Fry: Kdo si špatně spočítal chlazení, ztratí několik měsíců

Chlazení nových pohonných jednotek je jedním z největších hlavolamů pro inženýry a je mnoho příležitostí ho pokazit. V takovém případě to bude mít zásadní dopady na výkonnost.
Fry: Kdo si špatně spočítal chlazení, ztratí několik měsíců

Především rozšíření systémů na rekuperaci energie a přítomnost turba podstatně změnily nároky na chlazení vozů, což představuje náročný úkol pro techniky. Přitom by bylo třeba se věnovat jiným oblastem.

"Myslím, že je to jeden z těch roků, kdy potřebujete vyvíjet auto, a ne řešit problémy s chlazením," upozornil jeden z technických šéfů Ferrari Pat Fry v rozhovoru pro Autosport.

"Když se vám na začátku roku nepovede chlazení, oprava řešení chladičů, karoserie a podobných věcí spolkne obrovské množství zdrojů. Jsem si jistý, že se to stalo v minulosti tady, stalo se nám to i u mého minulého týmu (McLaren), přičemž na tom ztratíte pár měsíců."

"Se změnami v roce 2014 to bude ještě dramatičtější, a šancí to pokazit bude hodně moc. Snad máme svá čísla správně, ale v lednu se bude hodně lidí drbat na hlavě."

Podle Frye se nové chlazení také viditelně projeví na vozech, týmy nasadí různá řešení.

"Chlazení bude na příštím voze v každém případě náročné a pokusit se dostat tolik věcí do auta v uhlazeném celku je dost těžké. Myslím, že to bude zajímavé a pro jednou uvidíme pár dramatických rozdílů u vozů. Myslím, že někteří budou mít hodně práce."

Fry se také shodl se svým protějškem z Red Bullu Adrianem Neweym na velkém významu relativně malé změny, kterou je zúžení předního přítlačného křídla.

"S předním křídlem a jeho zadními elementy budete muset pracovat jinak. Je to jako když se křídlo rozšířilo (v roce 2009). Na začátku to byla katastrofa, ale pak to zvládnete."

Další článek: Zemřel známý konstruktér motorů Brian Hart

15:08 | Haas potvrdil, že Mazepin bude jezdit s číslem 9. Původně chtěl jezdit s číslem 99, ale to má Giovinazzi. Číslo 9 měl Ericsson, ale vzhledem k tomu, že je (bude) dva roky mimo F1, tak se číslo uvolní...
15:04 | Podle španělských médií dostal Alonso zelenou pro účast v testu mladíků po Abú Dhabí. Do testů by prý měly být nakonec nasazeny dvě auta od každého týmu, takže uvidíme i Buemiho, Kubicu, Ferrari zřejmě nasadí Sainze. Zatím to nebylo potvrzeno.
13:33 | Mick Schumacher se s Haasem zúčastní prvního tréninku na GP Abú Dhabí a také testů po závodě.
9:40 | Jezdecké sestavy pro GP Sachíru: Haas: Pietro Fittipaldi, Kevin Magnussen Mercedes: George Russell, Valtteri Bottas Williams: Jack Aitken, Nicholas Latifi

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink 14.30–16.00
2. trénink 18.30–20.00
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10