Gasly před nehodou neznal rozsah poškození předního křídla

Pierre Gasly si podle svých slov nebyl vědom rozsahu poškození předního křídla, v důsledku čehož v prvním kole sprintu na Velkou cenu Itálie formule 1 havaroval v zatáčce Curva Grande.
Foto: Getty Images / Lars Baron
Gasly před nehodou neznal rozsah poškození předního křídla | Foto: Getty Images / Lars Baron

Francouz v barvách AlphaTauri startoval do sprintu z šestého místa, do první šikany ale najížděl na čtvrtém místě. Při tom zezadu lehce narazil do mclarenu Daniela Ricciarda a poškodil si přední křídlo.

V rychlé zatáčce Curva Grande se přední křídlo dostalo pod přední kola jeho vozu a Gasly s neovladatelným monopostem projel štěrkem a narazil do bariéry.

Z nehody vyvázl nezraněn, do nedělního závodu ale vyrazí z konce pole.

„Cítil jsem kontakt s Danielem a okamžitě jsem se do rádia ptal, ať mi řeknou, jestli se něco stalo. O dvě sekundy později se přední křídlo dostalo pod auto a já jel rovně do zdi,“ popsal Gasly.

„Viděl jsem jiskry, ale nevěděl jsem, jestli je to jen křidélko, které drhlo o podlahu, nebo to bylo samotné přední křídlo, které se zcela uvolnilo. Rozhodně to není hezký pocit, protože i když máte problém, ale můžete auto zatočit tam, kam chcete, je to v pohodě. Když jsem ale v takové rychlosti cítil, že je přední křídlo pod autem, já zatáčel, ale auto jelo rovně do zdi, rozhodně to nebyl příjemný pocit.“

Vítěz loňského závodu v Monze také přiznal, že mohl v tlačenici v první šikaně prvního kola očekávat, že Ricciardo zabrzdí.

„Vždy čekáte, že jezdci zabrzdí v určitém bodě, on ale brzdil dříve, než jsem čekal a já reagoval příliš pozdě. Mohl jsem to tedy více očekávat, ale nevím, jestli reagoval na Maxe (Verstappena) nebo na vozy vpředu.“

Křídlo si poškodil i Cunoda

Smůlu měl v prvním kole také druhý pilot AlphaTauri Júki Cunoda, který ve druhé šikaně Variante della Roggia zezadu roztočil Roberta Kubicu a poškodil si přední křídlo.

„Je to frustrující den. Měl jsem celkem dobrý start a získal jsem pár pozic, než jsme se dostali do čtvrté zatáčky. Bohužel jsem ale měl kontakt s Kubicou a poškodil jsem si přední křídlo,“ řekl Cunoda.

„Poté, co jsem si ho dojel vyměnit, jsem byl schopen posunout se vpřed. Vůz se dnes choval dobře a rychlost byla dobrá. Naplno jsem využil měkké sady pneumatik. Myslím, že to zítra bude náročné, ale budu se snažit dostat na body,“ řekl Cunoda, který odstartuje z 15. pozice.

Další článek: Ricciardo po třech letech odstartuje z první řady

18:07 | Norris dostal za nájezd do boxů jen napomenutí. Sportovní komisaři přihlédli k podmínkám na trati.
17:31 | Pokud se díváme správně, tak by měl Stroll i přes penalizaci zůstat 11.
17:30 | Lance Stroll dostal penalizaci 10 sekund a 2 trestné body za kolizi s Gaslym.
16:25 | Norrisovi hrozí penalizace za špatný vjezd do boxů. V 16:45 půjde kde sportovním komisařům.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod Hamilton