte u online přenosu z posledního závodu letošní sezóny.