Gary Hartstein: Buďme trpěliví, Schumiho léčba potrvá dlouho

Bývalý šéflékař F1 zhlédl úterní tiskovou konferenci a své poznatky shrnul do čtyř krátkých srozumitelných bodů. Je zřejmé, že v pondělí byl Schumacher na pokraji smrti.
Gary Hartstein: Buďme trpěliví, Schumiho léčba potrvá dlouho

Text: Gary Hartstein, M.D.

Opravdu potřebuji jít ven a něco dělat, takže zveřejním (to zní taaaak absurdně) více... detailní analýzu později. Prozatím si shrňme situaci do čtyř bodů:

1) Michael je ve VELMI dobrých rukou. Vůbec nezáleží na tom, co který slavný neurochirurg nebo neurointenzivista řekl, nebo co by na Michaelově léčbě změnil, hlavní je, že tito lidi jsou chytří, komunikují mezi sebou i s rodinou a mají i dostatek technických znalostí. A mimochodem, rozhodnutí odstranit druhý intracerebrální hematom se mi (nejsem neurointenzivista) zdá rozumné. Ale o tom později.

2) Zdá se, že Michaelův nitrolebeční tlak byl včera skutečně znepokojující a velmi vysoký, a to i přes rozhodnutí nezavírat lebku. Ze strany lékařského týmu šlo o standardní a zcela normální krok. Šlo o získání času pro to, aby mohli uhánět ke skenování. Pamatujme tedy na to, že tyhle řádky skládám dohromady ze slov, která jsem zaslechl, a tak vše, co říkám, může být předmětem různých interpretací. Všichni jsme ale měli podobné pacienty a lámali si hlavu nad tím, zda půjdeme na skenování, neboť kdykoliv jsme se jich jen DOTKLI, jejich nitrolebeční tlak vyletěl vzhůru. Zkrátka došli k závěru, že udělají trochu místa a vysají povrchově uložený levostranný hematom. Na tyto hematomy se obvykle nesahá. Původně se nemělo sahat (a z dobrých důvodů) ani na tento. Vzhledem k problémům s tlakem a celkově méně rozrušenému stavu mozku ale došlo na to, že byla sraženina odstraněna, byť to znamenalo ponechat část levé strany lebky otevřenou. 

3) Tento stav mě vede ke zdůraznění, jak špatně na tom Michael včera byl. Doktoři měli opravdu nahnáno, dělali všechno pro to, aby pomohli, a zaslouží si uznání. Včerejšek byl minutu po minutě velmi vážně ŽIVOT OHROŽUJÍCÍ.

4) Můžeme resetovat veškeré stopky a budíky, které jsme včera nastavili (ohledně času na snížení množství sedativ a podobně), začíná se nanovo. Zároveň musíme mít na paměti velký rozsah Michaelových zranění. Buďme trpěliví. Potrvá to hodně dlouho.

Další článek: V posledních čtyřech letech na platu nejvíce vydělal Alonso