Gary Hartstein: Dobré zprávy o Schumacherovi raději nečekejte

Říká se, že špatné zprávy se šíří rychle ale u Michaela Schumachera tomu bude spíše opačně.
Gary Hartstein: Dobré zprávy o Schumacherovi raději nečekejte

Bývalý lékař FIA Gary Hartstein se po několika týdnech na svém blogu vrací k tématu zdravotního stavu Michaela Schumachera.

Před pár dny to bylo už pět měsíců od osudné nehody, při které se na lyžích zranil sedminásobný mistr světa formule 1. Od té doby je Schumacher v kómatu a už více než 6 týdnů o něm nemáme žádné oficiální zprávy.

Některá zahraniční média samozřejmě využila výročí pěti měsíců k napsaní článků, které ale nic nového nepřinášejí. Snad jen španělská média přinesla informaci, že Schumacher komunikuje se svým okolím, ale jeho mluvčí zprávu popřela s tím, že z danými médii vůbec nehovořila. 

Kehmová nikomu nepotvrdila, že by se Schumacher zcela probudil

Kehmová nikomu nepotvrdila, že by se Schumacher zcela probudil

Hartstein se domnívá, že pokud by došlo u Schumachera k nějakému výraznému zlepšení, byli bychom už dávno informování. Proto pracuje s verzí, že se tak nestalo.

Zranění hlavy nejsou nikterak vzácná. Také u nás se v poslední době řeší nutnost nošení helmy při jízdě na kole nebo lyžování a to jsou jen některé případy, které často končí tragicky.

Medicínské statisticky bohužel v případě Schumachera pracují nelítostně.

Klepněte pro větší obrázek 
Na grafu je vidět vývoj zdravotního stavu u pacientů v trvalém vegetativním stavu v průběhu času. V horizontální ose je čas (měsíce po úrazu) ve vertikální pak procento pacientů, kteří se nachází v jednom ze tří stavů: conscious (při vědomí), dead (mrtvý), persistent vegetative stave (trvalý vegetativní stav).

U některých pacientů se stává, že se dostanou do stavu, kdy otevírají oči a vykazují spánkové cykly, ale neprovádí žádné interakce s prostředím a nevykazují žádné vyšší funkce (myšlenky, pohyb, řeč). Právě tomu říkáme vegetativní stav. 

Všimněte si, že čára oddělující „při vědomí“ od dalších dvou případů, je po šesti měsících téměř vodorovná. To znamená, že po této době se jen malá část pacientů uzdraví. Smrt nebo trvalý vegetativní stav jsou bohužel nejčastějším vyústěním.  

Hartstein uvádí, že se jedná pouze o statistiku, nemá žádné informace o stavu Schumachera a vlastně ani neví, kde je. Spekulovalo se, že ho manželka nechala převést domů. Podle Hartsteina to je možné, stačilo by pokoj vybavit potřebnými přístroji. 

Z grafu je patrné, že po roce od úrazu už prakticky nikdo nenabere vědomí. „Poměrně hodně se obávám (a jsem si vlastně téměř jist), že o Michaelovi už žádnou dobrou zprávu nikdy neuslyšíme“, píše Hartstein.

Diskuze (8) Další článek: DTM: Na Hungaroringu vyhrál Wittmann, Glock jako na střelnici
10:56 | 91. narozeniny dnes slaví Bernie Ecclestone.
10:26 | Ve věku 94 let zemřel včera Milton Guirado Theodoro da Silva, otec Ayrtona Senny. Da Silva je jedno z nejběžnějších příjmení v Brazílii. Ayrton si ho proto změnil na výrazně méně běžné Senna po své matce.
26. října | Jack Aitken pojede ve voze Williamsu v prvním tréninku v Abú Dhabí.
25. října | Nejen, že Pérezovi po celý závod nefungovalo pití, ale ještě musel 56krát projet pod reklamou Heinekenu "Nikdy nepij, když řídíš".