Gasly se na startu ocitl mezi dvěma vozy a roztočil Alonsa

Pierre Gasly neměl podle svých slov šanci zabránit kontaktu s Fernandem Alonsem v první zatáčce Velké ceny Turecka formule 1, za který byl následně penalizován sportovními komisaři.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Gasly se na startu ocitl mezi dvěma vozy a roztočil Alonsa | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Pilot AlphaTauri kolidoval s Alonsem na výjezdu z první zatáčky. Alonso se pokusil dostat vnější stopou před něj, Gasly měl ale po levé straně ještě red bull Sergia Péreze. Francouz tak narazil do zadního kola Alonsova alpinu a roztočil ho.

„Byl tam kontakt. Já to měl těsné, na vnitřku jsem měl Sergia a Fernando byl na vnější straně. Nebylo tam moc prostoru,“ okomentoval Gasly start závodu.

Gasly dostal za způsobení kolize dva trestné body a penalizaci pěti sekund, kterou si odpykal při zastávce v boxech.

„Byl tam kontakt a já dostal penalizaci. Nevím, jestli to bylo správné nebo ne, musím se nejprve podívat na záznam incidentu.“

Gasly o Alonsovi věděl, zároveň se ale snažil zabránit kontaktu s Pérezem.

„Viděl jsem tam také Sergia a snažil jsem se jet, kam to šlo. Víme, že to obvykle není dobrá kombinace, když máme tolik aut. Nenapadá mě žádná podobná situace, ale tak to prostě je. Abych byl spravedlivý, nevím, kam jinam bych měl jet. Je to zrádné, šlo o první zatáčku a je tam velká šance, že k něčemu dojde,“ dodal Gasly.

„Nechci se zaplést do žádné kolize, která by zničila můj závod. Pokusil jsem se tedy držet mezi oběma vozy, ale neměl jsem tam moc prostoru.“

Alonso bere incident s chladnou hlavou

Ačkoliv bezprostředně po incidentu byl Alonso na Gaslyho naštvaný, po závodě už situaci hodnotil klidněji.

„Myslím, že první zatáčka je v těchto podmínkách vždy náročná. Všichni jsme se setkali poprvé na mokrých pneumatikách až na startu. Tyhle věci se stávají. Bohužel se to dnes stalo nám, když jsme byli v nejlepší pětce. Je to frustrující, když nejsme konkurenceschopní, máme nudný závod, ale když máme rychlost, je šílené počasí a dějí se bláznivé věci,“ řekl Alonso.

O kolo později se Alonso dostal do dalšího incidentu. Ve čtvrté zatáčce narazil do haasu Micka Schumachera a sám dostal za tento incident pětisekundovou penalizaci.

„Bohužel jsme se střetli. On se roztočil a já dostal penalizaci. Samozřejmě ji přijímám. Je mi líto, že jsem s ním měl kolizi. Došlo k tomu jen proto, že jsem byl čtrnáctý, neměl jsem být na té pozici,“ dodal.

Váš názor Další článek: Celý závod byl jen o práci s pneumatikami, hodnotí Verstappen
22:00 | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
18:52 | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
17:25 | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.
17:23 | Americký jezdec Logan Sargeant, který závodí ve F3 za tým Charouz Racing System, se stal členem jezdecké akademie Williamsu.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00