Gary Hartstein je proti utajování informací o Schumacherovi

Podle bývalého šéflékaře formule 1 informační embargo Schumimu ani rodině nijak nepomáhá a naopak škodí fanouškům.
Gary Hartstein je proti utajování informací o Schumacherovi

Text: Gary Hartstein

Přiznám se, že jsem zmatený. 

Nejprve k tichu z Grenoblu.

Pokud nemáte ve zvyku číst si diskuze pod články (já tak samozřejmě činím, neboť je úžasné vidět, co si myslíte vy, kteří mě čtete, a zároveň mě nepřestává udivovat, že jste ochotni najít si čas k diskuzi), stojí za to podívat se do diskuze pod mým posledním příspěvkem.

Je z ní očividné, že někteří Michaelovi fanoušci začínají mít pocit, že jejich nadšení a oddanost k někomu, koho v průběhu let povýšili na hrdinu, vlastně nic neznamená. Všímám si náznaků rozčarování, zklamání a frustrace. Jiní zase se sebezapřením vyzývají k tomu, aby bylo respektováno Michaelovo soukromí a v klidu trpí nedostatek informací. I v jejich případě je ale cítit jistá frustrace. 

Nejsem novinář a ani se nevyznám v PR záležitostech. Vůbec ale nechápu, jak může současné rozhodnutí nekomunikovat s veřejností pomoci ať už Michaelovi, nebo jeho rodině. Nerozumím, jak by sdělování zpráv o dlouhém procesu léčby mohlo zhoršit strádání Corinny a dětí. Opravdu nevidím důvod, proč se tak děje. Už jsem to říkal dříve, a nyní to opakuji. Je to velice nefér k lidem, kteří z Michaela udělali hvězdu, jakou je dnes. Lidem, kteří se chvěli úžasem při jeho vítězstvích a sdíleli smutek nad prohrami. Zaslouží si něco vědět. Neříkám, že na to mají právo (byť jurisdikce posuzuje soukromí "celebrit" a "normálních lidí" poněkud rozdílně), ale že si to ZASLOUŽÍ. Proč vlastně nikdo nebral v potaz jejich bolest? Jak může udržování milionů fanoušků v neznalosti ČEMUKOLIV pomoci? 

Matoucí jsou také zprávy z FOCUS.de o restartování sedace. Ten článek je především dost divně napsaný a obsahově bezcenný. Nikdo by neměl plýtvat časem při jeho čtení. 

Bez znalosti současného Michaelova zdravotního stavu je nemožné říci, proč by mu znovu mohla být podávána sedativa. Prakticky jakákoliv situace, kdy pacient musí být v naprostém klidu, si může vyžádat sedaci, například zhoršení dýchání, které vyžaduje opětovné připojení na ventilátor. Mohlo dojít ke změnám v neurologickém obrazu pacienta, nebo třeba k infekci způsobené některým ze zavedených katetrů. Nemáme tušení, o co může jít. 

Nyní mám jednu jedinou otázku - byl Michael odpojen od přístrojů zajišťujících dýchání? 

Jak jsem psal dříve, po zastavení podávání sedativ je dalším velkým krokem odpojování od respirátoru. To bych považoval za jednoznačně dobrou zprávu a nevím, proč by měla být zatajována. Jen si představme, že by Sabine řekla: "S radostí mohu oznámit, že Michael dýchá sám, bez pomoci." Musím opakovat, že pokud opravdu Michael byl odpojen a dýchá sám, jedná se o ostudné a arogantní přehlížení fanoušků a veřejnosti.

Pokud na druhou stranu Michael stále je připojen k umělé plicní ventilaci, potřebovali bychom vědět, proč tomu tak je. Vysoko na seznamu důvodů by v případě mladého muže ve výtečné fyzické kondici s vysokou pravděpodobností poranění mozkového kmene bylo poničení center řídících dýchání. 

Poškození mozkového kmene může být spojeno s různými důsledky. Kmen kontroluje dýchání a hraje klíčovou roli v probouzení mozku, udržování pozornosti a vědomí. Vedou sem také nervy zodpovědné za smyslové vnímání a pohyby v obličeji. 

Při výrazném poškození kmene pacient nevykazuje známky probouzení a zůstává závislý na ventilaci. Taková eventualita je pochopitelně zničující. Podezření na poškození mozkového kmene vzniká při kontrole klinického stavu pacienta. Je vyhledáno zobrazovacími technikami, zejména magnetickou rezonancí (MRI). Skutečná funkčnost kmene je zjišťována za pomoci několika technik, mezi něž patří kontrola "sluchových evokovaných potenciálů mozkového kmene". Pacientovi jsou nasazena sluchátka, která přehrávají série tisíců cvaknutí. Sofistikovaný software zabudovaný v elektroencefalogramu pak zachytí cestu zvuku procházejícího mozkovým kmenem (tedy kde do něho vstupuje a prochází prvním zpracováním).

Vrhněme se na to hlavní. 

Pokud Michael nedýchá bez pomoci a (jak tušíme) nevykazuje známky smysluplné interakce se svým okolím (ignorujme teď pohyby ústy, o kterých mluvil Felipe Massa) a zároveň existuje důkaz rozsáhlého nevratného poškození mozkového kmene, Michaelovi doktoři s rodinou budou diskutovat ohledně ukončení léčby, neboť v takovém případě neexistuje naděje na uzdravení. Je možné, že k této diskuzi již došlo. 

Pokud Michael dýchá sám, ale není v interakci s okolím, je na místě trpělivost. Pamatujme na to, že jeden měsíc po ukončení sedace je naděje na probuzení padesátiprocentní s tím, že kvalita života zůstává otázkou. Šest týdnů po sedaci (což je zhruba za tři týdny) šance padají na 20% a větší podíl probuzených pacientů trpí vážnějším handicapem. Po jednom takto stráveném roce se neprobudí prakticky nikdo.

V neposlední řadě je tu možnost, že Michael sám dýchá i interaguje s prostředím kolem sebe (v tuto možnost doufám, byť o ní musím velmi pochybovat). Za takových podmínek tu je několik lidí, kteří by se za sebe měli stydět. Kdyby byly zatajovány dobré zprávy, tato komunikační strategie by se zapsala jako jedna z nejhorších, nejneprofesionálnějších a nejškodlivějších věcí v historii PR formule 1. 

Další článek: Renault: Jestli udržíme současné tempo zlepšování, v Austrálii bude dobře