Gary Hartstein: Dobré zprávy o Schumacherovi raději nečekejte

Říká se, že špatné zprávy se šíří rychle ale u Michaela Schumachera tomu bude spíše opačně.
Gary Hartstein: Dobré zprávy o Schumacherovi raději nečekejte

Bývalý lékař FIA Gary Hartstein se po několika týdnech na svém blogu vrací k tématu zdravotního stavu Michaela Schumachera.

Před pár dny to bylo už pět měsíců od osudné nehody, při které se na lyžích zranil sedminásobný mistr světa formule 1. Od té doby je Schumacher v kómatu a už více než 6 týdnů o něm nemáme žádné oficiální zprávy.

Některá zahraniční média samozřejmě využila výročí pěti měsíců k napsaní článků, které ale nic nového nepřinášejí. Snad jen španělská média přinesla informaci, že Schumacher komunikuje se svým okolím, ale jeho mluvčí zprávu popřela s tím, že z danými médii vůbec nehovořila. 

Kehmová nikomu nepotvrdila, že by se Schumacher zcela probudil

Kehmová nikomu nepotvrdila, že by se Schumacher zcela probudil

Hartstein se domnívá, že pokud by došlo u Schumachera k nějakému výraznému zlepšení, byli bychom už dávno informování. Proto pracuje s verzí, že se tak nestalo.

Zranění hlavy nejsou nikterak vzácná. Také u nás se v poslední době řeší nutnost nošení helmy při jízdě na kole nebo lyžování a to jsou jen některé případy, které často končí tragicky.

Medicínské statisticky bohužel v případě Schumachera pracují nelítostně.

Klepněte pro větší obrázek 
Na grafu je vidět vývoj zdravotního stavu u pacientů v trvalém vegetativním stavu v průběhu času. V horizontální ose je čas (měsíce po úrazu) ve vertikální pak procento pacientů, kteří se nachází v jednom ze tří stavů: conscious (při vědomí), dead (mrtvý), persistent vegetative stave (trvalý vegetativní stav).

U některých pacientů se stává, že se dostanou do stavu, kdy otevírají oči a vykazují spánkové cykly, ale neprovádí žádné interakce s prostředím a nevykazují žádné vyšší funkce (myšlenky, pohyb, řeč). Právě tomu říkáme vegetativní stav. 

Všimněte si, že čára oddělující „při vědomí“ od dalších dvou případů, je po šesti měsících téměř vodorovná. To znamená, že po této době se jen malá část pacientů uzdraví. Smrt nebo trvalý vegetativní stav jsou bohužel nejčastějším vyústěním.  

Hartstein uvádí, že se jedná pouze o statistiku, nemá žádné informace o stavu Schumachera a vlastně ani neví, kde je. Spekulovalo se, že ho manželka nechala převést domů. Podle Hartsteina to je možné, stačilo by pokoj vybavit potřebnými přístroji. 

Z grafu je patrné, že po roce od úrazu už prakticky nikdo nenabere vědomí. „Poměrně hodně se obávám (a jsem si vlastně téměř jist), že o Michaelovi už žádnou dobrou zprávu nikdy neuslyšíme“, píše Hartstein.

Další článek: DTM: Na Hungaroringu vyhrál Wittmann, Glock jako na střelnici

19:53 | Leonardo da Vinci Jára da Cimrman Antonio Felix da Costa Ten posledně jmenovaný se stal šampiónem formule E.
19:52 | Mattia Binotto nesouhlasí s Vettelem, že by byla strategie špatná. Podle Binotta ovlivnily Vettelův závod hodiny po startu.
17:16 | Zajímavé: Racing Point musí před sportovní komisaře. Podle technického delegáta FIA jsou brzdové kanálky stejné jako ty v předešlých závodech a porušují sportovní pravidla.
11:51 | Po kolizi jezdců Premy vyhrál závod F2 poprvé v kariéře Juki Cunoda.

GP 70. výročí F1

Pátek 7. srpna 2020
1. trénink Bottas (1:26.166)
2. trénink Hamilton (1:25.606)
Sobota 8. srpna 2020
3. trénink Hamilton (1:26.621)
Kvalifikace Bottas (1:25.154)
Neděle 9. srpna 2020
Závod Verstappen